31. julija, 2007

Prvi koraki v Bascom 8051 programu

V zgornji vrstici okna za hardversko simulacijo vidimo zeleno polje, ki simulira LCD prikazovalnik, v katerem se izpisujejo karakterji, ki bi se sicer izpisali na pravem LCD-ju. Če pritisnemo na tekst LCD, lahko izberemo ustrezen LCD (16*1, 16*2 itd.).

 

Slike BTPP BTPP 11g - Prvi koraki v Bascom 8051 programuNaslednja tipka v similatorju nam omogoči, da vidimo odvijanje programa v basic kodi med izvajanjem simulacije. Na ta način sicer simulacija teče počasneje in v kolikor ne potrebujemo sledenja odvijanja programa, lahko to opcijo izklopimo.

Okno internega spomina mikrokontrolerja nam pokaže, s kakšno vsebino je zaseden spomin mikrokontrolerja. Tudi v tem oknu lahko spremenimo vrednost posameznim spominskim lokacijam tako, da z miško kliknemo na vrednost, ki jo želimo spremeniti, odtipkamo novo vrednost in potrdimo z Enter tipko. To naj uporabljajo samo napredni programerji, ki vedo, kaj spreminjajo. Podobna je tipka, kjer se izpiše XRAM in EEPROM spomin.

Slike BTPP BTPP 11h - Prvi koraki v Bascom 8051 programuS tipko Refresh variable vklopimo oziroma izklopimo osveževanje vrednosti izbranih spremenljivk. Spremenljivke izberemo v posebnem okencu, ki se nahaja pod Start tipko. Spremenljivko izberemo tako, da pritisnemo puščico padajočega menija . Odpre se nam okno, kjer so nanizane vse spremenljivke uporabljene v programu, hkrati pa lahko spremljamo tudi vrednost določenega registra mikrokontrolerja. Lahko pa tudi kliknemo v prazen prostor in vtipkamo ime spremenljivke.

Ko spremenljivko izberemo, jo potrdimo z Enter tipko. Sočasno lahko spremljamo več spremenljivk oziroma registrov mikrokontrolerja. Vrednost spremenljivkam lahko seveda spreminjamo tako, da vnesemo želeno vrednost v okno in jo potrdimo Enter tipko. Registre mikrokontrolerja lahko tudi spremljamo na desni strani simulatorja, kjer se registri nahajajo nanizani eden pod drugim. Tudi vrednost registrov lahko poljubno spreminjamo. Izbris izbrane spremenljivke dosežemo tako, da z miško označimo spremenljivko in jo izbrišemo s pritiskom Ctrl+Del tipk.

Slike BTPP BTPP 11i - Prvi koraki v Bascom 8051 programuSimulator ima vgrajene tipke, s katerimi simuliramo prekinitve INT0 , INT1 , T0 , T1 in SER . Simulator ima v spodnji vrstici okna, kjer lahko spremljamo čas, ki ga je porabil mikrokontroler za izvajanje določenih ukazov. V kolikor želimo, da bo ta čas natančen, moramo v nastavitvah programa (Options/Simulator) odkljukati okno Precise timing. S tem, da bo čas natančen ni mišljeno, da se bo simulacija odvijala v realnem času, pač pa to pomeni, da bo simulator preračunaval čase natančno in v spodnji vrstici simulatorja izpisoval čas, ki bi bil porabljen za izvedbo določenih instrukcij.

Zaključek

Simulator v Bascom-8051 okolju je pripomoček, ki nam bo pri programiranju velikokrat pomagal pri iskanju napake v programu. Ker boste programirali različne programe, seveda ni univerzalnega recepta za uporabo simulatorja. Prav tako se moramo zavedati, da je vgrajeni simulator le pripomoček, ki ima svoje pomanjkljivosti. Kljub stalnemu izboljševanju razvojnega okolja Bascom-8051 se lahko dogodi, da se v določeni kombinaciji ukazov simulator ne obnaša tako, kot v realnosti deluje mikrokontroler. V tem primeru vas prosimo, da napako podrobno opišete in jo pošljete na naslovu https://www.svet-el.si/e-mail.html. Proizvajalec bo poskrbel, da te napake v naslednjih verzijah programa Bascom-8051 ne bo več.

Vsebina brošure

ext vir - Prvi koraki v Bascom 8051 programuVirtualna trgovina, nakup brošure in informacije!

 

Prvi koraki v Bascom 8051 programu

Jurij Mikeln, dipl. inž.

Ljubljana, avgust 2007