2. decembra, 2012

Obiskali smo sejem electronica 2012 (1)

Revija 203 203 10 - Obiskali smo sejem electronica 2012 (1)Revija logo electronica - Obiskali smo sejem electronica 2012 (1)Sejem vseh sejmov za elektronke je za nami. Kot vedno, smo ga tudi tokrat obiskali z velikimi pričakovanji tako glede novosti, ki jih bomo videli na sejmu, pa tudi zaradi tega, ker na ta sejem pride večina ljudi, ki so tako ali drugače povezani z elektroniko. Tako sejem služi tudi funkciji prijetnega druženja ljudi, ki se ne videvajo vsakodnevno in so povezani z elektroniko.

Revija 203 203 10%20%281%29 - Obiskali smo sejem electronica 2012 (1)Letošnja electronica je po podatkih organizatorjev boljša, kot pretekla – vsaj kar se števila razstavljalcev tiče. Če je bilo leta 2010 na electronici 2.595 razstavljalcev (leta 2008 skoraj 2.800), jih je bilo letos 2.669. Število obiskovalcev je ostalo na isti ravni, kot leta 2010 (72.000). Se je pa precej spremenilo število razstavljalcev iz Azije. Če smo bili pred leti navajeni, da smo kitajske razstavljalce videvali samo v halah B, kjer so razstavljene pasivne komponente, smo letos značilne kitajske »bokse« videvali po vseh halah. In ne samo to, letos so kitajski razstavljalci dobesedno prežali na obiskovalce in jih skoraj za roko vlekli do njihovih razstavnih prostorov. Letos smo prvič lahko videli razstavni prostor podjetij iz Maroka, ki so se predstavili v hali B, kjer so ponujali v glavnem pasivne komponente. Na sejmu smo celo videli, da je mesto Berlin zakupilo razstavni prostor. Očitno se zavedajo, da je electronica v Müenchnu največji sejem elektronike na svetu in če se podjetja predstavijo na tem sejmu, bo to gotovo dobro tudi za mesto Berlin. Morda bi kazalo podobno razmišljati tudi v Ljubljani, Mariboru…

Revija 203 203 10%20%282%29 - Obiskali smo sejem electronica 2012 (1)Bolj kot to, je bila zanimiva okrogla miza direktorjev podjetij STMicroelectronics (Carlo Bozotti), NXP Semiconductors (Rick Clemmer), Freescale Semiconductor (Gregg A. Lowe) in Infineon Technologies (Dr. Reinhard Ploss) imenovana »CEO round table«. Tema letošnje okrogle mize so bila pametna omrežja (angl. smart grid). Udeleženci so ugotavljali, da bodo pametna omrežja velika priložnost za polprevodniško industrijo v prihodnosti. Priložnost za industrijo, hkrati pa tudi priložnost za uporabnike in industrijo, saj bomo s pametnimi omrežji bolj ekonomično razpolagali z električno energijo, kot zdaj. Na okrogli mizi smo slišali zanimiv podatek, ki ga je povedal g. Bozotti, da je Italija že namestila 30 milijonov pametnih števcev električne energije, za kar je namenila 2 milijardi USD in zdaj vsako leto prihrani 500.000 USD. Kako pa lahko pametna omrežja omogočijo prihranke? Prihranki se nahajajo v podrobnostih delovanja obstoječega sistema. Kot je povedal g. Bozotti 20% kapacitet ni uporabljenih in so nam na voljo zato, da z njimi pokrivamo vršne potrebe. Hkrati je navedel zelo zanimiv podatek: če bi v ZDA za samo 5% zmanjšali teh 20% neizkoriščenih kapacitet, bi to ustrezalo ekvivalentu emisij 53 milijard avtomobilov v svetu. Ali drugače povedano: 90% časa potrebujemo samo 20% vseh kapacitet. S pametnimi omrežji bi distributerji viške energije usmerjali v t.i pametne naprave, ki bi jih imeli po domovih. Naprave bi se samodejno vklapljale ob majhni porabi omrežja in tako porabile viške energije. Prav tako bodo pametna omrežja dvosmerna, kar pomeni, da bodo obvladovala pretok energije do uporabnika in pa tudi od uporabnika, ker bo le-ta energijo generiral bodisi s fotovoltaiko, kogeneracijo ali svojim električnim avtom. Seveda pa bo treba tudi pametna omrežja, podobno kot internet, zaščititi pred zlorabo in heckerji. Že to, da zaradi heckerjev padajo spletne strani, je dovolj hudo, da pa bi padla oskrba z električno energijo, pa bi bilo nedopustno.

Revija 203 203 10%20%283%29 - Obiskali smo sejem electronica 2012 (1)V prihodnosti pa bo tehnologija šla korak naprej in bodo naprave komunicirale med sabo brez posredovanja človeka. Tak primer bi bil to, da si svoj pametni telefon sprogramiramo tako, da vklopi gretje hiše, ko se peljemo proti domu. Pametni telefon ima vgrajen GPS in na podlagi te informacije bi lahko sporočil v domači nadzorni center, kdaj vklopiti gretje ali odpreti vrtna vrata. Prav tako bo naprava za klimatizacijo direktno komunicirala s servisnim centrom in mu sporočala, da ima morda zamašen filterski sistem in je zaradi tega neučinkovita, ali pa da v hladilnem sistemu primanjkuje plina in podobno.

Celotni članek

 

2012_SE203_10

electronica 2012 – München

www.electronica.de