0,00 €

V košarici ni izdelkov.

0,00 €

V košarici ni izdelkov.

More
    DomovRevijaProgramiranjeBBC micro bit (2)

    BBC micro bit (2)

    V nadaljevanju bomo spoznali pomen spremenljivk, vejitev in logičnih ukazov, ki jih bomo potrebovali pri raziskovanju senzorjev mikrokrmilnika BBC micro:bit. Izboljšali bomo program termometra, naredili elektronsko kocko in ustvarili še kakšen zanimiv programček.

    Strojni jezik

    Slike niV prejšnjem članku smo spoznali BBC micro:bit, njegovo strojno opremo in razvojna okolja, v katerih lahko pišemo naše programe. Podrobneje smo se spoznali z razvojnim okoljem Microsoft PXT, v katerem lahko pišemo programe z uporabo grafičnih gradnikov ali pa z uporabo programskega jezika JavaScript.

    Pomembno je poudariti, da ne glede na to, da ustvarjamo naše programe z grafičnimi bloki v aplikaciji PXT, micro:bit naših programov vseeno ne razume, zato jih ne more neposredno izvajati. Način pisanja programov je namreč prilagojen, tako da je programiranje lažje za ljudi.

    Procesor micro:bita uporablja za računanje in za delo s podatki dvojiški sistem, kjer so podatki (števila) predstavljeni iz logičnih 0 in 1. Program za vsoto dveh števil, ki je razumljiv micro:bitu, lahko zgleda takole: 0000 0001 0000 0000 1000 0000 1110 0000. Računalnik namreč razume le strojni jezik, ki je sestavljen iz kombinacij 0 in 1.

    Slike niPisanje programov neposredno v strojnem jeziku je zamudno in postane kaj hitro nepregledno, zato bomo raje ustvarjali v nam razumljivejši obliki, in sicer z uporabo blokov. Omenili smo že, da tako napisanega programa procesor micro:bita ne razume, zato je potrebno naš program prevesti v strojni jezik. Prevod v strojni jezik se v okolju PXT zgodi vsakič, ko sprožimo prenos datoteke na naš računalnik. Vsebina prenesene datoteke programa je tako v obliki, ki jo lahko micro:bit razume in izvede.

    Podatki

    Podatki predstavljajo bistvo sveta delovanja micro:bita. Ustvarjamo lahko nove podatke in beremo ter spreminjamo obstoječe podatke. Vsi podatki so shranjeni v pomnilniku v obliki dolgih serij bitov. Bit predstavlja osnovno enoto količine informacij. Povedali smo že, da deluje micro:bit v dvojiškem sistemu, zato lahko posamezen bit zavzema dve možni stanji: logično 0 in logično 1. Omenjeni stanji sta v praksi visoka napetost za 1 in nizka napetost za 0. Za lažjo predstavo si poglejmo, kako vidi število 13 naš micro:bit:

    0 0 0 0 1 1 0 1

    128 64 32 16 8 4 2 1

    Število pretvorimo takole:

    0*128 + 0*64 + 0*32 + 0*16 + 1*8 + 1*4 + 0*2 + 1*1 = 13

    Vidimo, da je število 13 v pomnilniku micro:bita zapisano kot serija bitov 00001101.

    Pri pisanju programov lahko uporabimo cela števila ali decimalna števila (primer: 13 in 13.5). Poleg števil bomo pri našem delu uporabili še naslednja dva tipa podatkov:

    • Niz za hranjenje besedila.
    • Logični tip za hranjenje dveh vrednosti: resnično in neresnično.

    Pri pisanju programov v drugih programskih jezikih lahko srečamo še več podatkovnih tipov.

    Celotni članek

    BBC micro:bit (2)

    2017_SE249_45