30. novembra, 2009

Kako oživeti AVR mikrokontrolerje (2)

Revija 170 170 41 - Kako oživeti AVR mikrokontrolerje (2)

V pretekli številki revije smo izvedeli, kako lahko AVR mikrokontrolerji izgubijo sposobnost serijskega programiranja (ISP) in spoznali vezje in program enostavnega visokonapetostnega programatorja iz domače delavnice, s katerim jih lahko «oživimo». – Programator PARALELNI za AVR

Čeprav predstavljeni postopek lepo deluje, bi bilo «oživljanje» večjega števila različnih AVR mikrokontrolerjev na opisan način zelo nepraktično. Zaradi tega smo se v uredništvu odločili, da se tega problema lotimo skrajno resno in razvijemo priročno napravo za oživljanje AVR mikrokontrolerjev, ki jo predstavljamo v tej številki revije. Naprava je pravzaprav tiskano vezje s sedmimi različnimi podnožji in nekaj malega elektronike, ki jo priključimo na MiniPin razvojno ploščico z mikrokontrolerjem, ki upravlja s programiranjem. Omogoča visokonapetostno programiranje skoraj vseh sodobnih ATtiny in ATmega mikrokontrolerjev v DIP ohišjih.

Revija 170 170 41a - Kako oživeti AVR mikrokontrolerje (2)

Slika 4 prikazuje shemo programatorja in povezavo na MiniPin. Programator se napaja s stabilizirano napetostjo 5 V iz MiniPina prek konektorja K5. To napetost prek tranzistorskega stikala T2 pripeljemo na mikrokontroler, ki ga bomo programirali. T1, tuljavica L2 in pripadajoči elementi v bližnji soseščini tvorijo DC/DC pretvornik, ki na izhodnem kondenzatorju C3 ustvari napetost od 15 do 20 V, odvisno od porabe. IC1 stabilizira to napetost na 12 V, ki jo potrebujemo za visokonapetostno programiranje mikrokontrolerjev. Optosklopnik IC2 med programiranjem dovaja 12 V programiranem mikrokontrolerju. Ker je poraba visoke napetosti zelo majhna, (tok mirovanja 78L12 je okrog 3 mA, mikrokontroler pa ima porabo manj kot 1 mA), je L2 lahko standardna tuljavica v obliki upora.

Ozivljavanje_AVR(3)
Nakup izdelka in povezave
Avtor: mag. Vladimir Mitrović
2009_SE170_41
 
 
Tags: