30. septembra, 2009

Kako povezati med seboj več mikrokontrolerjev ATMEL AVR (1)

Povezava med več mikrokontrolerji omogoča razdelitev dela. Če si recimo zamislimo, da en mikrokontroler nadzoruje in krmili sistem centralnega ogrevanja, drug mikrokontroler upravlja z nadzorno-alarmnimi senzorji in napravami, tretji morda samo upravlja luči na dvorišču, četrti je povezan z GSM modulom, preko katerega lahko po GSM povezavi upravljamo in nadzorujemo dogajanje v hiši tudi, ko smo odsotni, tedaj se sama po sebi porodi želja, da bi vse te mikrokontrolerje povezali med seboj v sistem, tako da bi preko GSM povezave upravljali in nadzirali vse mikrokontrolerje.

Za ljubitelje BASCOM-a

Ta prispevek govori o preprosti varianti, kako z programskim orodjem BASCOM povezati krmilnike med seboj tako, da si med seboj izmenjujejo informacije in ukaze. V uredništvu revije Svet Elektronike lahko brezplačno dobite BASCOM izvirno kodo, o kateri bomo govorili v tem prispevku, jo potem predelate, ravno toliko, da jo prilagodite vašemu vezju in potrebam, in uporabite. Na tem mestu pa imate vso potrebno razlago za razumevanje kode, da jo lahko kasneje po svoji presoji uporabite tako kot je ali morda izboljšate in kaj spremenite.

O RS485 fizični povezavi med mikrokontrolerji tukaj ne govorimo veliko. O tem je dovolj napisanega v originalnem opisu vezja MAX485 – (‘datasheet-u’) in še marsikje. Vsak mikrokontroler opremimo z integriranim vezjem MAX485 ali ekvivalentom, (LTC485, SN75176), povežemo ga na mikrokontroler s tremi vezami, RXData, TXData, to sta priključka mikrokontrolerja posebej namenjena za serijsko komunikacijo, in potem potrebujemo še en priključek, ki je vezan na nek pin mikrokontrolerja, kjer mikrokontroler krmili vezje MAX232 na Oddajo (1-5V) ali Sprejem (0-0V). Komunikacija je namreč Semiduplex, kar pomeni, da sicer lahko komuniciramo v obe smeri, oddajamo in sprejemamo, toda ne istočasno.

No, menda se da prihraniti ta tretji pin, ki krmili Oddaja/Sprejem s spretno uporabo signala TXD tako, kot kaže sledeča slika. Na sliki je MAX485 zamenjan z SN75176, kar naj bi bil ekvivalent.

Ogled celotnega članka je možna le z nakupom letnika v PDF obliki.

RS485_Sustic_SE168
Avtor: Vilko Sustič
2009_SE168_55
 
 
 
Tags: