30. septembra, 2010

Majhen daljinski upravljalnik

Revija 179 179 40 - Majhen daljinski upravljalnik

Ko spremljamo odzive uporabnikov v strokovnih časopisih in na internetnih forumih, pa tudi iz lastnih izkušenj lahko hitro ugotovimo, da nekateri daljinski upravljalniki res dobro “pašejo v roko”, medtem ko so nekateri drugi «štorasti» za uporabo že zaradi svoje oblike, razporeditve in velikosti tipk. Vsekakor pa bomo raje uporabili daljinsko upravljanje, kot da bi se sprehodili do TV aparata in določeno funkcijo izbrali ročno (če je pri našem sprejemniku to sploh mogoče!). Pri tem ergonomska oblika daljinskega upravljalnika ne igra nobene vloge!

Revija 179 179 40a - Majhen daljinski upravljalnikObstaja tudi skupina uporabnikov, ki jim uporaba daljinskih upravljalnikov lahko povzroča resen problem. Pri tem mislim predvsem starejše ljudi in tudi vse tiste, ki slabše vidijo ali trpijo zaradi artritisa, tresavice, Parkinsonove in drugih bolezni, pri katerih nas prsti več ne poslušajo tako, kot prej… Problem je seveda rešljiv in kar nekaj svetovnih proizvajalcev že ponuja nadomestne daljinske upravljalnike z velikimi tipkami (slika 1). Posebnost je daljinski upravljalnik na sliki skrajno desno s samo 6 tipkami, ki uporabniku olajšajo uporabo ne samo s svojo velikostjo temveč tudi s svojimi različnimi oblikami. V tem primeru se pa resnično lahko izrazimo, da je manj včasih pravzaprav – več!

Morda boste v vaši trgovini uspeli najti daljinske upravljalnike za podobne namene, pa tudi nakup kakšnega od modelov na sliki prek interneta ni v dobi globalnega svetovnega tržišča prav nič nemogočega! No, spretni elektronik bi nekaj lahko postoril tudi sam! Saj ni potrebno, da bi bil to prav brezžični daljinski upravljalnik; v tem prispevku je poudarek bolj na napravi, ki bi bila v pomoč uporabniku, da lažje upravlja z aparati v svoji okolici, kot na uporabljeni tehnologiji.

Primer 1: Namesto daljinskega upravljalnika uporabljate tipke na aparatu

Najenostavnejša rešitev bo takrat, kadar nam bo uspelo uporabiti tipke na samem aparatu. Večina TV sprejemnikov in drugih naprav ima na ohišju predvideno nekaj tipk, ki pokrivajo osnovne funkcije naprave: vklop/izklop, menjavo programov, spremembo glasnosti… Ponavadi so te tipke iz estetskih razlogov pogosto skrite pred pogledi, včasih poglobljene v zunanje konture ohišja, včasih pa skrite za »nevidna« vratca ali so celo tako majhna, da v svoji osnovni obliki niti ne morejo služiti predvidenemu namenu. Tukaj si lahko pomagamo, če naredimo »podaljšek modula za upravljanje«: ohišje, na katerega razvrstimo nekaj tipk ustreznih dimenzij, njihove kontakte pa povežemo paralelno s kontakti tistih tipk, ki so v aparatu že vgrajene.

Celotni članek SE179_40

2010_SE179_40

Avtor: mag. Vladimir Mitrović