2. septembra, 2010

Programirajmo AVR-je v C-ju (tako, kot profesionalci) (5)

Revija 179 179 31 - Programirajmo AVR-je v C-ju (tako, kot profesionalci) (5)

Prikazali bomo nadaljevanje primera 8 (uporaba grafičnega zaslona) z uporabo na dotik občutljive folije, ki bo služila kot vhodna naprava za krmiljenje izvajanja. V 10. primeru bomo zapisovali ter brali podatke na pomnilniško kartico microSD.

Uvod k uporabi folije, občutljive na dotik

Revija 178 PIC5 4 - Programirajmo AVR-je v C-ju (tako, kot profesionalci) (5)Uporabljena folija (analogna – uporovna različica s štirimi priključki) je na voljo v spletni trgovini Sveta elektronike [17], in jo lahko preprosto nalepimo na obstoječi grafični zaslon.

Bistveni za delovanje sta dve električni prevodni plasti (elektrodi), napravljeni iz naparjenega InSn oksida (ITO) na steklu (spodnja) ali poliestru (zgornja stran). Med seboj sta krajevno premaknjeni za 90°, s čimer dobimo možnost spremljanja pritiska po obeh koordinatah. Na sliki 1 sta prikazani skici navedenih plošč ter pripadajoči priključki. Plošča v x-koordinati ima priključka X+ ter X-, v y-koordinati pa Y+ in Y-.

Revija 178 PIC5 5 - Programirajmo AVR-je v C-ju (tako, kot profesionalci) (5)Ob pritisku na folijo se elektrodi stakneta ter glede na pozicijo (in tudi sam pritisk) spremenita upornosti linearno vzdolž obeh koordinat plasti, kar lahko izmerimo oz. pretvorimo v digitalno vrednost – z A/D pretvornikom. Na eni plasti ustvarimo padec napetosti v določeni smeri (denimo v y), nato na priključkih druge (prečne) plasti izmerimo dobljeno napetost kot posledico pozicije pritiska. Slednja morata biti v stanju visoke impedance, kot prikazano v tabeli 1.

Ogled celotnega članka je možna le z nakupom letnika v PDF obliki.

2010_SE178_29

Avtor: Miha Zatler

 
Tags: