0,00 €

V košarici ni izdelkov.

0,00 €

V košarici ni izdelkov.

More
    DomovRevijaProgramiranjeProgramirajmo AVR-je v C-ju (tako, kot profesionalci) (7)

    Programirajmo AVR-je v C-ju (tako, kot profesionalci) (7)

    V sedmem delu serije bomo uporabili RF module RFM12B za brezžično komunikacijo v radijskem pasu 433 MHz in načinu FSK. Moduli, ki podpirajo sprejem in oddajo (transceiver), so v zadnjem času postali cenovno zelo dostopni, tudi zaradi robustnosti in enostavnosti uporabe z majhnim številom dodatnih elementov, komunikacije preko SPI vodila ter dokaj široke zmožnosti konfiguracije pa so našli uporabo v marsikateri aplikaciji.

    Slike ni

    Uporabljene module je v članku Razširitveni modul za MiniPin razvojni sistem z RFM12B [31] že opisal g. Bojan Kovač. V spletni trgovini Sveta elektronike najdemo tudi adapter z modulom (ADAPTER za RFM 12), katerega lahko preko priključkov neposredno uporabimo z MiniPin ali MegaPin razvojno ploščo. Prav tako so dosegljive tudi ostale, novejše različice RF modulov.

    V Sloveniji lahko po sprejetem dokumentu EU 2006/771/EC uporabljamo pas med 433,05 MHz in 434,79 MHz za »naprave s kratkim dosegom« (Non-specific short range devices). Največja moč oddajanja znaša 1 mW ali 10 mW, kadar se v eni uri oddaja 10% časa. Čeprav vrsta modulacije ni točno opredeljena, na tem področju ni dovoljeno pošiljati avdio ali video podatke.

    Modul RFM12B

    Modul proizvajalca HOPERF Microelectronics tipa RFM12BS [33] vsebuje integrirano vezje, ki je funkcijsko enako IA4421 sedaj že nekdanjega podjetja Integration, saj ga je leta 2008 prevzelo podjetje SiLabs. Podpira FSK (Frequency shift keying) način delovanja s oddajnikom in sprejemnikom v enem ohišju. Na TIV se nahaja še kvarčni kristal z 10 MHz ter prilagodilno vezje antene s SMD elementi, prostorske zahteve modula pa so minimalne – dimenzije pribl 16×16 mm [33]. Blokovna shema integriranega vezja je prikazana na sliki 1.

    Ogled celotnega članka je možna le z nakupom letnika v PDF obliki.

    2010_SE180_27