28. februarja, 2010

Razhroščevanje s programom AVR Studio

Slike KONTAKT BUG - Razhroščevanje  s programom AVR Studio

Razhroščevanje ali po angleško debugging je postopek, ko z ustreznim programskim in po možnosti tudi strojnim orodjem spremljamo izvajanje programa v mikrokontrolerju ter na podlagi podatkov ugotovimo, kje se skriva programski hrošč. V kolikor nimamo na voljo ustrezne strojne opreme, potem poteka razhroščevanje v simulatorju ali s pomočjo izpisa vrednosti spremenljivk bodisi na LCD prikazovalnik ali na terminalsko okno. Tokrat bom pokazal kako z relativno enostavnim strojnim dodatkom dobimo izredno zmogljivo orodje za razhroščevanje AVR mikrokontrolerjev.

Revija 173 173 29a - Razhroščevanje  s programom AVR Studio

Revija 173 173 29 - Razhroščevanje  s programom AVR Studio

Kot sem omenil, je razhroščevanje možno na več načinov. Največkrat uporabljamo princip izpisa ključnih spremenljivk bodisi na LCD ali na terminalsko okno. V kolikor nimamo ustreznega orodja je to seveda čisto simpatičen postopek, ki sem ga s pridom uporabljal tudi sam. Tako vidimo spremembe v vrednosti spremenljivk na realnem mikrokontrolerju, ki sprejema ali oddaja neke podatke. Vendar se zgodi, da tudi takšno spremljanje podatkov ni dovolj in je pač potrebno pogledati, kaj se dogaja v drobovju mikrokontrolerja. Programski hrošči so namreč lahko precej nadležni in se (kot pravi hrošči) skrivajo po programskih luknjah in jih je včasih prav težko izbezati iz njih. Za ta namen ima Atmel na voljo več brezplačnih orodij, ki s pomočjo ustrezne strojne opreme odlično delujejo. Eno takšnih orodij je tudi JTAG ICE, ki ga bom v povezavi z AVR studio programom predstavil. Vse skupaj je seveda teklo na MegaPin razvojni plošči, ki se je resnično izkazala zelo »mega«.

Kaj potrebujemo

Za razhroščevanje v AVR studiu je potrebno nekaj priprav, tako programskih kot strojnih. Izmed strojnih naj omenim JTAG ICE vmesnik, ki ga lahko najdete na več mestih na spletu.

MEGAPIN – AVR RAZVOJNO ORODJE (vsebuje razhroščevalnik)

Ogled celotnega članka je možna le z nakupom letnika v PDF obliki.

Avtor: Jure Mikeln
2010_SE173_29
 
 
 
Tags: