0,00 €

V košarici ni izdelkov.

More
    DomovRevijaDDS generator frekvenc z AD8950

    DDS generator frekvenc z AD8950

    V reviji Svet elektronike št. 224 smo objavili DDS z modulom, ki vsebuje AD9833 DDS in ki na svojem izhodu generira trikotni, pravokotni in sinusni signal v območju od 0 Hz pa do nekje 5 MHz. Tehnične lastnosti AD9833 niso nek »krik tehnike«, kar se je tudi izkazalo pri uporabi tega modula. DDS je sicer deloval, vendar malce muhasto. Zato smo v uredništvu naročili nov modul, tokrat z AD9850 DDS čipom. AD9850 zmore generirati pravokotni in sinusni signal v območju od 0 Hz do 40 MHz s tem da je pravokotni signal še nekako sprejemljiv do 1 MHz.

    Slike niDDS generatorji so zelo popularni zadnjih nekaj let. Večina novejših VF projektov, ki jih najdete v literaturi pa tudi na spletu deluje z DDS-om različnih proizvajalcev. AD9850 sicer ni najnovejši proizvod podjetja Analog Devices, zato pa je modul z vgrajenim AD9850 relativno poceni, kar nam omogoči gradnjo relativno ugodnega DDS signalnega generatorja.

    Bistvo pri vseh DDS čipih je to, da jim preko nekega vodila (serijsko ali paralelno) nastavljamo parametre frekvence in včasih tudi izhodnega signala. Pri AD9850 obstajata dva načina: I2C in paralelno. Mi smo uporabili serijsko komunikacijo, saj porabi manj priključkov mikrokontrolerja. In kljub temu, da smo uporabili 40-pin AVR mikrokontroler, nam je skoraj zmanjkalo priključkov.

    Električna shema

    Slike niElektrična shema DDS generatorja je prikazana na Sliki 1. Na shemi vidimo, da smo uporabili 40-pin AVR (Mega16 ali Mega32). Zakaj tako velik AVR se boste vprašali. Za krmiljenje DDS-ja res potrebujemo samo 4 priključke. Ostali pa so potrebni za LCD, enkoder in možne nadgradnje. Ena takšnih nadgradenj bi bila 4×4 tipkovnica ali pa krmiljenje izhodnih filtrov v primeru, da DDS uporabimo v neki radioamaterski postaji. Za krmiljenje DDS modula ne potrebujemo neke frekvenčne natančnosti, zato AVR deluje z notranjim RC oscilatorjem. Frekvenco nastavljamo z rotacijskim enkoderjem z vgrajeno tipko. Kot pri več predhodnih projektih (recimo PWM napajalnik [1] ali VHF/UHF vikend radijska postaja [2]) se je takšen enkoder izkazal za prijaznega uporabniku. Podatke prikazujemo na »klasičnem« LCD2x16. Na shemi še vidimo 4×4 tipkovnico, za katero nismo pisali programa, pač pa samo pustili prostor na TIV-u za tiste, ki bi želeli uporabiti tipkovnico. Namreč pri uporabi DDS generatorja se je izkazalo, da z rotacijskim enkoderjem zelo hitro nastavimo izhodno frekvenco – rekel bi, da v večini primerov hitreje kot s tipkovnico.

    Slike niSlike niDodan je tudi 8-pin konektor, ki ga bodo s pridom uporabili radioamaterji, ki bi DDS uporabili v svoji samogradnji KV radijske postaje. Teh 8 priključkov lahko namreč uporabijo kot izhod za krmiljenje izhodnih pasovnih filtrov, ki jih je pri spremembi frekvence potrebno preklopiti z releji. Zaradi prijazne uporabniške izkušnje je dodan tudi piskač, ki s svojim piskom dodatno pomaga pri nastavitvah.

    Program

    Program za DDS je pisan v Bascom-AVR in je dokaj dobro komentiran, tako da z razumevanjem in morda modifikacijo programa ne boste imeli težav. Kot omenjeno v programu ni dela za nastavitev frekvence preko tipkovnice, saj se je z uporabo izkazalo, da to ni potrebno. Za razliko od DDS9833 se pri DDS9850 izhodna frekvenca spremeni z vsako spremembo frekvence na zaslonu.

    Celotni članek

    DDS generator frekvenc z AD8950

    AX elektronika d.o.o.

    2015_SE232_56