2. novembra, 2014

DDS generator frekvenc

Revija 224 224 59 1 - DDS generator frekvencRevija logo se - DDS generator frekvenc

Verjetno je elektronikom poznana kratica DDS, za tiste, ki ste pa novi na tem področju pa povejmo, da kratica DDS pomeni Direct Digital Synthesizer oziroma direktni digitalni sintetizator (frekvenc). Poznamo več načinov generiranja frekvenc: LC ali RC vezje, ustrezno vezano na ojačevalnik, kvarčni oscilator, PLL, mikrokontroler, ki generira frekvence in še kaj bi se našlo. Pri prvih oscilatorjih imamo problem, da frekvence ne moremo spreminjati oziroma jo lahko spreminjamo v relativno majhnem območju. Večkrat pa potrebujemo generator frekvenc, ki lahko generira frekvence v širokem frekvenčnem razponu. Če pa ima generator še zmožnost generiranja različnih oblik signala, potem je to še toliko bolje.

Revija 224 224 59 3 - DDS generator frekvenc

KLIK

Vsi načini generiranja frekvenc, ki sem jih naštel imajo svoje slabosti, le DDS način generiranja frekvence je zelo zmogljiv, saj lahko generiramo frekvence v širokem razponu. Profesionalni DDS generatorji imajo zelo široko območje delovanja, od mHz pa do GHz. Generator, ki ga bomo predstavili v tokratnem članku bo zanesljivo generiral frekvence v območju od 0,1 Hz pa do nekje 8 MHz. Pri tem pa bo izhodni signal imel sinusno, trikotno in pravokotno obliko. Tudi nastavljanje izhodne frekvence in oblike signala je enostavno: preko 4×4 tipkovnice. Izpis nastavljene frekvence in oblike izhodnega signala bo na 16×2 LCD-ju.

Delovanje

Vse skupaj se dogaja v drobnem integriranem vezju AD9833, ki je 10-pin SMD vezje. V to drobno vezje preko SPI vodila pošiljamo nastavitve frekvence in oblike izhodnega signala generatorja. Za to nalogo potrebujemo mikrokontroler, ki nima prav hudo veliko dela. Ko preko tipkovnice odtipkamo želeno izhodno frekvenco in obliko, le-to mikrokontroler pošlje v AD9833, vse skupaj prikaže na LCD-ju in potem lahko »počiva«. V resnici ni tako enostavno, saj so vedno podrobnosti tiste, ki prinesejo rezultat. Tudi tukaj je podobno. Postopek za nastavljanje AD9833 je rahlo kompliciran, saj je treba podatke pošiljati v dveh besedah. Ne bom podrobno zahajal v izpis programa, saj to ni bistvo. Važno je, da AD9833 po prejemu podatkov (po pritisku tipke na enkoderju) prične generirani želeno frekvenco. Če bi želeli kontinuirano spreminjanje frekvence medtem, ko bi vrteli enkoder (podobno, kot to počne VFO na radiamaterski postaji), potem bi bilo potrebno precej spremeniti program.

Revija 224 224 59 2 - DDS generator frekvenc

Za samo vezje smo uporabili že namensko narejen modul, kjer je prispajkan AD9833 in ustrezni elementi, ki omogočajo da DDS deluje. DDS napajamo z 12V DC, vezje pa vsebuje ustrezen napetostni regulator, ki je potreben za delovanje mikrokontrolerja in DDS modula, kar vidimo na shemi električnega vezja.

Tiskano vezje je relativno enostavno, zato je enostransko in ga vidite na sliki.

Članek DDS generator frekvenc

DDS generator frekvenc

2014_SE224_59