0,00 €

V košarici ni izdelkov.

0,00 €

V košarici ni izdelkov.

More
    DomovRevijaKako krmiliti delovanje elektromotorjev? (4)

    Kako krmiliti delovanje elektromotorjev? (4)

    Kakorkoli se že razlikujeta, konstrukcijsko in glede na način uporabe, “običajne” enosmerne in servo motorje odlikuje vsaj ena skupna karakteristika: vrtita se kontinuirano in lahko ustavita v kateremkoli položaju. Koračni (step) motor ima drugačne lastnosti: ustavi se lahko samo na določenih mestih, prehod med temi položaji pa je skokovit. Če pogledamo shemo delovanja običajnega koračnega motorja, nam bo takoj jasno, zakaj je to tako.

    Koračni motor

    Slike niNa sliki 21 je prikazana notranjost enostavnega unipolarnega koračnega motorja, ki ga sestavljata trajni (permanentni) magnet (rotor) in dva para elektromagnetov (stator). Rotor se obrne proti tistim polom statorja, ki so v nekem določenem trenutku magnetizirani. To je lahko samo en pol ali pa po dva sosednja, kot je prikazano na naši sliki. V zgornji vrsti je prikazan potreben vrstni red vklapljanja statorskih elektromagnetov, da bi se rotor obrnil v smeri, ki je nasprotna smeri vrtenja urinih kazalcev. V spodnji vrsti je prikazan potreben vrstni red vklapljanja statorskih elektromagnetov, da bi se rotor vrtel v smeri vrtenja urinih kazalcev.

    Slika 22 prikazuje notranjost enostavnega bipolarnega koračnega motorja. Pri tej izvedbi so istočasno aktivirani vsi statorski elektromagneti, s čimer se doseže večji vrtilni moment (motor je “močnejši”). Elektromagneta, ki se nahajata eden nasproti drugemu, sta pri takšni izvedbi vedno nasprotno polarizirana: proti rotorju je v vsakem trenutku obrnjen severni pol (N) enega in južni pol (S) elektromagneta z nasprotne strani. Zaradi tega bosta dva sosednja elektromagneta statorja enako polarizirana in rotor se bo obrnil tako, da bo postavljen točno med njiju. Opisan pojav lahko vidite na kateremkoli od osmih položajev na sliki 22.

    Slike niPri bipolarnem koračnem motorju se rotor obrača zaradi spremembe polaritete statorskih elektromagnetov, oziroma zaradi spremembe smeri toka, ki teče skozi njihova navitja po določenem vrstnem redu. V zgornji vrstici je prikazan vrstni red, po katerem bi morali polarizirati elektromagnete, da bi se rotor obračal v smeri, ki je nasprotna od smeri vrtenja urinih kazalcev. V spodnji vrstici je prikazan vrstni red, po katerem bi morali polarizirati elektromagnete, da bi se rotor obračal smeri vrtenja urinih kazalcev.

    Celotni članek

    Kako krmiliti delovanje elektromotorjev? (4)

    2017_SE252_60

    Prejšnji članek
    Naslednji članek