0,00 €

V košarici ni izdelkov.

0,00 €

V košarici ni izdelkov.

More
    DomovRevijaLabirint

    Vsak človek si na takšen ali drugačen način želi imeti super moči. Nekateri želijo postati nevidni, drugi leteti in tretji želijo z majhnimi gibi premikati velike stvari. Seveda je z današnjo tehnologijo skoraj vse mogoče, a ni vedno poceni. Od napredka v razvoju mikrokontrolerjev pa te stvari postajajo bolj dostopne za javnost kot kadarkoli prej. V tem članku boste izvedeli kako z malo denarja narediti veliko zabave in pridobiti nekaj znanja o avtomatiki, programiranju, 3D oblikovanju in elektrotehniki.

    Slike niIzdelava labirinta

    Labirint je izdelan iz več delov in materialov. Izdelava lesenega dela je potekala dalj časa, saj je bil narejen samo za ta projekt. V izdelavo sva vpeljala tudi 3D oblikovanje in tiskanje, saj poenostavi izdelavo sredinskega zgloba in nastavkov za servomotorje, slika1.

    Izdelava lesenega dela

    Slike niLesen del je izdelan iz smrekovega lesa in sicer iz 5 milimetrov debele plošče,slika 2. Na ploščo sem nato narisal vzorec labirinta. Pri risanju je potrebno paziti na dimenzijo kroglice, ki vpliva na razmake med notranjimi stranicami in posredno tudi vpliva na končno velikost labirinta. V mojem primeru sem uporabil avtomobilski ležaj, saj se jih zlahka pridobi. Za notranje stranice sem prav tako uporabil smrekov les, ki sem ga narezal na razne dolžine, le višina in širina sta ostali enaki (širina=15mm, višina=15mm). Zunanje stranice so bile izdelane po popolnoma enakem postopku le z razliko, da je širina zunanje stranice 10 mm.

    Oblikovanje in 3D tiskanje plastičnih delov

    Slike niSamo oblikovanje je potekalo v program Autodesk Inventor 2016. Podjetje Autodesk prinaša na trg nove in zelo napredne programe, hkrati pa so te programi zasnovani tako, da uporabniku omogočijo čim lažjo uporabo in učenje programa. Med te spada prav Inventor 2016 saj je znano, da znajo s tem programom oblikovati tudi delujoč reaktivni motor, kjer se vsi deli premikajo kot pri pravem. Omogoča nam celo testiranje delov pod raznimi pritiski in iskanje šibkih točk v našem delu. Zglob labirinta sem zaradi časovne stiske ob izdelavi našel na spletni strani www.thingiverse.com. Zglob je bil za potrebo labirinta premajhen, zato sem ga pred tiskanjem povečal na 175%, slika 3 in 4. Zglobu sem dorisal tudi podstavka s katerima sem pridobil dodatno površino na katero se prenaša sila servomotorjev ob gibanju, slika 5, 6 in 7. Podstavka servomotorjev sta bila narisana posebej za ta model servomotorja. Ker pa podstavka nista zahtevna za narisati, ju lahko nariše vsak začetnik.

    Celotni članek

    Labirint

    2016_SE242_51