28. aprila, 2016

Radioamaterstvo v vzponu ali zgolj hobi »old boysov«? (3)

Revija 241 241 38 1 - Radioamaterstvo v vzponu ali zgolj hobi »old boysov«? (3)Revija logo se - Radioamaterstvo v vzponu ali zgolj hobi »old boysov«? (3)

Malce starejši bralci naše revije se dobro spomnijo razcveta radioamaterstva v Sloveniji, še posebej v času, ko je bil radioamatersko aktiven Matjaž Vidmar. Od takrat je minilo precej let in marsikateri radioamater od takrat je postal SK – Silent Key. Vendar pa je tehnologija s svojim napredkom daleč od Silent Key.

Revija 241 241 38 2 - Radioamaterstvo v vzponu ali zgolj hobi »old boysov«? (3)V predhodnem članku sem vam pokazal, da lahko s sodobno programsko opremo in ustrezno radijsko postajo delamo zelo dolge radijske zveze z izjemno majhno močjo. In ni zgolj programska oprema naredila napredek, pač pa tudi strojna oprema – se pravi, elektronika v pravem pomenu besede. Danes ni nič nenavadnega, da ima postaja na vhodnem delu namesto predojačevalnika ali mešalnika analogno – digitalni pretvornik, ki pretvori vhodne analogne signale v digitalne. Seveda morajo te A/D pretvorniki biti zelo hitri in zmožni obdelati vse signale, od tistih drobnih v območjih mikroVoltov, do močnih signalov lokalnih radijskih postaj, ki lahko znesejo tudi do nekaj sto miliVoltov.

Te digitalne signale potem obdelajo hitra FPGA vezja in DSP procesorji, na izhodu pa se ponavadi nahaja NF ojačevalnik v E razredu.

Za primer takšne moderne postaje si poglejte blok shemo radijske postaje ICOM FT-7300, kjer je uporabljen ta inovativni način zajemanja in obdelave radijskih signalov.

Revija 241 241 38 3 - Radioamaterstvo v vzponu ali zgolj hobi »old boysov«? (3)Na sliki 1 vidimo ne samo to, da je FT-7300 precej enostavnejša z manj gradniki, kar pomeni manj aktivnih komponent, ki vnašajo šum v vsaki stopnji, preko katere mora signal iti. Če boste utegnili, le poslušajte primerjavo FT-7300 in K3S postaj, ki jo najdete na Youtube portalu. V videu se jasno sliši superiornost FT-7300, ki pri šibkem signalu nedvomno zmaga. Kako se FT-7300 obnese pri močnih signalih še ne vem, zato bo zanimivo spremljati Youtube in QRZ spletni strani, kjer radioamaterji objavljajo teste radijskih postaj.

V tokratnem nadaljevanju pa vam nisem hotel preveč govoriti o FT-7300 in tistih najnovejših tehnologijah, pač pa o popularni mcHF radijski postaji.

mcHF SDR radijska postaja

Revija 241 241 38 4 - Radioamaterstvo v vzponu ali zgolj hobi »old boysov«? (3)Britanski radioamater M0NKA je proti koncu leta 2013 objavil svojo prvo verzijo mxHF SDR radijske postaje, ki je temeljila na STM Discovery razvojni plošči. Blok shema mcHF je prikazana na sliki 2.

Bistvo mcHF SRD radijske postaje se skriva v črkah SDR – software defined radio (slov.: programsko določena radijska postaja). Kljub temu, da sama elektronika v radijski postaji ni ravno »mačji kašelj«, je večino dela posvečeno programski opremi, ki teče v njej. Programska oprema torej skrbi, da vsi mešalniki delujejo pravilno, da so signali pravilno interpretirani na LCD zaslonu, pravilno digitalno obdelani vhodni signali in tudi ustrezno filtrirani vhodni signali. Radijska postaja mcHF ima vgrajenih veliko NF filtrov z nastavljivimi frekvencami in pasovnimi širinami. Za razliko od nekaterih SDR radijskih postaj, recimo ruskega Tulip-a, kjer so filtri zvezno nastavljivi, so pri mcHF filtri fiksno nastavljeni na veliko prednastavljenih filtrov. Morda to koga moti, vendar so fiksno nastavljeni filtri prednost – tako ali tako CW signale poslušamo večinoma na isti frekvenci. Nekateri operaterji na 700 Hz, nekateri na 850 Hz, nekateri celo na 1 kHz. Ko se tega tona navadimo je prav, da so tudi filtri nastavljeni na te tone.

Celotni članek

Radioamaterstvo v vzponu ali zgolj hobi »old boysov«? (3)

AX elektronika d.o.o.

www.svet-el.si

2016_SE241_38