30. septembra, 2009

Elektronika za začetnike – LED diode (2)

Revija 168 168 43 - Elektronika za začetnike - LED diode (2)Naj bo svetloba! Gospod Thomas Alva Edison je malo pred patentiranjem svoje žarnice z žarilno nitko leta 1880 navdušeno izjavil takole: “S svetlobo iz elektrike smo dobili več, kot sem si upal predstavljati v najbolj bujni domišljiji.

Revija 168 168 43a - Elektronika za začetnike - LED diode (2)Kje se bo ta stvar ustavila, ve samo Bog.” Kaj vse se je zgodilo na tem področju v teh 130 letih in kakšen napredek so viri svetlobe v tem času dosegli, si bomo podrobneje pogledali v tem članku. Prvotna Edisonova žarnica z žarilno nitko je bila že od vsega začetka tako popolno ustvarjena, da je pravzaprav vse do danes ostala skoraj nespremenjena. Redki poskusi izboljšav prvotne žarnice so se navadno izjalovili ali pa so bile izboljšave bolj estetske kot funkcionalne. V začetku prejšnjega stoletja pa so znanstveniki in raziskovalci dobili novo »kost« za glodanje, s katero so se potem ukvarjali celo stoletje. Odkrili so polprevodnik. Začela se je doba silicija.

Minilo je že več kot 75 let od Edisonove smrti, imamo nešteto oblik koristne uporabe električne energije, široke možnosti njenega pridobivanja in neprestano težnjo po zmanjševanju njene porabe, po varčevanju. LED osvetljevanje je varčna izraba energije in jo upravičeno imenujemo svetloba naše prihodnosti, saj je s svojim visokim izkoristkom, prilagodljivostjo in univerzalnostjo daleč pred vsemi drugimi umetnimi viri svetlobe. LED ni le drobcena lučka, ki sveti, ampak predstavlja desetletja trdega dela množice strokovnjakov, ki so tako globoko verjeli v prihodnost polprevodniške svetlobe, kot je Edison verjel v prihodnost žarnice.

Opis LED svetlobnih virov in teorija

LED pomeni Light Emitting Diode (angl.: el-i-di) in je kratica, zato se v literaturi pojavlja še množina te kratice LEDs (angl.: el-i-di-s). Pogosto želijo avtorji v množici kratic natančno določiti, o čem govorijo, zato dodajo zraven kratice »LED« še »dioda«, podobno kot »FET tranzistor« ali »TTL logika«, čeprav isto besedo vsebuje že sama kratica.

Celotni članek

Elektronika za začetnike (2)
2009_SE168_43