Električen pogon okenskih rolet dandanes ni več nekakšen luksuz, kot je to veljalo včasih, ampak ga najdemo praktično pri vseh proizvajalcih rolet že za minimalno doplačilo (50-100 EUR) k ceni oken oz. rolet. Samo udobje in tudi dejanska uporaba rolet se z električnim pogonom močno poveča, veseli pa so tudi monterji, saj je rolete z električnim pogonom enostavneje vgraditi (sploh naknadno) kot pa klasične s poteznim trakom.
Proizvajalci rolet pa ceno sistema (lahko) bistveno dvignejo s prodajo samega krmilnega sistema, ki je lahko povsem enostaven (le tipki gor in dol) ali pa bolj kompleksen, z možnostjo programiranja urnikov ali celo upravljanjem na daljavo preko interneta. Če sem prej omenil, da je cena električnega pogona rolet relativno nizka, pa me je negativno presenetila cena samih krmilnikov, saj že osnovno krmiljenje, ki omogoča le dvig in spust rolet s tipko, ne da bi jo bilo potrebno med delovanjem motorja držati, stane dobrih 100 EUR. Cene naprednejših sistemov se gibljejo okrog nekaj sto EUR pa do tudi tisočaka, če se želimo iti »pametno hišo«. Skratka – preveč za nekoga, ki se je že kdaj ubadal z nekaj programiranja in razvoja elektronskih vezij …
Krmiljenje motornega pogona rolet
Na trgu so na voljo različni pogoni rolet, a najbolj razširjen je pogon z 230 VAC motorjem, ki mu smer spreminjamo s tem, da fazni vodnik pripeljemo na en ali drug priključek. Tako ima kabel, ki pride iz roletne škatle 4 vodnike: rumeno-zelenega (ozemljitev), modrega (nulti vodnik) in dva črna (faza), enega za dvig in drugega za spust rolete. Roleta ima že tudi vgrajena končni stikali, ki motorju odklopita napajanje (fazo), ko roleta pride v končno pozicijo (zgoraj in spodaj).
Najbolj enostavno izvedbo krmiljenja lahko izvedemo z dvema tipkama, ki ju vežemo med dovod faze ter oba fazna priključka proti motorju. Na ta način lahko krmilimo pomikanje rolete gor in dol, ima pa ta rešitev več pomanjkljivosti. Največja je vsekakor ta, da lahko s sočasnim držanjem obeh tipk motor uničimo! So pa še druge; tipko je potrebno držati ves čas, dokler roleta ni v želeni poziciji, ni možnosti »zaklepa« tipk (zaščita za otroke), da o kakšnem krmiljenju glede na uro niti ne razmišljamo …
Želje pri izgradnji krmilnika
Tako se je hitro porodila ideja po samogradnji krmilnika za rolete, ki bi omogočal vse želeno, bi bil enostaven in poceni za izgradnjo ter imel možnost kasnejših nadgradenj in modifikacij. Želje, ki sem jih upošteval pri izdelavi , so bile:
- Lokalno krmiljenje preko dveh tipk (gor, dol)
- Pritisk tipke sproži pomik rolete v želeno smer (do končne pozicije).
- Če med pomikanjem tipko pritisnemo še enkrat, se pomikanje ustavi
- Daljinsko krmiljenje preko RF modula (Hope HM-TRP na 868 MHz)
Ker imam v stanovanju že več naprav povezanih v lastno omrežje na 868 MHz, sem tudi ta modul predvidel z istim RF modulom. Tako lahko master enota pošilja ukaz za dviganje ali spuščanje rolet (glede na uro oz. ukaz preko interneta ali SMS sporočila).
Zaščita pred nehoteno aktivacijo
Ker je doma nadobuden malček, ki mu je seveda pritiskanje vseh tipk v največje veselje, sem lokalno krmiljenje sprogramiral tako, da je treba krmilnik z določeno sekvenco pritiskov (tipka gor, obe tipki, tipka dol) naprej odkleniti in šele nato je mogoče upravljanje.
Tiskanina je zrisana v programu Target, sam program pa je spisan v Bascom AVR okolju. Vse datoteke so na voljo v uredništvu, tako da lahko program tudi poljubno spremenite in prilagodite lastnim željam.
Krmilnik za električne rolete
2017_SE248_61