Sončna energija, fotovoltaika in obnovljivi viri so besede, ki jih čedalje pogosteje slišimo. Kako tudi ne, saj fotovoltaika in proizvodnja sončnih elektrarn povsod po svetu doživljata izjemno rast. Tokrat smo se v uredništvu odločili, da obiščemo edinega slovenskega proizvajalca fotonapetostnih modulov, podjetje BISOL. Vabim vas, da si preberete, kaj zanimivega sta mi povedali prijazni gostiteljici Katja Goršek (vodja odnosov z javnostmi) in Dunja Seme (vodja proizvodnje), ki se jima zahvaljujem za predstavitev podjetja.
Ta vsebina je samo za naročnike
Podjetje BISOL, ki deluje v okviru skupine BISOL Group, je bilo ustanovljeno poleti leta 2006 s 5 zaposlenimi v Velenju. V začetku leta 2008 so se že preselili v obstoječo lokacijo, kjer je danes zaposlenih preko 240 sodelavcev, od katerih so 3 doktorji znanosti, 3 magistri, 35 sodelavcev ima 7. stopnjo izobrazbe, 15 sodelavcev 6. stopnjo. V oddelku za raziskave in razvoj, kamor štejejo tudi oddelek za sončne elektrarne dela 45 sodelavcev. Na mojo žalost se nahajajo na drugi lokaciji in jih nismo obiskali. Trenutno ima podjetje BISOL svoje podružnice v Italiji, Franciji, Nemčiji, Belgiji in Veliki Britaniji. Trenutnih planov za odpiranje novih predstavništev nimajo, saj se situacija na trgih zelo hitro spreminja glede na zakonodajo in regulativo v posameznih državah. Tako so imeli primer na Češkem, kjer se je trg lepo razvijal dokler ni vlada spremenila sheme subvencioniranja cene električne energije. V Sloveniji je za enkrat tako, da investitor podpiše pogodbo z Centrom za podpore, ki deluje v okviru državnega podjetja Borzen za obdobje 15 let. V tem času investitor prodaja električno energijo po nespremenjeni ceni.
Seveda se ob obisku takoj vidi, da se podjetje ukvarja s proizvodnjo fotonapetostnih modulov, saj smo jih videli praktično na vsakem koraku in tudi v oknih, kamor so jih poizkusno vgradili. Sicer pa je BISOL lani investiral 15 milijonov Evrov v svoje solarne elektrarne, ki so nameščene na večjih strehah po Sloveniji. Tako so s svojimi fotonapetostnimi moduli opremili industrijske objekte in občinske stavbe, kot so šolske telovadnice, vrtci in podobno.
Svojega patenta sicer nimajo registriranega, so mi pa predstavili zanimiv način označevanja fotonapetostnih modulov. Namreč izjemno pomembno namreč je, kako posamezne module povezovati v fotovoltaično elektrarno tako, da ima elektrarna čim boljši energijski izplen. To lahko monterji dosežejo tako, da povežejo fotonapetostne module s čim bolj podobnimi tokovno-napetostnimi karakteristikami in tako zagotovijo najboljši izplen. Pri tem pa jim pomaga nalepka na hrbtni strani modula, na kateri so navedeni podatki, kako razvrstiti module. BISOL je edini med proizvajalci fotonapetostnih modulov, ki ponuja tovrstno podporo svojim strankam. Pri tem omenimo, da so moduli ustrezno naloženi že na paleto in tako še dodatno olajšajo montažo na streho objekta.
Obiskali smo podjetje BISOL
2011_SE188_20