0,00 €

V košarici ni izdelkov.

0,00 €

V košarici ni izdelkov.

More
    DomovRevijaPredstavljamoOsnovnošolci in srednješolci iz vse Slovenije so se pomerili v treh tekmovalnih...

    Osnovnošolci in srednješolci iz vse Slovenije so se pomerili v treh tekmovalnih kategorijah.

    um feri

    Maribor, 20. december – V soboto, 18. decembra 2021, je v Ljubljani v Digitalnem središču Slovenije potekal dogodek »Mladi in robotika: Revijalno robotsko tekmovanje RoboCupJunior«. Dogodek je organizirala Fakulteta za elektrotehniko, računalništvo in informatiko Univerze v Mariboru (UM FERI).

    UM FERI
    Avtor fotografij: Domen Ulbl
    2022-304-24

    RoboCupJunior (krajše RCJ) je robotsko tekmovanje, organizirano na osnovi mednarodno veljavnih pravil z namenom promocije in popularizacije robotike, inovatorstva in znanosti med mladimi na temeljih projektno zasnovanega izobraževanja. RCJ ponuja več tekmovalnih disciplin oz. izzivov, pri čemer je pri vseh osnovni poudarek na sodelovanju, reševanju problemov in doseganju zastavljenih ciljev.

    Udeležence tekmovanja so z uvodnim nagovorom v Digitalnem središču Slovenije v ljubljanskem BTC-ju pozdravili: doc. dr. Igor Kovač, direktor SRIP ToP; doc. dr. Boštjan Vlaovič, prodekan za izobraževalno dejavnost UM FERI; izr. prof. dr. Aleš Hace, predstojnik Inštituta za robotiko UM FERI; Erih Arko, predstavnik podjetja Yaskawa Slovenija.

    Digitalno središče Slovenije, ki deluje pod sloganom »Tehnologije za ljudi«, je osrednji gospodarski dogodek slovenskega predsedovanja Svetu Evropske unije. Mesec december je bil posvečen vsebinam namenjenim Industriji 4.0 in robotiki, ki je tematski sklop še posebnega strateškega pomena za prihodnji razvoj Slovenije. Namen programa in izvedenih dogodkov je bilo izpostavljanje in podarjanje glavnih dosežkov slovenske industrije, ki so pomembni za nadaljnji razvoj Industrije 4.0 in robotike, promocija slovenskega znanja  in dosežkov ter ustvarjanje priložnosti za internacionalizacijo, prav tako pa tudi združevanje vseh pomembnejših deležnikov in znanja z namenom plodnega sodelovanja. Še posebno pozornost so ob vsem naštetem posvetili človeškim virom in mladim talentom, kar je izrednega pomena za dolgoročni industrijski razvoj.

    »Naša skupnost prepoznava izjemni pomen vzpodbujanja zanimanja mladih generacij za znanost in tehnologije prihodnosti. Robotika je prav gotovo tista tehnologija, ki kaže izjemen razvojni potencial in tehnologija, ki se bo v prihodnje razširjala izven industrijskega okolja ter nas vedno bolj in bolj obdajala tudi v našem vsakdanjem življenju,« je povedal izr. prof. dr. Aleš Hace. Od leta 2000 do leta 2019 smo na UM FERI organizirali in izvedli 20 državnih robotskih tekmovanj za osnovnošolce, srednješolce in študente. »V navedenem obdobju je sodelovalo okrog 3000 učencev osnovnih šol, okrog 600 dijakov srednjih šol in okrog 100 študentov iz celotne Slovenije in sosednjih držav. Z omenjenimi robotskimi tekmovanji smo opravili pionirsko delo pri popularizaciji robotike v Sloveniji, hkrati pa smo bili med prvimi v srednjeevropskem prostoru,« je še pojasnil. »Zadnji dve leti državno tekmovanje zaradi ukrepov in koronavirusa žal ni potekalo, a upamo in veselimo se maja 2022, ko ponovno načrtujemo izvedbo in organizacijo državnega tekmovanja na naši fakulteti.«

    Tekmovanje RoboCupJunuior (RCJ) ima sicer sledeče discipline: RCJ Reševanje Črta, RCJ Reševanje Labirint, RCJ Nastop, RCJ Nogomet in RCJ Reševanje Simulacija. V Ljubljani so potekale tri kategorijel.

    RCJ Reševanje Črta
    Tekmovanje RCJ Reševanje Črta predstavlja reševanje žrtev po naravni nesreči, npr. potresu. Naloga robota je, da se uspešno prebije do območja nesreče, tam poišče ponesrečence (žrtve) in jih nato prenese v varno območje. Tekmovalna arena je sestavljena iz dveh delov. Prvi del predstavlja pot do področja nesreče, drugi pa evakuacijsko področje. Pot je precej zahtevna, saj je polna ruševin, ovir in preprek. Proga je v tem delu arene označena s črno črto na beli podlagi, na progi pa so različne fizične ovire. Drugi del tekmovalne arene predstavlja evakuacijsko področje, kjer so žrtve (žogice), ki so naključno razporejene. Naloga robota je, da žrtve poišče in jih prenese do varnega območja (evakuacijske točke).

    V kategoriji Reševanje črta se je na sobotnem dogodku pomerilo 18 ekip, 5 iz osnovnošolskih šol in 13 srednješolskih.

    RCJ Reševanje Simluacije
    Reševanje Simulacije je tekmovanje robotov v dveh svetovih simulacijskega okolja. Roboti imajo tri senzorje in pobirajo ter odlagajo predmete. Pobrane predmete morajo odložiti na določeno mesto, da dobijo zanje točke. Zmaga robot z najučinkovitejšim programom in strategijo vožnje, torej tisti, ki zbere v omejenem času največ točk za pobrane predmete in se med pobiranjem uspešno izogne vsem oviram in nevarnostim (močvirje, ipd.). Za vsako neuspešno izogibanje nevarnosti je robot kaznovan s časovno omejeno prepovedjo vožnje.

    V kategoriji Reševanje Simulacije sta se v soboto pomerili dve srednješolski ekipi.

    RCJ Nogomet
    Disciplina RCJ Nogomet je za obiskovalce skoraj najbolj zanimiva disciplina. Kot pove že samo ime discipline, se roboti med seboj pomerijo na nogometnem igrišču. Vsako ekipo sestavljata dva robota, tekma pa traja pet minut.

    V nogometu sta se v soboto pomerili dve srednješolski ekipi.

    Rezultati

    RCJ Reševanje črta OŠ

    • mesto: ekipa OŠKP iz OŠ Koper
    • mesto: ekipa RoboMaks iz OŠ narodnega heroja Maksa Pečarja
    • mesto: ekipa Garfield iz Prve OŠ Slovenj Gradec

    RCJ Reševanje črta SŠ

    • mesto: ekipa SloTeam iz ŠC Celje, Gimnazija Lava
    • mesto: ekipa GIMKP iz Gimnazije Koper
    • mesto: ekipa Programerji iz ŠC Nova Gorica

    RCJ Reševanje Simulacija

    • mesto: ekipa SERŠ TEAM iz Srednje elektro-računalniške šole Maribor
    • mesto: ekipa SERŠ LER iz Srednje elektro-računalniške šole Maribor

    RCJ Nogomet

    • mesto: ekipa DNTŽ iz ŠC Ptuj, Elektro in računalniške šole Ptuj
    • mesto: ekipa TŠC FootBot iz Tehničnega šolskega centra Maribor

    https://feri.um.si

    Vstopna stran