EU je v predstavila načrt za štirikratno povečanje dobave polprevodnikov v Evropi do leta 2030, v upanju, da bo omejila odvisnost unije od Azije za ključne komponente, ki se uporabljajo v električnih avtomobilih in pametnih telefonih.
Ta vsebina je samo za naročnike
Science X
2022-305-10
Proizvodnja čipov je postala strateška prednostna naloga tako v Evropi kot v ZDA, potem ko je šok zaradi pandemije zadušil ponudbo, zaradi česar so tovarne zastale in trgovine so se izpraznile z izdelki, o čemer smo med drugim pisali tudi v reviji Svet elektronike.
Proizvodnja polprevodnikov v veliki večini poteka na Tajvanu, Kitajskem in v Južni Koreji, 27 držav članic Evropske unije pa želi, da bi tovarne in podjetja znotraj unije prevzeli večjo vlogo. Težko pričakovani zakon EU o čipih bo “mobiliziral več kot 43 milijard evrov (49,1 milijarde dolarjev) javnih in zasebnih naložb” in “omogočil EU, da doseže svoje ambicije, da podvoji svoj trenutni tržni delež na 20 odstotkov leta 2030”, je dejala Evropska komisija.
“Zadali smo si cilj, da imamo 20 odstotkov svetovnega tržnega deleža proizvodnje čipov tukaj v Evropi,” je dejala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Priti na to raven “pomeni v bistvu za štirikrat povečati naša prizadevanja” glede na ogromno povečanje svetovnega povpraševanja, je dejala.
Thierry Breton, evropski komisar za industrijo, je pozval Evropejce, naj bodo čim bolj ambiciozni in odgovorijo podobnim načrtom v ZDA, kjer Bidenova administracija od kongresa zahteva, da odobri načrt v vrednosti 52 milijard dolarjev. “Brez čipov, brez digitalnega prehoda, brez zelenega prehoda, brez tehnološkega vodstva. Zagotovitev oskrbe z najnaprednejšimi čipi je postala gospodarska in geopolitična prioriteta,” je dejal.
Če bi bili sprejeti, bi lahko EU načrti ustvarili skupno 43 milijard evrov z obstoječim proračunskim denarjem EU in z omilitvijo obstoječih pravil o javnih subvencijah iz držav članic. Od tega bo enajst milijard evrov novih izdatkov predvidenih za razvoj najsodobnejših čipov, preostanek pa je ocena trenutnih projektov EU in tega, kar države članice posamično izkoriščajo za ustvarjanje nove ponudbe polprevodnikov. Kritiki bodo opozorili tudi na del načrta, ki ga je predlagal Breton, za vzpostavitev mehanizma v sili, ki bi lahko nadzoroval izvoz čipov v primeru nenadnega pomanjkanja. Nekatere države članice, na čelu z Nizozemsko in nordijskimi državami, se bodo uprle tudi vsakemu načrtu za razširitev obsega državne pomoči, pri čemer namerava komisija vladam EU olajšati črpanje denarja proizvajalcem čipov.
“Nočemo priti v položaj, ko bi ogromno ameriško podjetje dobilo kup EU denarja za odprtje tovarne v eni veliki državi članici,” je dejal EU diplomat.
Toda pritisk na Evropo, naj se hitro premakne, je hud, saj Južna Koreja prav tako obljublja ogromne vsote subvencij za okrepitev svojega poslovanja s čipi. Ta izplačila bodo verjetno manjša od vsega, kar ponuja Evropa. Na Tajvanu načrtuje velikanski proizvajalec čipov TSMC v prihodnjih 12 mesecih porabiti od 40 do 44 milijard dolarjev za nove obrate. Z državami, ki želijo povečati domačo ponudbo, kaže, da proizvajalci iščejo najboljšo ponudbo, ko iščejo lokacije za nove tovarne.
Intel, proizvajalec čipov s sedežem v ZDA, je tik pred napovedjo velike naložbe v Evropi, kjer bodo možne destinacije velikedržave, kot so Nemčija, Francija in Italija.
Izvršni direktor Pat Gelsinger je nemškim medijem povedal, da njegova odločitev ni bila odvisna le od vprašanj o ustreznih lokacijah in kadru, “ampak tudi od razpoložljivih subvencij za izgradnjo tovarn”. “Pridobili smo tudi znatne subvencije za naše tovarne v Aziji,” je dejal Gelsinger.
Povzeto po:
https://techxplore.com/news/2022-02-eu-chips-bn-euro-rival.html
https://techxplore.com