Logična vezja so razdeljena na različna področja s svojimi vnaprej določenimi funkcijami. V praksi se je izkazalo, da v vezjih vedno potrebujemo neke funkcije, na primer prikaz na 7-segmentnem LED prikazovalniku, števce, premikalne registre in podobno, zato so proizvajalci vsako takšno funkcijo združili v enem čipu, ki ga moramo le še povezati z drugimi funkcijami, da opravlja svojo nalogo. Prav povezovanje različnih funkcij v celoto je tudi osnova vsakega programiranja mikrokontrolerjev, da opravljajo svojo nalogo tako,kot smo si želeli.
Izbor funkcij je prepuščen iznajdljivosti vsakega posameznika in tudi medsebojne povezave med čipi se večkrat razlikujejo, čeprav izvajajo popolnoma enake naloge. Tudi v tem je čar elektronike, da lahko enake naloge izvajamo na različne načine in lahko tako uporabimo vso svojo kreativnost in iznajdljivost tako, da ima končni izdelek čim manj elementov, čim manjšo površino in posledično tudi čim nižjo ceno!
Števci štejejo vhodne impulze na različne načine, sinhrono in asinhrono ter se z drugimi števci lahko povezujejo v kaskade, kar pomeni, da lahko za štetje večjih vrednosti enega za drugim dodajamo poljubno število števcev.
Napajalna napetost je do 12V.