V vezjih z mikrokontrolerji LED diode najpogosteje uporabljamo za prikaz določenega stanja. V tem članku bomo opisali, kako lahko takšno diodo uporabimo za prikaz enostavnih številčnih vrednosti in s tem prihranimo pri končni ceni projekta, številu uporabljenih vhodno – izhodnih priključkov mikrokontrolerja in seveda tudi pri prostoru, ki bi ga sicer zavzemal «pravi» prikazovalnik.
Uporabili bomo dvobarvno LED s skupno katodo. Shemi vezave za obe družini mikrokontrolerjev, AVR (Attiny2313) in 8051 (AT89S2051), sta narisani na sliki 1 oziroma 2. Upora R1 in R2 določata tok skozi diodo, ki pri označenih vrednostih znaša okrog 3 mA. Vrednost upornosti bomo seveda prilagodili karakteristiki uporabljene diode in želenemu nivoju oddane svetlobe.
Pri izbiri upora za vezje z AVR mikrokontrolerjem moramo paziti na to, da tok skozi posamezno LED ne presega 20 mA. Z večjim tokom bi lahko preobremenili mikrokontroler, 20 mA pa je več kot dovolj za polno svetilnost večine LED diod, ki jih lahko dobimo na tržišču. V shemi z 8051 mikrokontrolerjem smo uporabili tudi izhodna tranzistorja T1 in T2, ki sta potrebna zato, ker imajo ti mikrokontrolerji asimetrične izhodne stopnje, s katerimi v stanju «1» ne morejo zagotoviti dovolj toka za LED diodo. FET tranzistorja BS250 lahko preklapljata tokove do 250 mA in se lahko na enak način uporabita tudi pri AVR mikrokontrolerjih, kadar potrebujemo večje krmilne tokove.
Najmanjši možni prikazovalnik 2010_SE172_38 Avtor: mag. Vladimir Mitrović