0,00 €

V košarici ni izdelkov.

0,00 €

V košarici ni izdelkov.

More
    DomovBaza znanjaPolnilnik preko USB (Li-Ion/Li-Polimer_Cannon - NB_5L)

    Polnilnik preko USB (Li-Ion/Li-Polimer_Cannon – NB_5L)

    V prejšnji, poletni, številki revije smo izdelali polnilnik litijevih akumulatorjev za kompaktne digitalne fotoaparate, katerega priključimo kar na USB vhod v računalniku ali pa uporabimo univerzalni adapter z USB vhodom. S tem se rešimo nekaj odvečnih kablov, s tem pa dobimo tudi bolj kompakten polnilnik. Če smo na poti še toliko boljše, saj na primer v avtu ni potrebno uporabljati nerodnega razsmernika katerega ponavadi uporabimo, da nanj priključimo originalni polnilnik. Sicer nekateri proizvajalci ponujajo tudi 12-24V verzije svojih polnilnikov, vendar so cene teh ponavadi zelo navite.

    Slike ni

    Slike ni

    Slike ni

    Če sem bolj točen sem v prejšnji številki opisal polnilnik litijevih akumulatorjev za digitalne fotoaparate proizvajalca Sony. Tokrat pa vam predstavljam še verzijo polnilnika akumulatorjev za Canonove fotoaparate. Slednja je zaradi drugačnih in nekoliko manjših dimenzij akumulatorja, veliko bolj kompaktnejša od Sonyjeve, saj sem uporabil manjše ohišje, katero je bilo kot nalašč za izdelavo Canonove verzije. Sam polnilnik je zgrajen na popolnoma enaki osnovi kot tisti iz prejšnje številke, spremenjene so samo dimenzije ohišja in tiskanega vezja. Mislim, da bi bilo dobro omeniti, da izdelava te verzije polnilnika, zaradi majhnosti ohišja, zahteva več natančnosti, saj so vsi elementi bolj ‘stisnjeni’ v zelo majhnem prostoru.

    Slike ni

    Slike ni

    Slike ni

    Slike ni

    Slike ni

    Tiskano vezje je tako v tej, kot tudi v prejšnji izvedbi sestavljeno iz dveh delov. Na prvem oziroma manjšem delu tiskanega vezja se nahaja samo polnilno vezje, drugi večji del tiskanine pa je nekako namenjen čvrsti povezavi elektronike z ohišjem. Nanj sta prispajkana akumulatorska kontakta, ter na drugi strani sam USB konektor, tiskano vezje pa je spodaj pod pravim kotom prispajkano na prvi del tiskanega vezja.

    Slike ni

    Slike ni

    Slike ni

    Slike ni

    Slike ni

    Tudi v tej verziji polnilnika sem uporabil kompaktno integrirano vezje MCP73831, katero potrebuje minimalno število zunanjih elementov, kar pa je v tem primeru tudi pogoj za tako majhno tiskano vezje. Pri izdelavi polnilnika se najprej lotimo spajkanja manjšega tiskanega vezja. Vse elemente previdno prispajkamo, saj je tokratno vezje manjše. Po končanem spajkanju je naše vezje priporočljivo preizkusiti. Sicer je postopek opisan že v prejšnji številki vendar ga bom na kratko razložil še enkrat, da ne bo prihajalo do kakšnih nejasnosti. Na priključne sponke tiskanega vezja VDD (+) in VSS (-) priključimo 5V napetosti, na drugo stran tiskanega vezja, kjer so kontakti za prispajkanje drugega vezja pa povežemo poljuben litijev akumulator. Pazimo na polariteto (glej razpored elementov in shemo)! Če je vezje pravilno narejeno, bo takoj začela svetiti LED dioda, katera nakazuje polnjenje. Vezje lahko po želji pustimo delovati nekaj ur, da vidimo če se polnjenje zaključi (izklop LED diode), vendar je že sama indikacija LED diode zadosten razlog, da naše vezje deluje. V primeru, da LED dioda sveti brez da smo priklopili kakšen akumulator, še enkrat preverimo povezave na tiskanem vezju. S tem smo preizkus končali. Po uspešnem preizkusu se lotimo spajkanja drugega dela tiskanine. Nanj najprej prispajkamo kontakte za akumulator. To so lahko ostanki nogic kakšnih uporov ali česa podobnega. Potrebna je iznajdljivost, pomembno je le, da kontakti malo »federirajo«. Ko smo prispajkali ustrezne kontakte pa je čas, da združimo tiskani vezji. Prispajkamo ju pod pravim kotom, tam kjer so za to namenjeni “pad-i” na tiskanih vezjih. Za konec prispajkamo še USB konektor, ter zraven ustrezne napajalne “žičke” na tiskano vezje. V primeru, da smo USB konektor ‘izluščili’ iz kakšnega kabla, bo treba tega prej malo skrajšati in zakriviti, da ga bomo lahko prispajkali na tiskano vezje (glej sliko). S spajkanjem USB konektorja bo morda še največ težav, saj je kljub velikosti le tega, potrebno ujeti pravo mesto na tiskanem vezju, da bo le-to lepo sedlo v ohišje. S tem je izdelava elektronskega dela zaključena. Sledi samo še priprava ohišja.

    Slike ni

    Slike ni

    Slike ni

    Slike ni

    Slike ni

    Ohišje je velikosti “2” (58X35X16) in je tako kot prejšnje dobavljivo v IC elektroniki. Pri pripravi ohišja ni kakšnih posebnosti. Na eni strani ohišja v stranico naredimo polkrožno luknjo, katera bo namenjena praktičnemu izvzemanju akumulatorja iz polnilnika. Nato v nasprotno stranico ohišja naredimo kvadratno luknjo za USB konektor. Ta naj bo takega preseka kot je USB konektor, da s tem čim bolj pričvrstimo vezje z USB konektorjem na ohišje. Za tem predelamo še pokrov ohišja. Tega odrežemo kakih 15mm od krajše stranice, ter vanj zvrtamo luknjo za LED diodo (glej slike). Sedaj naredimo samo še podlogo za akumulator, katero bomo vstavili pod akumulator. Ta podloga je navadna pertinaks ali vitroplast ploščica dimenzij 45mm x 32mm, služi pa temu, da je akumulator v polnilcu malo bolj dvignjen in ga s tem lažje izvzamemo, ko je le ta poln. S tem smo pripravo našega ohišja zaključili. Po želji lahko ohišje še pobarvamo. Sledi samo še montaža vezja v ohišje, katera nebi smela vzeti več kot 10 sekund. Tiskano vezje vstavimo v ohišje, ter ga obrnemo z USB konektorjem proti za to izdelani luknji. Nato vezje samo še “zapeljemo” v luknjo. Na koncu še z lepilom pritrdimo predelan pokrov na ohišje in naš polnilnik je končan. Naj opozorim, da pokrov zalepimo šele takrat, ko smo prepričani, da naš polnilnik preverjeno deluje, ker je servisiranje po že zalepljenem pokrovu, vprašljivo. Majhnost ima pač tudi svoje slabosti.

    Slike ni

    Slike ni

    Slike ni

    S tem pa smo prišli do konca te, oziroma kar teh dveh samogradenj. Upam, da vam kateri od predstavljenih polnilnikov pride prav. Jaz svojega, sicer Sonyjevo verzijo, uporabljam odkar sem ga sestavil in deluje odlično. Prav tako lepo deluje tudi verzija od Canona, ki je že napolnila nekaj akumulatorjev, vendar se dolgoročno testiranje šele začenja. V kolikor pa imamo domišljijo, pa na isti osnovi lahko naredimo polnilnik za katerikoli litijev akumulator, saj je le teh obstaja malo morje.

    V kolikor imate kakšna vprašanja glede izdelave opisanih polnilnikov pa mi lahko pišete preko e-pošte.

    Seznam elementov:

    • IC1 = MCP73831 (dobavljiv preko Farnella)
    • C1 = 10µF
    • C2 = 6,8µF
    • R1 = 470Ω
    • R2 = 2kΩ (za tok 500mA), glej graf
    • LD1 = LED 3mm, barva po želji
    • Ohišje 2” (58X35X16), dobavljivo v IC elektroniki
    • USB konektor, moški

    Celotni članek

    Tiskano vezje

    Polnilnik litijevih akumulatorjev preko USB (Li-Ion/Li-Polimer) (2. del)