AX elektronika d.o.o.
Avtor: Bojan Kovač
Avtor: Jure Mikeln
2019_270_9
Vsaki dve leti se mi po sejmu med pisanjem reportaže zastavlja enako vprašanje: »Kako med 3000 razstavljavci na tem sejmu izbrati peščico takšnih, ki so ga izrazito zaznamovali…?« No, doslej odgovora na to vprašanje še nisem dobil, zato lahko opišem le tiste, s katerimi sem se osebno srečal in imel priložnost spoznati novosti iz prve roke, v pogovoru s strokovnjaki, ki so jih soustvarjali. Zato izbor razstavljavcev v tej reportaži nikakor ni tisto »naj, naj…« sejma, ker je »naj, naj..« vendarle sejem sam, oceno prave vrednosti obiska tega sejma za vsakega posameznega obiskovalca in presojo v zvezi z »naj« razstavljavcem pa prepuščam njegovemu osebnemu mnenju.
V dveh letih po tem, ko je podjetje Avnet kupilo Farnell element14, so se v Farnell-u ozrli na prehojeno pot in ugotovili, da je bilo preteklo obdobje uspešno. V razvojno proizvodnem ciklu Farnell igra odlično vlogo pri zagotavljanju vzorcev. Ko pa se projekt prenese v proizvodnjo, pa pri dobavi komponent priskoči Avnet. V Farnellu trenutno veliko investirajo v nove dobavitelje. Lani so podpisali pogodbo s Xylinx-om, letos z Nordic Semi in tudi s podjetjem Allegro. Pogovarjajo se torej z dobavitelji, s katerimi še niso imeli franšize in to zato, da bi svojim kupcem lahko zagotovili čim širšo ponudbo.
Hkrati Farnell gradi tudi novo veliko avtomatizirano skladišče, s katerim se bodo še približali svojim kupcem. Skladišče bodo gradili v mestu Leeds, kljub Brexitu. V Sloveniji in celotni Vzhodni Evropi imajo dvoštevilčno rast.
Podjetje Farnell element14 je na sejmu predstavilo svojo spletno stran namenjeno šolstvu. Na njej lahko učitelji najdejo informacije o razvojni plošči MicroBit (ki smo ga že predstavljali v reviji Svet elektronike). Do sedaj so v različne šole po svetu prodali preko 2 milijona MicroBit razvojnih plošč. Pred kratkim so opremili šole na Danskem (preko 20.000 MicroBit-ov), Singapurju, Kanadi…
Na sejmu electronica so predstavili novo Raspberry-Pi razvojno ploščo, RPi3 A+, ki vsebuje štirijedrni procesor, ki teče pri 1,4 GHz, WiFi povezavo na 2,4 in 5 GHz, BLE in nižjo ceno, kot predhodne RPi3 plošče. RPi3 A+ nima Ethernet konektorja in ima samo enojni USB konektor, zato je lahko malce nižja, dimenzije plošče in vsi priključki pa so isti, kot pri predhodnih RPi3 ploščah.
Tako danes cena za standardno RPi3 B+ znaša 35 US$, za novo RPi3 A+ pa okoli 25 US$.
Farnell je pričel tudi z izdajo revije The Embedded Interviews, ki bo kot ime pove, bo vsebovala intervjuje s sogovorniki iz sveta ugnezdene tehnologije.
Podjetje Arrow večina bralcev pozna po distribuciji komponent. Mogoče pa še ne veste, da ima Arrow v lasti zelo močno podjetje, ki se ukvarja z razvojem. Tako razvijajo za svoje potrebe – na primer razvojne plošče, ki so jih prikazali na sejmu, ali pa tudi za končne stranke.
Ime razvojne plošče Aris izhaja iz Arrow Renesas I(oT) Synergy, plošča vsebuje Arm® Cortex®-M4 procesor podjetja Renesas, ki teče na 48 MHz. Plošča vsebuje TFT barvni LCD, MEMS mikrofon, svetlobni senzor, senzor magnetnega polja, žiroskop, okoljski senzor BME280 (temperatura, vlaga, zračni tlak). Plošča se povezuje preko BLE, vsebuje Thread in ZigBee stack-a, zaradi česar se enostavno povezuje v IoT projekte, kot so sistemi domače avtomatizacije, pametna osvetlitev, industrijska senzorika in ostalo.
V svoji široki ponudbi so predstavili tudi razvojno ploščo SmartEverything Tiger, ki služi demonstraciji povezljivosti in je kot taka idealna za razvoj proizvodov, kot pametne ključavnice, nosljivi športni rekviziti, VF daljinci, varnostni – sistemi za dostop in krmilniki za igranje.
Razvojna plošča vsebuje Arm® Cortex®-M0+, Kinetis KW41Z brezžični MCU, ki vsebuje tako Bluetooth Low Energy (BLE) v4.2 radio in IEEE 802.15.4 radio, zato lahko sočasno podpira več brezžičnih protokolov.
Podjetje Analog Devices je na sejmu predstavljalo marsikaj, vendar smo se v uredništvu dogovorili za sestanek z g. Patrick O’Doherty-jem, ki je vodja projekta Analog garage. Ime projekta ni to, kar bi na prvo žogo pomislili. Namreč ne gre za projekt, povezan z avtomobili. Pač pa je projekt Analog garage povezan s Start-up podjetji, njihovim začetnim vodstvom in financiranjem. Pa ne samo s Start-upi pač pa tudi raziskovalnimi organizacijami in univerzami. Analog garage je bil ustanovljen približno 3 leta nazaj. Podobno kot ostale multinacionalke so tudi v podjetju Analog devices ugotovili, da ne glede na to, koliko inženirjev zaposlijo, koliko denarja dajo za razvoj, se mimo njih dogaja veliko razvoja, ki bi ga želeli prinesti v podjetje precej bolj učinkovito, kot so to počeli v preteklosti. Porabili so približno 1/3 časa v delu s Start-upi, ki se ukvarjajo z napredno tehnologijo, ki je zanimiva za Analog devices v obdobju 5 let v prihodnosti. V Start-upe investirajo, z njimi sodelujejo, jim omogočajo storitve itd.. Druga reč s katero se ukvarjajo, je pomoč zaposlenim v Analog devices, ki se z dobro idejo lahko vklopijo v projekt Analog garage in se pričnejo financirati iz njega. Na naše vprašanje, če ima Analog garage kaj podobnih projektov v Sloveniji, je bil odgovor žal negativen. Imajo nekaj projektov v Evropi in Izraelu. In to zato, ker je v Izraelu veliko Start-upov. Tretje področje je zbiranje kritičnih dejavnosti v podjetju, ki niso nujno proizvajanje polprevodnikov, kot recimo strojno učenje, AR, sistemski inženiring in podobno. Del teh dejavnosti je tudi varnost v IoT, o katerem nam je nekaj besed povedala gospa Debra Delise, direktorica za varnostne rešitve pri Analog devices. V podjetju s strankami tesno sodelujejo z namenom učinkovite rešitve varnostnih izzivov. Delujejo v treh področjih. Prvo področje je predpostavka, da je kompleksnost sovražnik varnosti. Več kompleksnosti v omrežju pomeni, da težje razumemo, kaj se dogaja v omrežju. Rešitev tega problema je v hardverskih rešitvah, ki jih ponuja Analog devices. Druga predpostavka je, da je varnost sistemski problem. O varnosti ne želijo govoriti zgolj na hardverskem nivoju, pač pa, kako lahko njihova vezja pomagajo v sistemu zagotavljati varnost. Tretja predpostavka temelji na tem, da ne smemo pozabiti na varnostne izzive povezane z življenjskim ciklom.
Podjetje Nicomatic je francosko družinsko podjetje iz Grenobla, ki v Evropi načrtuje in proizvaja čisto posebne izdelke, konektorje za letalsko industrijo, medicino, avtomobilsko industrijo in prenosne naprave. Ti zaradi velike gostote priključkov na enakem prostoru omogočajo tudi do dvakrat več povezanih točk, ob tem pa gre za zanesljive kontakte, manjšo težo in višjo stopnjo zaščite v zahtevnih okoljih s prisotnostjo virov elektromagnetnih motenj. Podjetje ima 350 zaposlenih, svoje obrate pa imajo po vsem svetu. Prav gotovo je vsem proizvajalcem podobnih izdelkov na prvem mestu zanesljiva povezava in čim večja odpornost na zunanje motnje, saj vemo, da so jim prav na mestu povezav s konektorji žice, oziroma vodniki v nekem (sicer oklopljenem) kablu najbolj izpostavljene.
Njihovi konektorji so ob največji stopnji zanesljivosti (ki ustreza zahtevam standardov za uporabo v letalski industriji, medicini in za vojaško opremo) najlažji na tržišču, z najvišjo mogočo gostoto povezav ob najmanjših mogočih dimenzijah, kljub temu pa zagotavljajo tudi najvišjo stopnjo zaščite pred motnjami (slika 5).
Obstaja več variant ohišij, ki ponujajo različno stopnjo zaščite pred motnjami. Pri svojih rešitvah izpostavljajo dejstvo, da njihovi produkti ponujajo višjo stopnjo modularnosti, izdelkom omogočajo nove funkcionalnosti in olajšajo nadgradnjo obstoječih rešitev. Trdijo, da se lahko samo z uporabo njihovih izdelkov in prednosti, ki jih ponujajo, čas trajanja projekta skrajša za polovico!
Zaradi manjše velikosti celotnega konektorja (posledica manjšega razmaka med priključki) je kontaktni del vsaj 20 % lažji kot običajno, zaščitno ohišje pa celo 40 % lažje, kot bi bilo sicer ob enaki funkcionalnosti in stopnji EM zaščite. Njihova ohišja so namreč iz kvalitetnega in obstojnega umetnega materiala ULTEM, ki je prevlečen s plastjo bakra, na to plast pa potem galvansko nanesejo še plast niklja. S tem dosežejo, da so ohišja njihovih konektorjev bistveno lažja, kljub temu pa nudijo dovolj visoko zaščito pred elektromagnetnimi motnjami tudi v najzahtevnejših aplikacijah in v najzahtevnejših okoljih (slika 4) .
In kot da to še ni dovolj, proizvajajo tudi več različnih vrst gibljivih ploščatih kablov, s katerimi povezujemo med seboj posamezna tiskana vezja, gibljive dele naprav s krmilnim vezjem, izpostavljene senzorje s senzorskimi vodili in tako naprej. Tudi tu prekašajo konkurenco po gibljivosti in zagotovljeni stopnji zaščite pred vplivi elektromagnetnih in radijskih motenj ter škodljivimi vplivi v zvezi s statično elektriko in razelektritvami na priključena elektronska vezja (slika 8). Kabel se imenuje V-SHIELD in je na voljo v različnih razmakih (pitch) med posameznimi žicami, zato ga lahko izberemo kot univerzalno robustno rešitev gibljivega povezovanja tudi za najzahtevnejše aplikacije.
V posebno zadovoljstvo nam je, da lahko tudi tokrat prestavimo nekaj slovenskih razstavljavcev, ki so nas navdušili s svojimi izdelki, vrhunsko kvaliteto in sodobnimi tehnologijami, ki jih pri tem uporabljajo. Prvo takšno podjetje je Eltas d.o.o. iz Šentjerneja, ki s svojo ponudbo membranskih tipkovnic, najpogostejšo obliko vmesnika med človekom in strojem, vidno izstopa iz vrste podobnih podjetij, ki jih je bilo na sejmu kar precej. Je pa vseeno razlika, saj gre za funkcionalno in estetsko dovršene izdelke, ki so popolnoma prilagojeni željam naročnika in potrebam vsake posamezne aplikacije. Izdelki so tako lahko znatno preprostejši za uporabo, uporabniku prijazni in ponujajo enostaven dostop do funkcij naprave prek razumljivega vmesnika, ki je oblikovan tako, da je uporabniku v vsakem trenutku popolnoma jasno, kaj se dogaja.
V podjetju Eltas d.o.o. namreč celoten nabor storitev, od začetne ideje, svetovanja, načrtovanja, oblikovanja, konstrukcije, aplikativnega razvoja do proizvodnje omogoča optimalno prilagoditev njihovih izdelkov visokim zahtevam kupcev. Ob tem želijo skupaj z naročnikom izdelka poiskati optimalno rešitev tudi za celo vrsto konstrukcijskih problemov v zvezi z njim, s čimer kupcu prihranijo čas in stroške. Njihov odnos s kupci temelji na sodelovanju in je namenjen doseganju skupnega cilja: popolnost v tehnologiji in oblikovanje globalno primerljivega izdelka (slika 9 in 10).
Na voljo imajo široko ponudbo različnih izvedb tipkovnic, ki omogočajo ustrezno nadgradnjo elektronskih naprav ter zadovoljitev vseh zahtev s področja oblikovanja in delovanja. Visoka stopnja integracije, ki vključuje široko paleto grafičnih možnosti in izvedb tipk, vgradnjo SMD LED komponent in elektroluminiscentnih žarnic, omogoča optimalne konstrukcijske rešitve in poenostavlja zgradbo sleherne elektronske naprave. Opremljanje tipkovnic z nosilnimi ploščami ter obdelava standardnih ohišij, ki jih Eltas ponuja, pa dodatno poenostavlja realizacijo končnega izdelka.
Izpostavili so, da je njihova prednost tudi hitrost izdelave prototipnih izdelkov. Vsekakor pa gre pri membranskih tipkovnicah, ki so izdelane v podjetju Eltas, za visokokakovosten izdelek, nenadomestljiv v zahtevnih pogojih delovanja elektronskih naprav, kjer potrebujemo zaščito pred vlago, prahom, agresivnimi tekočinami ter zaščito pred bakterijami. Omogočajo uporabo naprav v okoljih z velikimi temperaturnimi razlikami, saj ohranjajo povsem enake karakteristike v temperaturnem območju med -20°C in + 70°C.
Drugo slovensko podjetje, ki smo ga obiskali na sejmu electronica, je L-Tek d.o.o., prav tako iz Šentjerneja. Podjetje se je specializiralo za izdelavo prototipov za visokotehnološke izdelke majhnih in srednje velikih serij. Ponujajo pomoč v vseh fazah življenjskega cikla proizvoda – od zasnove tiskanih vezij (PCB), razvoja programske opreme, proizvodnje, sestavljanja, pa vse do testiranj in dobave. Pokrivajo segmente elektronike, interneta stvari, medicine in proizvodnje. Prav zato njihovo podjetje sestavljajo tri enote:
- L-Tek IoT
- L-Tek Medicina
- L-Tek Proizvodnja
Zato celotno podjetje L-Tek d.o.o. sploh ni majhno, saj trenutno zaposluje več kot 80 usposobljenih inženirjev, specialistov za programsko opremo, elektroniko in elektromehaniko. Zagotavljajo, da so s svojo ekipo na podlagi svojega obsežnega znanja in bogatih izkušenj sposobni razviti, projektirati in izdelati vse vrste elektronskih rešitev in ustrezne programske opreme – od idejne zasnove do realizacije. Poleg tega svojim visokotehnološkim partnerjem nudijo svetovanje, načrtovanje, razvoj in izdelavo razvojnih plošč ter zagotavljajo potrebne proizvode tistim programerskim podjetjem, ki nimajo potrebnih izkušenj ali nimajo zaposlenih usposobljenih strokovnjakov za načrtovanje strojne opreme.
Zagotavljajo vrhunsko kvaliteto svojih storitev in poudarjajo, da vse procese izvajajo v okolju, ki je zaščiteno pred elektrostatično razelektritvijo, vse v skladu z uredbo IEC EN 61340, s standardom ISO9001 in po potrebi s standardom za medicinske aparate ISO13485.
Podjetje L-Tek je na sejmu ponudilo lastno paleto IoT izdelkov za vgradnjo, modulov, s katerimi lahko začnete načrtovati svoje okolje za delovanje vseh vaših povezanih IoT naprav. Razvili so svojo lastno platformo SMART IoT, ki omogoča usklajevanje vseh senzorjev za merjenje, spremljanje in krmiljenje različnih dejavnikov in procesov. Vse podatke je mogoče shranjevati in avtomatsko analizirati, poleg tega pa prek povezanih opozorilnih sistemov uporabnikom pošiljati ustrezna obvestila (slika 12). Bralci revije Svet elektronike lahko na spletni strani podjetja preverite zmogljivosti njihove platforme in če vam ustreza, jih kontaktirajte.
Morda je nekoliko nenavadno, priznam, da tega prej nisem vedel, ampak L-Tek je morda tudi zadnji, vsekakor pa med zadnjimi proizvajalci trimer kondenzatorjev na svetu! Mlajši generaciji elektronikov so namenjena naslednja pojasnila…
Trimer kondenzatorji so spremenljivi kondenzatorji, namenjeni začetni kalibraciji opreme med proizvodnjo ali kasneje med rednimi pregledi in servisiranjem. Med drugim se porabljajo za začetne nastavitve frekvence pri oscilatorjih, za nastavitev zakasnitev, nastavitev prilagodljivosti pri antenah, radio-frekvenčni in medicinski opremi ter za nastavitev drugih podobnih spremenljivih parametrov v elektronskih vezjih. Začetne vrednosti vseh elektronskih elementov se namreč s časom premikajo, ta premik je nepredvidljiv, vendar ga z rednim kalibriranjem s pomočjo trimer kondenzatorjev izničimo, kar pomeni, da s kalibriranjem lahko kljub drsenju začetnih karakteristik elektronskih komponent zagotavljamo takšno delovanje opreme, kot ga je imela popolnoma nova. V ta namen se vgradijo trimer kondenzatorji, saj se vpliv »staranja« najbolj drastično odraža na spremembi kapacitivnosti vgrajenih kondenzatorjev. In prav tu si lahko ob vsaki kalibraciji za »nadomeščanje« izgubljene kapacitivnosti pomagamo z vgrajenimi trimer kondenzatorji (slika 13).
Gre torej za zelo natančno izdelan elektromehanski izdelek, brez katerega pri zahtevnih napravah sicer ne gre, res pa je, da povpraševanje na trgu in s tem potrebne letne proizvodne količine niso tolikšne, da bi bile zanimive in donosne tudi za proizvodnjo pri največjih svetovnih proizvajalcih. V podjetju L-Tek imajo dovolj znanja in vso potrebno tehnologijo, da s proizvodnjo trimer kondenzatorjev za vse svetovne potrebe nadaljujejo tudi v prihodnje.
Podjetje HYB d.o.o. že z imenom nakazuje na nekaj hibridnega in to je to: hibridna elektronska vezja! In še več. S svojo dejavnostjo segajo na področji industrijske senzorike in medicinske opreme. Če povem, da je iz Šentjerneja, se boste najbrž čudili… Resnica pa je, da so si vsa tri podjetja delila isti razstavni prostor, glede na njihov zanimiv proizvodno-prodajni program pa enostavno nisem našel razloga, da bi v reportaži katero izmed njih preskočil!
Proizvajajo več različnih modelov senzorjev pod skupnim imenom Hybysens®, kamor spadajo senzorji tlaka, temperature in sile. Ti senzorji se vgrajujejo v različne aplikacije, od medicinskih naprav (dializni aparati, respiratorji) do avtomatiziranih linij, od hišnih aparatov do avtomobilov. Na razpolago so z različnimi občutljivostmi, ločljivostjo in vrsto izhoda, vsekakor pa se odlikujejo po dolgoročni stabilnosti delovanja in ponovljivosti, hitrim odzivnim časom in majhno porabo. Med pomembnejšimi lastnostmi moramo omeniti ultra nizko območje delovanja, od 1 milibara do 10 barov, visoko stopnjo občutljivosti in natančnosti. Prilagojeni so za uporabo z vsemi mikrokontrolerji, lahko so v izvedbi z analogno-digitalnimi pretvorniki, analognimi izhodi, lahko tudi z ojačevalniki. Vsak model je mogoče dobiti v več različicah, odvisno pač od zahtevnosti aplikacije in izvedbe najprimernejšega izhoda za nadaljnjo obdelavo izmerjenih vrednosti.
Poleg senzorjev tlaka je za podjetje zanimivo tudi področje medicinske opreme, kjer so takšni senzorji še kako pomembni! Njihove produkte najdemo pod blagovno znamko hybymed®, ki je program za invazivno merjenje krvnega tlaka, ponujajo pa tudi samostojne komponente, ki so namenjene za nadaljnjo vgradnjo v medicinske aplikacije.
Hybymed® IBPM sistem je njihov izdelek, ki ponuja popolne, natančne in zanesljive podatke o invazivnem krvnem tlaku na enem do štirih kanalih. Obstaja tudi posebna, neonatalna konfiguracija. Barvno označeni senzorji in cevke omogočajo enostavno priključitev ter minimizirajo možnost napak. Kontaktna plošča omogoča fizično učvrstitev senzorjev, zbere signale z vseh senzorjev in to informacijo posreduje monitorju preko enega samega kabla. Nabor pripomočkov poenostavlja vsakodnevno uporabo tega sistema. Izdelke iz Hybymed® IBPM programa lahko tudi prilagodijo po specifikacijah kupca. Hybymed® IBPM plus sistem dodatno razširja funkcionalnost še z dodanim sistemom za zaprto jemanje vzorcev krvi.
Obstaja vsem trem podjetjem skupni imenovalec? Gotovo! Podjetja, ki se v Sloveniji ukvarjajo z izdelavo medicinskih naprav, bodo gotovo potrebovala kvalitetne senzorje in ravno pri HYB-u lahko dobijo najboljše. Elektroniko za IoT bodo lahko vgradili kot že izdelan modul (IoT SMART) in jo seveda kalibrirali za natančno delovanje. Komponente in trimer kondenzatorje za kalibracijo lahko prav tako izberejo iz široke ponudbe podjetja L-Tek. Za odlično oblikovanje zunanje podobe in zanesljivo delovanje uporabniškega vmesnika pa lahko poskrbijo inženirji iz Eltasa s svojimi membranskimi tipkovnicami z vgrajeno signalizacijo. Ekola!
Podjetje Renesas Electronics Corporation spada med vodilne svetovne ponudnike naprednih polprevodniških rešitev. Tokrat so na sejmu predstavili pomembne novosti v svoji paleti rešitev vgrajene umetne inteligence (e-AI, embedded artificial intelligence) v smislu njenega dodajanja vgrajenim sistemom, s čimer pripeljemo inteligenco vse do končnih točk. V tem trenutku že v 150 podjetjih iz različnih držav po svetu preizkušajo možnosti za dejansko uporabo palete novih možnosti, ki temeljijo na tej tehnologiji. Doslej so umetno inteligenco vgradili v več kot tridesetih različnih aplikacijah, kjer dejansko izkoriščajo prednost vgrajene umetne inteligence.
Podjetje Renesas je v ta namen razvilo popolnoma nov mikroprocesor z oznako RZ/A2M, s čimer je želelo razširiti ponudbo uporabo rešitev vgradnje umetne inteligence v najzahtevnejše aplikacije. Novi mikroprocesor prinaša desetkratno zmogljivost obdelave slike svojega predhodnika z oznako RZ/A1 in ima vgrajen ekskluzivno dinamično rekonfigurabilni procesor Renesas, ki pri nizki porabi obdeluje slike v realnem času. Ta lastnost omogoča njegovo uporabo v aplikacijah, ki vsebujejo ugnezdene sisteme – kot so na primer pametne naprave, servisni roboti in kompaktni industrijski stroji, predvsem za prepoznavanje slike, ki jih zajemamo s kamerami, poleg tega pa ponuja še niz drugih funkcij, kjer je nepogrešljiva umetna inteligenca. Ob tem je pomembno omeniti tudi to, da je novi mikroprocesor kljub visokim zmogljivostim ohranil nizko porabo energije, kar je vsekakor ključnega pomena pri pospeševanju vgradnje umetne inteligence končnim točkam.
Renesas se srečuje tudi z vse večjim povpraševanjem po prikazu velikega števila različnih digitalnih instrumentov v vozilih vseh vrst, kar je vsekakor eno od njihovih paradnih področij, zato so razširili paleto izdelkov s sistemom na čipu (SoC) družine R-Car z novim produktom, ki se imenuje R-Car E3. Ta omogoča vrhunsko 3D grafiko na najvišjem kakovostnem razredu prikaza in so namenjeni prikazu instrumentov in ostalih pomembnih informacij v vozilih v velikosti 12,3 palcev, pri ločljivosti 1920 x 720 točk.
SoC z zmogljivostjo gladkega 3D-upodabljanja z integriranim zvočnim DSP in ostalimi perifernimi funkcijami, v enem samem čipu podpira tako gruče instrumentov, ki so vozniku v pomoč pri upravljanju vozila kot tudi sisteme za infotainment, zabavo potnikov v vozilu z odličnimi zaslonskimi, zvočnimi in drugimi potrebnimi zmogljivostmi. V sklopu družine izdelkov Renesas R-Car, novi SoC ponuja tudi funkcionalno-varnostne in varnostne funkcije, ki so nepogrešljive za uporabo v vozilih, ki se povezujejo na splet in postaja hkrati vloga vmesnika med človekom in strojem (HMI) tudi v avtomobilih vse pomembnejša. S temi funkcijami R-Car E3 poenostavlja nalogo razvijanja robustnih sistemov, ki so sposobni obravnavati tako nepravilnosti v delovanju, kot tudi morebitne poskuse kibernetskih napadov.
Podjetje Panasonic je na sejmu med drugim predstavilo svoje rešitve za AGV (Autonomous Guided Vehicle – avtonomno vodeno vozilo). Namreč v industriji je vedno več AGV-jev, vidimo jih praktično povsod.
V proizvodnjo večinoma dovažajo repro material, ki je potreben pri proizvodnji določenih proizvodov. Panasonic lahko iz svojega portfelja ponudi krmilnike servo motorjev in senzorje za detekcijo ovir, ki zaznajo oviro na razdalji 15m, kar je za AGV, ki se po proizvodnji giblje počasi, dovolj. Njihovi senzorji za detekcijo ovir niso namenjeni za avtomobilsko industrijo. Panasonic nudi tudi BMS za LiPo baterije. V polnilniku baterij so uporabili polprevodnike na osnovi galijevega nitrata, kar omogoča kompaktne rešitve in višjo učinkovitost, kot pri siliciju.
Poleg tega so nam pokazali novo družino elektrolitskih kondenzatorjev, ki imajo izredno povečano kapacitivnost. Pri Panasonicu govorijo o novi generaciji elektrolitskih kondenzatorjev, saj se pri performansah uvrščajo med super kondenzatorje in Li-Ion baterije. Predstavili so kondenzator s kapacitivnostjo 1.000 Faradov.
Kondenzatorji imajo možnost polnenja/praznenja 1 milijon ciklov. Kondenzator zmore 150A praznilnega toka. Problem pri tako visokem toku je, da ga mora prenesti tudi okolica. Sam kondenzator ga prenese brez problemov, potrebno pa je prilagoditi tudi vezja, ki so povezana na kondenzator. S proizvodnjo teh zanimivih kondenzatorjev bodo pričeli v sredini leta 2019.
Zaključek
Sejem electronica v Münchnu je vedno zanimivo obiskati. Na sejmu boste našli tako zanimive proizvode in rešitve, kot tudi ustrezne osebe iz širokega področja elektronike. Letošnja electronica je bila še posebej zanimiva zaradi izjemne velikosti, saj je bil sejem največji do sedaj. Sejem je obsegal 17 hal, v katerih ste našli vsa področja elektronike. Res je, da je bilo na sejmu ogromno ponudnikov iz Kitajske – morda največ do sedaj, vendar obiskovalcev, ki iščejo dobavitelje, to verjetno ni motilo.
Seveda je revija Svet elektronike na sejem peljala svoje zveste naročnike, ki so se brezplačno odpeljali na sejem in nazaj, za kar se moramo na tem mestu še enkrat zahvaliti zvestemu sponzorju, podjetju Power Integrations. Podjetje Farnell element14 pa je poskrbelo za brezplačne vstopnice, za kar se jim v imenu naših bralcev zahvaljujemo.
Naslednji sejem electronica 2020 se bo odvijal od 10. do 13. novembra na razstavišču v Münchnu.
Mi bomo tam – kaj pa vi?