Adapterji za MiniPin, so namenjeni za AVR mikrokontrolerje.
Adapter za ATMega128
Na tem adapterju je posebnost programirni konektor P4. V kolikor bi ATMega128 imel programirne priključke na istih priključkih kot, recimo, ATmega8, potem P4 ne bi bil potreben. Žal pa ima ATMega128 posebnost, da se programira na priključkih PB1 (SCK), PE0 (MOSI) in PE1 (MISO) in je zato potreben dodaten programirni konektor. Vsi ostali priključki ATMega128 so priključeni enako razporedu priključkov ATMega8515. Ker ima ATMega128 več priključkov, smo jih vezali na dodatne IDC konektorje, ki se nahajajo na adapterju. Adapter je izdelan na dvostranskem tiskanem vezju z relativno tankimi vezicami in velikim številom vij, saj smo pri načrtovanju adapterja želeli, da je čim bolj kompakten. Mikrokontroler ATMega128 se prispajka na strani spajkanja, medtem ko se konektorji nahajajo na strani elementov. 20-pin M/M letvice spajkamo s strani elementov, to je na zgornji strani.
Adapter ATMega8
Ta adapter nima nekih posebnosti. Povejmo le to, da je adapter narejen na enostranskem tiskanem vezju predvsem zaradi nižje cene. Vezice se nahajajo na zgornji strani TIV-a, kot je označeno. Najprej na vezje prispajkamo DIL28 podnožje na zgornji strani. Pri tem bo potrebno nekaj previdnosti in tanka konica spajkalnika, da bomo lahko spajkali priključke na strani podnožja. Nato vtaknemo 20-pin M/M letvice v DIL 40 podnožje in ju prispajkamo na zgornji strani vezja. S tem je adapter končan. ATMega8 in adapter vtaknemo v MiniPin tako, da se priključki 1 ujemajo med seboj.
Za oba adapterja velja: pri spajkanju 20-pin M/M letvic bodimo previdni! Kot boste opazili, letvica nima enako debelih priključkov. Tanjši priključki so predvideni, da jih vtaknemo v podnožje MiniPin-a, zato na TIV spajkamo debelejše priključke.
Oba adapterja delujeta tako kot bi deloval mikrokontroler, ki ga vtaknemo v DIL40 podnožje. Kvarčni kristal ali resonator vklopimo v ustrezno podnožje na MiniPin, vsa ostala periferija je priključena tako kot smo navajeni na MiniPin.
Adapter ATMega16/32
Adapter nam omogoča uporabo Atmelovih AVR procesorjev ATMega16 in ATMega32 na našem MiniPin razvojnem sistemu. Vezje priključimo na 40-pinsko podnožje razvojne ploščice, preklopnik pa
postavimo v položaj AVR. Adapter je potreben, ker je napajanje pri ATMega izvedeno drugače, kot je običajno, poleg tega pa smo na ploščico dodali tudi prostor za povezavo napetostne reference (LM236 AZ) procesorjevega A-D pretvornika. Analogni vhodi ATMega16/32, ki pripadajo Portu A, so nam na Minipin razvojni ploščici dostopni na konektorju K2 kot Port 0, Port B nam je dostopen na K3 kot Port1, Port C na K4 kot Port2 in Port D na K5 kot Port3.
Najprej na stran za spajkanje (solder) zmontiramo in prispajkamo na položaj priključkov U2 dve 20-pinski enovrstni letevici M/M, ki nam bosta povezovali adapter z Minipin razvojno ploščico. Kot varnostni dodatek priporočamo, da na koncu na prispajkani letvici nataknete še 40-pinsko podnožje. Zveza bo mehansko bolj trdna, izognili pa se boste polomljenim pinom na adapterju, če ga boste kdaj nerodno montirali/demontirali. Ploščica je enoslojna, zato bo spajkanje zahtevalo nekaj več spretnosti. Priporočam čim tanjšo spajkalno konico ali SMD spajkalnik, da med spajkanjem ne pregrejemo pinov in topimo / žgemo plastike okrog in med njimi. Če se nam to zgodi pa se moramo zavedati, da pini ne bodo več v predpisanih razmakih in je zato povečana možnost mehanskih poškodb adapterja pri montaži / demontaži. Po spajkanju letvic je na vrsti 40 – pinsko podnožje za ATMega na položaju za U1 in kondenzator 100 nF.
Nakup v virtualni trgovini AT MEGA128
Nakup v virtualni trgovini AT MEGA8
Adapterji za MiniPin Avtor: Jure Mikeln