V tokratnem članku bomo naredili kratek pregled strojnih dodatkov, s katerimi lahko razširimo funkcionalnost majhnega micro:bita. V nadaljevanju bomo z uporabo strojnih dodatkov realizirali brezžično komunikacijo med dvema micro:bitoma, krmilili elektromotor in naredili alarmno napravo.
Povezava z zunanjim svetom
V prvem članku smo opisali strojno opremo micro:bita, kjer smo omenili robni konektor s 25 priključki. Omenjeni konektor služi za povezavo micro:bita z zunanjim svetom, kar mu omogoča izvajanje meritev z uporabo zunanjih senzorjev in krmiljenje različnih naprav. Priključke robnega konektorja vidimo na sliki 1.
Pri priključevanju zunanjih elementov je potrebno upoštevati naslednje omejitve:
- visoka izhodna napetost pri (std. drive; 0,5 mA):
- od VDD-0,3 do VDD [V]
- visoka izhodna napetost (high-drive; 5 mA):
- od VDD-0,3 do VDD [V]
- nizka izhodna napetost (std. drive; 0,5 mA):
- od VSS do 0,3 [V]
- nizka izhodna napetost (high-drive; 5 mA):
- od VSS do 0,3 [V]
- upornost upora za dvig nivoja:
- od 11 do 16 [kΩ]
Vezje lahko sočasno vzdržuje električni tok velikosti 5 mA na največ treh priključkih.
Opis priključkov robnega konektorja:
- P0: GPIO (General Purpose Digital Input and Output) s funkcijo ADC. Priključek deluje kot digitalni vhod ali digitalni izhod. Z vgrajenim analogno/digitalnim pretvornikom pa lahko na priključku merimo tudi analogne signale (ADC funkcija).
- P1: GPIO s funkcijo ADC.
- P2: GPIO s funkcijo ADC.
- P3: GPIO s funkcijo ADC. Priključek je interno povezan na prvi stolpec LED matrike, zato ga lahko uporabljamo za splošne namene le, če ne uporabljamo LED prikazovalnika.
- P4: GPIO s funkcijo ADC. Priključek je interno povezan na drugi stolpec LED matrike, zato ga lahko uporabljamo za splošne namene le, če ne uporabljamo LED prikazovalnika.
- P5: GPIO. Priključek uporablja dvižni upor in je povezan s tipko A.
- P6: GPIO. Priključek je interno povezan na deveti stolpec LED matrike, zato ga lahko uporabljamo za splošne namene le, če ne uporabljamo LED prikazovalnika.
- P7: GPIO. Priključek je interno povezan na osmi stolpec LED matrike, zato ga lahko uporabljamo za splošne namene le, če ne uporabljamo LED prikazovalnika.
BBC micro:bit (4)
2017_SE251_47