Programiranje
Večkrat sem že pisal o tem, kako dobro nam služi tehnologija na več področjih. Ne samo, da danes lahko dobimo izredne komponente zelo poceni, razvijajo se tudi programska orodja za elektronike. Tokrat bomo v reviji Svet elektronike pisali o programskih orodjih – še bolj natančno, o PsoC (Programmable System on Chip – slov. programabilni sistem na čipu) integriranih vezjih in pripadajočem programju. Avtor Brian se je potrudil in naredil kratek pregled zgodovine PsoC vezij in pripadajoče programske opreme. Videli boste, da vedno ne drži reklo »novo je dobro«. V primeru PsoC bodo pri podjetju Cypress še malo dodelali programsko opremo tako, da bo uporabniku malce bolj prijazna. Ne glede na manjše pomanjkljivosti, ki so jih naredili načrtovalci programa, so PsoC izjemno zanimiva programabilna vezja. Še posebej so zanimiva za tiste rešitve, kjer potrebujemo nekaj digitalne in nekaj analogne elektronike – vse v enem čipu. Vabim vas, da si preberete 1. del članka o PsoC mikrokontrolerjih.
Ko že pišem o programskih orodjih, naj omenim, da bomo v kratkem (meseca maja) v Sloveniji gostili Mike Engelhardt-a, avtorja LTSpice programa, s katerim ste se verjetno spoznali na fakulteti ali pa ob svojem delu. Podjetje Arrow in Linear Technologies bosta v Ljubljani pripravila seminar na temo LTSpice. Mi se ga bomo gotovo udeležili.
V reviji nadaljujemo serijo o PIC32 mikrokontrolerjih, ki so povsem drug razred mikrokontrolerjev, kot so PsoC. PIC32 so v primerjavi s PsoC 4 pravi reaktivec v več pogledih.
Konec meseca januarja ste nas lahko obiskali na največjem sejmu za elektroniko in avtomatizacijo v Sloveniji – na sejmu IFAM. To leto vas je bilo res veliko in žal mi je, da se z vsemi vami nisem mogel zadržati v pogovoru. Ker je bil sejem IFAM v veliki hali, ste verjetno v zgornjem nadstropju preizkusili električne avtomobile. Tokrat se je podjetje ICM, ki je organizator sejma IFAM, resnično potrudilo, veliko je bilo razstavljalcev in tudi obiskovalcev, tako da v uredništvu ocenjujemo, da je bil letošnji IFAM eden boljših v vseh pogledih. V kolikor si sejma niste ogledali, ali pa ste si ga in bi želeli prebrati, kaj vse zanimivega smo videli na sejmu, si preberite 1. del reportaže s sejma.
Mi v uredništvu smo pa tako rekoč že na drugem sejmu – pred kratkim smo se vrnili s sejma Embedded World v Nürnberg, kjer smo videli veliko zanimivega in o tem boste lahko tudi brali v naslednji številki revije Svet elektronike.
Lep pozdrav!
Urednik Jure Mikeln
Kazalo revije svet elektronike
UVODNIK
3……………228. številka
NOVICE
5 ……………Peta generacija procesorjev Intel Core vPro bo preoblikovala delovna mesta
7 ……………Schneider Electric je predstavil APC Mobile Power Pack
9 ……………Novi Omronovi varnostni releji serije G9SR
10 ……………Microchipovi močnostni MOSFET-i ponujajo večjo učinkovitost
PREDSTAVLJAMO
11 ……………Razširitev portfelja varnostnih krmilnikov SIMATIC
14 ……………Računalnik serije C6915 sedaj tudi z 2 ali 4-jedrnim procesorjem
15 ……………Reportaža IFAM 2015 (1)
Avtor: Bojan Kovač
28 ……………Cosinuss°
31 ……………Podpora novi generaciji izdelkov
Avtor: Bill Hutchings
33 ……………Tehnološki trendi v industriji in gospodarstvu
Avtor: Janez Škrlec
35 ……………Teleoperiranje robotske roke s človeško roko
Avtor: Nejc Mežnar
PROGRAMIRANJE
37 ……………PSoC4 – Cypress-ova poceni alternativa Arduinu (1)
Avtor: Brian Millier
50 ……………Programiranje PIC32 (3)
Avtor: dr. Simon Vavpotič
SAMOGRADNJE
57 ……………Majhne uganke za mlade elektronike (3)
Avtor: Mag. Vladimir Mitrović
STIK
62……………Prodajni servis, mali oglasi, naročilnica
Celotna revija in kazalo SE 228 marec 2015
2015_SE228