Vse po eni žici
Ja, dragi bralci, po napajalni žici (če smo natančni po dveh žicah) boste napravo napajali in z njo tudi komunicirali. Nekaj podobnega je pred leti naredilo podjetje Dallas z 1Wire protokolom, ki ga še danes uporabljamo v popularnih temperaturnih senzorjih DS18S20. Na zadnjem sejmu Embedded world pa je podjetje Yamar predstavilo svojo verzijo 1Wire protokola, ki ga imenujejo DC-BUS. Zanimiva novost, ki se bo verjetno dobro prijela v avtomobilski industriji pa tudi povsod drugje, kjer majhno število povezovalnih kablov veliko šteje.
Še veliko drugega zanimivega smo videli na sejmu, zato vas vabim, da si preberete 2. del reportaže s sejma Embedded world.
V tokratni številki zaključujemo s serijo PSoC člankov, ki jih je napisal Brian Millier. Včasih so zadnji deli člankov »mašilo«, ki ga avtor (ali urednik) stlači v revijo zato, da zapolni prostor. Pri Brianu ni tako, saj je 3. del pravzaprav najbolj zanimiv, saj opisuje razhroščevanje v PSoC okolju. Kot piše Brian je PSoC razhroščevanje precej bolju prijazno, kot pri AVR-jih. V uredništvu čakamo, da bo Cypress ponudil svojo novo PSoC razvojno ploščo za 10 US$. Zaenkrat še ni na voljo, čeprav smo jo videli na sejmu Embedded world že februarja letos.
No, v uredništvu nismo uporabljali žic pač pa kar VF valove, ko smo zadnji mesec preizkušali VHF/UHF vikend postajo. Marsikaj zanimivega smo odkrili – recimo to, da DRA818V VHF modul lahko sprejema tudi na UHF področju. Tako dobimo poceni »dualband« postajo z omejitvijo, da na UHF področju seveda ne moremo oddajati. Nadalje smo napravili TIV s »klasičnimi« elementi, saj smo dobili želje, da so klasične komponente še vedno malce bolj prijazne za spajkanje. Več o VHF/UHF vikend postaji najdete na našem Forumu, kjer objavljamo vse novice v zvezi s to postajo.
Zanimiv je tudi projekt mag. Vladimir Mitrovića, ki nam je poslal svoj »ažuriran« 8-kanalni logični analizator. Hardver logičnega analizatorja je sicer ostal praktično isti, le da mu je avtor dodal prikaz na OLED zaslonu. Tako je analizator postal samostojna naprava s svojim zaslonom. Je pa Vlado poslal tudi kar nekaj zanimivih programov, s katerimi je testiral OLED in njegove možnosti. Programe in članek na to temo bomo objavili v naslednji številki revije Svet elektronike, za zdaj pa naj povem, da je prikaz na OLED-u res kristalno čist in dinamičen – ja, prikazan tekst lahko zvezno premikamo levo/desno in gor/dol.
Lep pozdrav!
Urednik Jure Mikeln
Kazalo revije svet elektronike
UVODNIK
3……………Vse po eni žici
NOVICE
5 Brezžična tehnologija LoRa™ omogoča Internet stvari
6 Nova podnožja za releje serije G2RS
7 Stilsko dovršena Samsung Galaxy S6 in Galaxy S6 edge iz kovine in stekla
PREDSTAVLJAMO
Avtor: Bojan Kovač
16 Novi kompaktni servomotorji
www.beckhoff.si
18 Komunikacijski sistem LabVIEW
www.slovenia.ni.com
20 Trendi na področju močnostne elektronike
Avtor: Andreas Glaser
22 Elektrostatično občutljive elektronske komponente (6)
www.elektron-knez.si
29 Dodajanje krmilne inteligence
Avtor: Joseph Jülicher
PROGRAMIRANJE
34 PSoC4 – Cypress-ova poceni alternativa Arduinu (3)
Avtor: Brian Millier
Avtor: dr. Simon Vavpotič
46 Moj preprost logični analizator (2)
Avtor: mag. Vladimir Mitrović
51 Programiranje mikrokontrolerjev z lestvično logiko LDmicro (8)
Avtor: Bojan Kovač
SAMOGRADNJE
58 Majhne uganke za mlade elektronike (5)
Avtor: mag. Vladimir Mitrović
STIK
62……………Prodajni servis, mali oglasi, naročilnica
Celotna revija in kazalo SE 230 maj 2015
2015_SE230