AX elektronika d.o.o.
Avtorja: Jurij Mikeln, Bojan Kovač
E-pošta: stik@svet-el.si
E-pošta: bojan@svet-el.si
2019_273_14
Vsako leto se februarja odpravimo v Nürnberg, kjer se udeležimo konference oziroma sejma Embedded World (EW). Letošnji je bil 17. po vrsti in je tako, kot pretekli, zabeležil približno 31.000 obiskovalcev iz 84 držav in 1.117 razstavljavcev iz 42 držav, kar je 100 razstavljavcev več, kot lani. To je pomenilo tudi 8% večjo razstavno površino.
Ko že omenjamo razstavno površino naj takoj povemo, da je EW precej bolj obvladljiv, kot pa sejem electronica v Münchnu. Sejem electronica se je razprostiral na neverjetnih 14 halah, ki jih je skoraj nemogoče pregledati v 4 dneh. EW pa se je razprostiral na obvladljivih 6 halah.
Kot večina obiskovalcev EW ve, se hkrati dogajata tako konferenca, kot tudi sejem, na katerem so za razliko do sejma electronica, prisotni inženirji. Zato je tudi EW tako popularen med inženirji, saj na sejmu najdejo ustreznega (tehnično izobraženega) sogovornika.
Temu primerne so tudi novinarske konference proizvajalcev, ki so večinoma bolj tehnično obarvane in podkrepljene z več tehničnimi podrobnostmi.
Če smo se leta 2014 z navdušenjem veselili začetka računalništva v oblaku in v letu 2016 prvih posledic, ki jih je prenesla ta nova tehnologija, namreč Interneta stvari (IoT) in četrte industrijske revolucije, Industrije 4.0, je bilo leto 2018 po zaslugi vse večje zmogljivostjo mikrokontrolerjev v ospredju umetna inteligenca in računalništvo na robu. Pretok podatkov z roba, s skrajnih točk posameznih omrežij je namreč postal preobsežen in največkrat tudi nesmiseln, saj se velika večina podatkov, ki so bili poslani v oblak, ni nikoli obdelalo, arhiviranje te ogromne količine podatkov za kasnejšo obdelavo ob vedno novih, svežih podatkih, ki jih je bilo treba obdelati ali/in arhivirati pa je postala stvar treznega razmisleka ali je to sploh potrebno in komu to koristi. Zato se je oblikoval nov koncept, pri katerem se vse pomembne in potrebne analize izvajajo tam, kjer zajemamo podatke, hitrim in visoko zmogljivim mikrokontrolerjem pa zaupa vso njihovo obdelavo in odločitve o najprimernejšem odzivu glede na rezultate analiz. Če za slikovit primer vzamemo kontrolo dostopa v neko tovarno, bi lahko kamera zajela sliko nekoga, ki želi vstopiti, mikrokontroler pa bi primerjal glavne značilnosti obraza na zajeti sliki z več tisoč različnimi slikami iz svoje podatkovne baze, med katerimi je tudi veliko število slik te osebe, recimo 300. Če ima ta oseba pravico vstopiti, se ključavnica sprosti, v oblak pa se pošlje le podatek, kdaj je ta oseba vstopila v tovarno. Shrani se tudi zajeta slike te osebe, ki ima sedaj v bazi že 301 sliko, z vsako sliko pa ga sistem lažje in z večjo zanesljivostjo prepozna, saj ima zbrane vse najpomembnejše značilnosti njegovega obraza ob najrazličnejših stanjih razpoloženja, nasmejanega, resnega, zaskrbljenega in tako naprej. Prednosti računalništva na robu so torej očitne, umetna inteligenca pa se neprestano »uči«, nabira »izkušnje« in postaja pri svojih odločitvah vse bolj nezmotljiva. In ko smo ravno pri ugnezdenih sistemih: kamera je v eni od končnih točk na robu tipičen ugnezden sistem, ki gostujočemu mikrokontrolerju na ukaz zajame sliko in mu jo preda v obdelavo.
Z mnogimi podjetji smo se dogovorili za sestanek in kratke predstavitve njihovih novosti, v reportaži pa omenjamo res le tiste, ki so s svojo ponudbo izstopali. Seveda pa je bil sejem zanimiv in kot vedno, privlačen v celoti.
Dialog Semiconductors
Podjetje Dialog Semiconductors je bilo ustanovljeno leta 1981 in se predstavljajo kot podjetje za proizvodnjo IC-jev za mešane signale. Zadnja leta se fokusirajo na 4 glavna področja, ki jih vidite na sliki 2.
Posebej obkroženo je področje Bluetooth, oziroma bolj natančno BLE, za katerega vidijo veliko rast trga. Njihovi ciljni proizvodi so IoT, pametni domovi, pametne aplikacije, povezani medicinski aparati in drugi. S tehnologijo Bluetooth® 5.1 so uvedli lociranje BLE naprave v prostoru.
BLE napravo se v prostoru locira s sprejemnikom, ki ima dve anteni in meri fazno razliko med dvema sprejetima signaloma.
Demonstrirali so tudi prenos HiFi avdio signalov preko BLE. Na sejmu so predstavili dve družini proizvodov DA146xx in DA145xx.
Na voljo so že tudi razvojni kompleti, s katerimi boste lahko hitro pričeli razvijati.
Sicer je bilo na sejmu zanimivo videti, kako so si različna podjetja zamislila animacijo obiskovalcev. Nekateri so na noge lutk postavili barske mizice, nekateri pa so si omislili brezplačno delitev razvojnih plošč. To je bilo seveda podjetje ST, ki že kar nekaj let deli razvojne plošče in poskrbi, da ima stoječo kolono obiskovalcev pred svojim razstavnim prostorom.
Podjetje Microchip je na sejmu predstavilo USB3.1 Gen1 SmartHub, ki omogoča do 10x višje hitrosti prenosa podatkov, kot USB2.0, podpira USB Type-C in podpira multihost tehnologijo za programe, ki pomagajo vozniku.
USB zahteve v vozilih bodo naraščale. Do leta 2022 bo 80 milijonov vozil imelo vgrajen USB. Hkrati s tem se povečuje tudi število USB povezav v avtu po principu: en USB za enega potnika. Hkrati USB Type-C postaja vedno bolj uveljavljen in se bo nahajal v 2 milijardah pametnih telefonov še v letošnjem letu!
Zato je Microchip naredil USB7002, ki predstavlja kombinacijo prednosti USB 3.1 in USB Type-C. Microchip je predstavil tudi SAM R30 sub-GHz modul za komunikacijo.
Modul omogoča lastno »mesh« omrežje in je enostaven za prilagoditev za specifično uporabo. Uporaba je možna na širokem področju, kot npr.:
- Varnostni sistemi in pametne hiše
- Upravljanje zgradb
- Krmiljenje kopališč
- Upravljanje ulične osvetlitve
- Pametni merilniki porabe energije, vode…
Modul ima dimenzije 12,7×11 mm, ima integriran kvarčni oscilator, ima 256 KB Flash pomnilnika in 32 KB RAMa. V režimu pripravljenosti porabi 2 µA, medtem ko v režimu spanja porabi 770 nA!
Microchip za razvoj ponuja tudi razvojno ploščo in pa tudi primere programske kode, ki se lahko uporabi v Atmel Studio programskem okolju.
Podjetje Farnell, element14 je že lani kupil Avnet. Letos se že vidijo praktične spremembe, začenši s tem, da se spreminja oranžna barva v Farnell-ovi grafični podobi v zeleno. Farnell gradi novo skladišče v Leeds-u. Na naše vprašanje zakaj so se odločili graditi skladišče v Veliki Britaniji glede na to, da se bo dogodil Brexit, je g. Rob Rospedzihowski pojasnil, da že zdaj 60% zahtev za dobavo ni iz EU. Namen skladišča v Leedsu je podpora za globalne trge in tudi EU kupce. Drugo skladišče imajo v Liegu, ki je znotraj EU. Skladišče bi sicer lahko zgradili kje drugje, vendar imajo v Leedsu že nekaj poslovnih prostorov in tudi izkušenih sodelavcev, ki so v Farnellu zaposleni že več let, kar seveda tudi predstavlja določeno prednost. Trenutno zmogljivost 40.000 paketov na dan bodo z novim skladiščem povečali na 100.000 paketov na dan. Prav tako bodo še naprej skrbeli za ažurno spletno prodajo. V nekaterih državah po EU spletna prodaja dosega 80%, zato morajo poskrbeti, da bo spletna stran odzivna.
Podjetje Nexperia je na sejmu praznovalo svojo 2. obletnico. Podjetje je znano po svojih močnostnih elementih, predvsem krmilnikih za LEDice. Zadnje čase se precej orientirajo v avtomobilsko industrijo za krmiljenje LED žarometov. Na sejmu so predstavili 8 novih LED krmilnikov, ki zmorejo krmiliti LEDice z do 250 mA z zmožnostjo paralelne vezave. Največja moč teh krmilnikov znaša do 1250 mW v SOT223 ohišju.
Na sejmu so predstavili tudi Q100 MicroPac logična vrata.
Nova Q100 MicroPac logična vrata zavzemajo do 60% manj prostora na tiskanem vezju. Marsikdo se bo ob branju tega članka vprašal, zakaj proizvajati logična vrata, če lahko praktično vsako logiko realiziramo v sodobnih mikrokontrolerjih? V Nexperiji so prepričani, da s temi logičnimi vrati omogočajo razvijalcem večjo fleksibilnost, saj z dodatki logičnih vrat ni potrebno uporabljati mikrokontrolerjev z veliko priključki. Logična vezja v avtomobilski industriji so velik trg.
Na razstavnem prostoru podjetja Nexperia smo videli še zanimive močnostne tranzistorje, ki so jim s pomočjo inovativnega ožičenja znotraj ohišja zmanjšali interno induktivnost iz (že tako nizke) 5 nH na 2 nH! Zato zmore močnostni tranzistor BUK7S1R0-40H preklapljati impresivnih 325A z bistveno nižjimi prehodnimi pojavi.
Podjetje Virtual Technologies je na sejmu predstavilo novo verzijo popularne Red Pitaya plošče. Nova Red Pitaya je hitrejša – 250 MHz, predhodna verzija je tekla na 125 MHz. Izboljšali so dinamični obseg, občutljivost, šum, presluh in popačenja. Na ploščo so dali 3-krat večji dvojedrni procesor ARM Cortey A9 in Xylinxov Zynq 7020 FPGA. Večji FPGA tudi pomeni večjo procesorsko moč v realnem času.
Pomembno pri Red Pitayi je, da temelji na Open Source platformi STEM lab. Na sejmu so tudi poudarili, da z Red Pitaya ploščo želijo vstopiti v industrijo. Red Pitayo namreč lahko krmilite z različnimi programi, vključno z Matlab ali LabView programskim paketom.
Podjetje Power Integration naši bralci dobro poznajo po tem, da je podjetje sponzoriralo prevoz naših naročnikov na sejem electronica lani jeseni. Na sejmu EW je podjetje Power Integration predstavilo SIC1882K – krmilnik za MOSFET tranzistorje, ki temeljijo na silicijevem karbidu (SiC). V podjetju so ugotovili, da se na trgu pojavlja vedno več polprevodnikov, ki temeljijo na SiC, ki se odlično obnese v močnostnih polprevodnikih, saj ima do 100x nižjo Rds upornost, višjo napetost porušitve in pe druge dobre lastnosti. Ima pa eno slabost: potrebno ga je drugače krmiliti kot običajne silicijeve polprevodnike. V primeru kratkega stika imamo 10 µs časa, da ga varno izklopimo, pri SiC znaša ta čas zgolj 4 µs. Pri tem pa ga ne smemo izklopiti v trenutku, ker bi zaradi prehodnega pojava napetost izredno skočila. Za piko na i obstaja veliko variant MOSFET tranzistorjev, ki uporabljajo različne vrste SiC z različnimi vklopnimi iz izklopnimi časi.
Na sliki 17 vidimo, da napetost ob preklopu 4.281 A (!!) na izhodu poskoči do zgolj 972 V. To so dosegli s postopnim odklapljanjem bremena (Advanced Active Clamping). Zato tudi ne pride do izjemno visoke napetosti prehodnega pojava.Čip vsebuje tudi vse možne zaščite pred kratkim stikom, prenapetostjo in podnapetostjo. Novi MOSFET krmilnik zmore krmiliti MOSFET tranzistorje z do +/- 8 A in pri tem ima najnižjo izhodno impedanco.
Semtech
Pri Semtechu smo se dogovorili za sestanek v zvezi s področjem komunikacij na dolgih razdaljah LoRa (Long Range), ki se zdijo najprimernejša oblika povezovanja večjega števila na širokem območju nameščenih senzorjev z neko nadzorno postajo, prek katere je mogoč dostop v oblak za objavo na primer trenutnih vrednosti parametrov, ki jih s temi senzorji spremljamo in merimo merijo.
LoRa za komunikacijo uporablja tehniko modulacije z razpršenim spektrom. Semtechovi LoRa izdelki in brezžična radiofrekvenčna tehnologija (LoRa Technology) je brezžična platforma dolgega dosega z nizko porabo, ki je postala vodilna komunikacijska tehnologija za internet stvari po vsem svetu. Tehnologija LoRa omogoča pametne aplikacije interneta stvari, ki rešujejo nekatere največje izzive, s katerimi se sooča naš planet: upravljanje z energijo, usihanje naravnih virov, nadzor nad onesnaževanjem, učinkovitost infrastrukture, preprečevanje nesreč in drugo. S Semtechovo LoRa tehnologijo je izvedeno več kot 600 primerov uporabe v pametnih mestih, pametnih domovih in stavbah, pa vse do pametnega kmetijstva, pametnega merjenja, pametne dobavne verige in logistike ter še mnogo več. S 87 milijoni naprav, ki so povezane v omrežja v 100 državah in katerih število še vedno narašča, lahko rečemo, da je tehnologija LoRa DNK interneta stvari, ki ustvarja pametnejši planet.
Za razliko od drugih motečih tehnologij, ki si počasi pridobivajo globalno sprejetje, tehnologija LoRa sicer ni tako obetaven potencial za prihodnost, vendar je danes na voljo po vsem svetu. LoRa naprave se nahajajo prav na vsakem naseljenem kontinentu in lahko trdimo, da LoRa tehnologija ustvarja pametni planet. Podjetje IHS Market, sicer znano kot industrijski analitik, načrtuje, da bo do konca leta 2019 kar 40% vseh povezav LPWAN temeljilo na tehnologiji LoRa, ki uresničuje potencial interneta stvari (IoT).
Tehnologija LoRa je povzročila pravo revolucijo na področju IoT s tem, da je omogočila podatkovno komunikacijo na dolgih razdaljah ob minimalni porabi energije. Pri povezavi v omrežja LoRaWAN ™, kjer ne gre za omrežja mobilne telefonije, LoRa naprave prilagajajo širok spekter aplikacij interneta stvari s prenosom paketov s pomembnimi informacijami. LoRaWAN zapolnjuje tehnološko vrzel v mobilnih in Wi-Fi / BLE omrežjih, ki zahtevajo visoko pasovno širino ali visoko moč, imajo omejen obseg ali nezmožnost prodiranja v globino. Tako kot Wi-Fi, tudi LoRa deluje v brezlicenčnem pasu in podpira notranje aplikacije; Podobno kot tehnologija prenosa v mobilni telefoniji, je tehnologija LoRa zelo varna od končnih naprav do aplikacijskega strežnika in je primerna za zunanje aplikacije. Tehnologija LoRa združuje te funkcije Wi-Fi in omrežij mobilne telefonije, da bi ponudila učinkovito, prilagodljivo in ekonomično rešitev za povezovanje, ki je idealna za aplikacije interneta stvari v zaprtih prostorih ali na prostem in nameščene v javnih, zasebnih ali hibridnih omrežjih. Preprosti zajeti podatki senzorjev lahko služijo velikim analitičnim platformam, kot so tiste za umetno inteligenco in strojno učenje, ki zahtevajo raznolikost podatkov, prav te pa lahko zagotovijo poceni LoRa senzorji.
SMART modular
Podjetje SMART modular je vsekakor eno izmed referenčnih podjetij, ki se lahko pohvali z vsemi vrstami pomnilnikov, ki se uporabljajo v vseh vejah industrije, obrambi, letalstvu in celo v vesoljskih programih, saj se odlikujejo po zanesljivosti in imajo tradicijo že v 25 letih prisotnosti na svetovnem tržišču. SMART modular ima dolgo zgodovino uspešnega partnerstva s strankami pri izpolnjevanju njihovih specifičnih potreb pri oblikovanju. S širokim strokovnim znanjem na področju industrije in oblikovanja ter globalnimi proizvodnimi zmogljivostmi SMART ponuja edinstveno kombinacijo prednosti, ki lahko strankam pomagajo pri njihovemu načrtovanju od zasnove do proizvodnje s končnim testiranjem in logistiko. Ta kombinacija zmožnosti podjetju SMART omogoča učinkovito in zanesljivo prilagajanje izdelkov, s katerimi lahko zadovolji specifične potrebe svojih strank. Zagotavljajo zanesljivost delovanja, 100% preizkus vseh izdelkov na zagotovljene karakteristike in njihovo dolgo življenjsko dobo. Višjo ceno v zahtevnih aplikacijah to vsekakor odtehta, zato se za njihove izdelke odločajo predvsem tisti, ki zagotavljajo zanesljivo neprekinjeno delovanje svoje opreme tudi v najtežjih pogojih.
Prvo veliko področje so moduli z različnimi velikostmi dinamičnih RAM delovnih pomnilnikov. SMART-ovi pomnilniški moduli DRAM uporabljajo tehnologijo DDR4, za starejše modele pa FPM in EDO in so na voljo v vseh oblikah, ki vključujejo standardne DIMM višine in seveda tudi zelo nizke profile, SO-DIMM, NVDIMM in mini-DIMM.
SMART seveda oblikuje in proizvaja tudi komercialne in industrijske odstranljive pomnilniške izdelke v najrazličnejših oblikah, temeljijo pa na Flash tehnologiji. Iz te družine ponujajo CF in SD kartice, microSD format kartic, 2,5″ SATA Flash diske in pomnilniške ključe, ki uporabljajo tehnologiji Linear in USB.
SMART ponuja komercialne in industrijske ugnezdene izdelke, ki temeljijo na flash tehnologiji, vključno z M.2 SATA, mSATA, IN V OBLIKI slim SATA in eUSB, ki so lahko opremljeni z vmesniki SATA II, SATA III in USB.
SMART ponuja tudi cenovno ugodnejše alternative za standardne ugnezdene pogone v Flash tehnologiji v obliki M.2 SATA, mSATA in Slim SATA. Te cenovno ugodnejše različice njihovih standardnih izdelkov so prav tako v skladu z industrijskimi zahtevami in jih je mogoče takoj naročiti, dostava pa je mogoča v najkrajšem času.
Njihovi izdelki so namenjeni aplikacijam v avtomobilski industriji, v komunikacijah, računalništvu, v obrambi, pri igrah, v industriji, komunikacijskih omrežjih, med najpogostejšimi izdelki, kjer so njihovi pomnilniki vgrajeni pa so to tiskalniki, strežniki, komunikacijski prehodi in naprave, namenjene shranjevanju podatkov.
Renesas
Renesas Electronics Corporation je eno izmed vodilnih svetovnih podjetij, ki ponujajo inovativne in zanesljive ugnezdene sisteme s popolnimi polprevodniškimi rešitvami, ki milijardam povezanih inteligentnih naprav omogočajo, da izboljšajo način dela in življenja ljudi. Renesas spada med vodilne proizvajalce mikrokontrolerjev, analognih, napajalnih in SoC izdelkov. Ponuja celovite rešitve za široko paleto avtomobilskih in industrijskih aplikacij, domače elektronike, pisarniške avtomatizacije in informacijsko-komunikacijske tehnologije, ki, kot pravijo, pomagajo ustvarjati neomejeno prihodnost.
Med najzanimivejše predstavitve na letošnjem sejmu Embedded World je kombiniranje podatkovnih vodov in napajanja v en kabelski sistem in uporaba najučinkovitejših tehnik modulacije, PLCisa, ki je revolucionaren, a hkrati poceni način za razširitev povezljivosti v zgradbah, zlasti na daljših razdaljah in skozi stene. S trendom energetske učinkovitosti in zelene zasnove gradnje sodobnih stavb se izzivi glede prenove obstoječih objektov povečujejo, zlasti v zvezi z omrežji za distribucijo električne energije, saj ima večina zgradb v notranjosti tudi takšna območja, ki jih VF signal in klasični omrežni kabli ne dosežejo. Novost v zvezi s tem je Renesas Powerline Modem Solution, ki demonstrira možnosti za uporabo tehnologije G3-PLC, ne da bi bila potrebna nova napeljava kablov z združevanjem prednosti odprtega standarda G3-PLC in privlačnosti protokola KNX, znanega kot enega najbolj priljubljenih omrežnih protokolov To bo omogočilo uporabo zanesljivih in stroškovno učinkovitih omrežnih rešitev za HVAC, razsvetljavo, požarno varnost ter za zagotavljanje varnosti dostopa do stavbe.
Renesas je na sejmu predstavil tudi najnovejše izboljšave v zvezi z njihovo prvo rešitev za popolno energetsko neodvisnost v teh industrijski panogi in to na ravni mikrokontrolerja (MCU). Renesasov ugnezdeni mikrokontroler R7F0E je dosegel najnižji nivo zagonskega toka, le 5 µA, kar je ena tisočinka (1/1000!) zagonskega toka povprečnega mikrokontrolerja z ultra nizko porabo, ki so v tem trenutku na voljo na tržišču. Prednost zelo majhnega zagonskega toka je ključna za sisteme, ki jih napajajo majhni in nestabilni viri energije, pridobljeni iz različnih virov, kot so radijski valovi, svetloba, pretok zraka in tekočin in temperaturna razlika. Tok delovanja in tok v pripravljenosti sta pri R7F0E prav tako zelo nizka in znašata le desetinko tokov običajnih nizkoenergijskih mikrokontrolerjev, zato so idealna rešitev za izdelke brez akumulatorjev. Podjetje Renesas v tej smeri tudi tesno sodeluje z večino ponudnikov energetskih virov in senzorjev, s čimer želijo razširiti uporabo tehnologije SOTB za aplikacije brez baterij, vse od različnih senzorjev v kmetijstvu in za spremljanje parametrov v okolju, pa do nosljive elektronike in spremljanja parametrov v zvezi z infrastrukturo.
Renesas je pred kratkim podpisal pogodbo o sodelovanju s podjetjem Miromico AG v zvezi z razvojem kompaktnega modula FMLR-61-x-RSS3 z nizko porabo, ki temelji na napravah in tehnologiji LoRa® za brezžično radijsko komunikacijo . Novi modul Miromico uporabnikom omogoča, da se brez težav povezujejo v omrežja, ki se hitro širijo po vsej Evropi, temeljijo pa na LoRaWAN. Novi modul uporablja inovativno platformo Renesas Synergy ™, ki uporabnikom omogoča dostop do mikrokontrolerjev in velikega programskega paketa. Inženirji lahko uporabijo MCU S3A6, ki je vgrajen v LoRa modulu za izvajanje različnih nalog, medtem ko istočasno teče samodejno pretakanje podatkov prek omrežja, ki temelji na LoRaWAN, v oblak. Protokol LoRaWAN ™ postaja standard za povezovanje “stvari” na Internet stvari (IoT) tudi na zelo dolgih razdaljah (do 50 km) prilagodljivo in varno, pri tem pa vgrajene baterije lahko trajajo leta in leta. že leta ohranjajo živo. Obe podjetji, tako Renesas kot Miromico sta seveda tudi članici združenja LoRa Alliance ™.
MonoDAQ
Slovensko start-up podjetje MonoDAQ je na sejmu EW predstavilo na razstavnem prostoru vodilnega svetovnega podjetja na področju analogne tehnike, Analog Devices. Kako dobra mora biti tvoja rešitev, da jo lahko svetu predstaviš na njihovem “štantu”? Najbrž najboljša, revolucionarna! Podjetje MonoDAQ je res predstavil svojo revolucionarno rešitev, ki sega na področji testne in merilne opreme s preprostimi in cenovno ugodnimi rešitvami, ki so hkrati hitre, natančne in zanesljive. Poslanstvo podjetja MonoDAQ je, da strankam nemudoma posreduje zaupanja vredne podatke po najboljši ceni na najprimernejši način, kar jim omogoča, da se namesto na izvajanje meritev raje osredotočijo na analizo in interpretacijo dobljenih podatkov, kar je pravzaprav tudi njihov končni cilj.
Zagotavljajo najboljše razmerje med ceno in zmogljivostjo, ki ga dosegajo podobne rešitve na tržišču, poleg tega pa je uporabniku na voljo brezplačna licenca za programsko opremo DEWESoft LT, s katero omogočajajo tudi inženirjem, ki nimajo ustreznega strokovnega znanja s področja elektronike, da izmerijo in potem analizirajo pojave, ki jih zanimajo. Program nudi izjemno uporabniško izkušnjo z minimalnim potrebnim časom za nastavitve, za začetek izvajanja meritev pa ni potrebno imeti nobenih izkušenj. Odlični, morda tudi neprekosljivi, pa so tudi v nudenju podpore svojim strankam, saj so jim na voljo sleherno uro vseh dni v letu!
Če vzamemo za primer klasično meritev pospeška, imamo na voljo dva načina. Kadar je zaželen visokofrekvenčni odziv (2 kHz in več) se običajno meri z piezoelektričnimi merilniki pospeška, če pa so zanimive nižje frekvence in konstantni pospešek, pa se uporabljajo MEMS merilniki pospeška. Podjetje MonoDAQ V obeh primerih ponuja popolno rešitev, kamor spadajo senzorji, moduli za zajemanje podatkov in vrhunska programska oprema.
Je mogoče z neprekinjenim spremljanjem obnašanja konstrukcije mostov preprečiti njihove zrušitve? Morda se komu zdi, da pretiravam, vendar se je od leta 2000 naprej to zgodili kar 110-krat in ta številka kaže na to, da to sploh ni takšna redkost. Med odmevnejšimi je tudi zrušitev viadukta Genove. Nedavna nesreča je znova sprožila vprašanje: kako se kaj takšnega lahko zgodi v 21. Stoletju, ob vseh razpoložljivih možnostih nadzora konstrukcije mostu?
Če pogledamo v preteklost, je bila velika večina mostov zgrajena s tradicionalnimi, zanesljivimi in dokazano preverjenimi metodami. Takšno gradnjo lahko imenujemo zrela tehnologija. Velik absurd pa je, da v današnjem svetu, ki temelji na podatkih, spremljanje stanja konstrukcij mostov sploh ne temelji na podatkih! Pa bi moralo!
Zato se mostovi na lepem zrušijo. Na nek način je mogoče napako mostu, na njegovi konstrukciji primerjati z letalsko nesrečo, saj podobno, kot letala, tudi mostovi na splošno veljajo za varne. Le zelo majhen odstotek mostov se dejansko zruši, vendar ima v trenutku katastrofalne posledice. Razlika med mostom in letalom pa je v tem, da je na vsakem letalu na stotine senzorjev, ki ves čas spremljajo njegovo stanje in primernost za letenje, medtem ko je najpogostejša metoda za ocenjevanje stanja mostu – vizualni pregled. In glede na to “vizualno” oceno stanja se načrtujejo tudi njihovo celotno vzdrževanje, popravila in obnova.
To je še eno izmed področij, za katerega je mogoče najboljšo rešitev najti ravno pri podjetju MonoDAQ . Odgovoren odnos do cestne infrastrukture in njenega stanja je ogledalo odnosa do njenih uporabnikov in dolgoročno naj bi naložba v njihovo varnost postala ustaljena praksa, ki pa jo lahko zagotavljamo le z rednim izvajanjem meritev in analizo odklonov od normalnih vrednosti, na kateri potem temeljijo vse ostale aktivnosti v zvezi z njenim vzdrževanjem in obnovo.
Za več informacij obiščite njihovo spletno stran kjer imajo tudi spletno trgovino s svojo celotno ponudbo!
Lattice Semiconductor
Podjetje Lattice Semiconductor tudi spada med tista podjetja, ki v svoji kategoriji postavljajo trende, uvajajo nove tehnologije in z inovativnimi pristopi pravzaprav usmerjajo razvoj vseh vzporednih dejavnosti na sorodnih področjih. Na sejmu so predstavili svoje nagrajene FPGA rešitve, pri katerih so bili nagrajeni za prilagodljivo računalništvo, ki se nahaja na robu: v pametnih tovarnah, pametnih mestih, v vozilih in v gospodinjskih aparatih. Sem med drugim spadajo zaznavanje prisotnosti ljudi, zaznavanje kretenj, štetje ljudi in rešitve za identifikacijo obraza, ki temeljijo na skladu Lattice sensAI in platformi LatticeVideo Interface, modularni rešitvi za povezljivost videa, ki temelji na FPGA čipih zelo majhnih dimenzij.
Na splošno bi lahko rekli, da so v podjetju Lattice zelo naklonjeni “podarjanju” visoke stopnje inteligence vsem obrobnim napravam in glede na majhno porabo prilagodljivost in velikost njihovih izdelkov, si bo UI (umetno inteligenco) umislil vsak oddaljeni senzor. S tem v zvezi je Lattice na sejmu predstavil tudi dokumentacijo o preizkušanju in prvih poskusih uporabe poceni, majhnih, prilagodljivih, zelo natančnih in energetsko učinkovitih rešitev na osnovi binariziranih nevronskih mrež (Binarized Neural Networks, BNN) za zaznavanje ključnih besed, ki lahko deluje brez povezave z oblakom.
Odkrivanje ključnih besed mora pogosto delovati v izjemno hrupnih okoljih brez dodajanja dodatne strojne opreme za odpravljanje hrupa in odmeva. V tem projektu je bil cilj dosežen z učenjem BNN sistema z množico nizov podatkov, ki so vsebovali tudi različna hrupna ozadja iz različnih smeri in različnih oblik. Naučeni BNN sistem lahko v takšnih pogojih zazna ključno besedo podobno, kot bi jo človek v podobnih pogojih. Ključni frazi so bili dodani podatkovni nizi z različnimi naključnimi nivoji hrupa množice (kavarna, konferenca itd.). Tisti sistemi, ki so usposobljeni za uporabo z višjimi stopnjami hrupa, postanejo sčasoma bolj odporni na hrup, vendar pa za prepoznavanje potrebujejo glasnejšo ključno besedo.
Opisani BNN sistem lahko zazna do deset ključnih besednih zvez, kar je idealno za uporabo v aplikacijah glasovnega vmesnika (HMI) med strojem in človekom. Da bi izboljšali natančnost odkrivanja, se lahko poleg uporabi še filter časovne domene, s katerim je odkrivanje ključne besede ali fraze veljavno le tedaj, če pride do zaporednega odkrivanja posameznih beded v nekem časovnem intervalu. Predstavljeni sistem zagotavlja do 99% natančnost, če gre za eno samo ključno besedo in do 90% če gre za frazo z do 5 ključnimi besedami.
Mouser Electronics
Podjetje Mouser Electronics, eden izmed največjih svetovnih dobaviteljev elektronskih komponent se je na sejmu embedded predstavilo kot eno izmed najuspešnejših podjetij s tega področja, ki je beležilo najvišjo rast prometa. Njihova posebnost je, da veliko skrb posvečajo novostim in temu, da imajo njihove stranke možnost nakupa najrazličnejših razvojnih sistemov, po vsej verjetnosti največ na tem planetu! S tem v zvezi je vodja razvoja novih izdelkov pri podjetju Mouser Electronics, Inc., ki vzpodbuja vse oblike inovacij, povedal, da je v zadnjih dveh letih v sektorju Embedded vsak mesec v povprečju uvedel vsaj dva nova dobavitelja – skupaj torej kar 54! Mouserjevi dobavitelji ugnezdenih sistemov, čipov, razvojnih orodij in programskih okolij so živ in delujoč ekosistem, ki ga razvojni inženirji potrebujejo za uresničitev svojih idej. Prav tako je nad »ugnezdeno deželo« navdušen tudi tehnični direktor marketinga, gospod Mark Patrick, ko omenja področje ugnezdenih sistemov kot konvergenco ključnih tehnologij, kot so umetna inteligenca, robotika, 5G, IoT na različnih platformah, računalništvo na obrobju, obvladovanje velikih količin podatkov in računalništvo v oblaku. Obenem pojasnjuje, da lahko z množico cenovno ugodnih orodij in razvojnih platform, ki so danes na voljo tudi pri Mauserju- skupaj z vedno prisotno pomočjo spletne skupnosti in strokovnjakov iz tehnične podpore, vsakdo začne čisto od začetka in v nekaj tednih doseže na izbranem področju zavidljiv nivo znanja in lastnih izkušenj.
Ob tem moramo povedati še to, da tolikšnega števila razvojnih orodij, razvojne programske opreme, spletnih orodij in popolnoma novih izdelkov ter vsega, kar služi podpori razvoju in inovacijam, ni mogoče najti pri nobenem drugem svetovnem dobavitelju, kar je najboljši dokaz, da so se res posvetili pomoči inženirjem pri razvoju izdelkov za prihodnost, z vgrajenimi najsodobnejšimi tehnologijami, z najmanjšo porabo in na čim manjšem prostoru.
Med nedavno dodanimi dobavitelji ugnezdenih sistemov so med drugim AAEON UP, Altitude Technology, Auvidea, Basler, Design Gateway, DFRobot, Doodle Labs, Espressif Systems, Fanstel, GSI tehnologijo, Inforce Computing, Insight SiP, Inventek Systems, Monnit, prav tako v tej reportaži omenjeno slovensko podjetje MonoDAQ, NewAE Systems , ReFLEX CES, ROBOTIS, RushUp, SensiEDGE, Sfera Labs, Sierra Monitor, Sigfox, Sudo Systems, Terabee in TinyCircuits. Mouser je v svojo ponudbo dodal še množico drugih velikih dobaviteljev, kot sta na primer Micron in Marvel, ki so prav tako pomembni akterji na področju elektronike in razvoja, vendar ne izključno na področju ugnezdenih sistemov.
Eden od Mouserjevih novih podjetij s področja ugnezdenih sistemov je Medium One, ki ponuja platformo za pridobivanje podatkov s senzorjev v oblaku in ki podpira številne popularne plošče, ki jih je mogoče dobiti na tržišču in daje Mouserju dobaviteljevo storitev v oblaku, ki je namenjena kupcem za skrajšanje časa od začetka razvoja nekega izdelka do njegovega trženja. Produkt za izdelavo spletnih strani podjetja Medium One z imenom IoT Prototyping Sandbox je ima zelo prilagodljiv in programski potek dela v kombinaciji s knjižnico vnaprej pripravljenih modulov za delo z IoT, ki je namenjena razvijalcem že v začetni fazi razvoja prototipa projekta z Internetom stvari ali pri povezavi obstoječe strojne opreme z oblakom.
Zaključek
Embedded World 2019 je za nami. V pogovoru s kolegi letos nismo zaznali nekih prelomnih novosti. Vedno več je IoT in LoRa naprav, kar je nekako razumljivo. Kaj lahko pričakujemo prihodnje leto, kakšne nove poti razvoja bosta odprla računalništvo na robu in vse bolj (že strašljivo?) inteligentna umetna inteligenca? Gre morda že za začetek razvoja umetne osebnosti, se bo ta morebitna osebnost razvijala v dobro ali slabo, v koristno ali škodljivo? Saj, če skupaj s sosedom kupiva enak izdelek in se potem izdelka razvijata (izobražujeta, učita, nabirata izkušnje) vsak v svojem okolju, ob svojih pogojih in svojimi nalogami, je čisto mogoče, da bomo »vzgojili« en prijazen in en hudoben stroj, prvega, ki je v vsakem trenutku pripravljen pomagati in drugega, ki skuša zaobiti vsa pravila in zakone ter svojemu lastniku prinašati dobiček za vsako ceno, ne glede na žrtve? Težko je reči, kako bo to vplivalo na nas, ki imamo vgrajeno »naravno« inteligenco, ampak za bati se je, da bomo nekoč v prihodnosti tudi mi potisnjeni na rob…