V članku iz pretekle revije sem pisal o mojih izkušnjah pri delu z relativno novim ESP8266 WiFi modulom. Moj občutek je, da je to cenovno ugoden modul, ki deluje kar dobro. Modul je veliko pridobil zaradi podpore različnih posameznikov in skupin, ki so napisali veliko programov, gonilnikov in dokumentacije, ki je že na voljo na spletu.
V tem članku bom opisal enega od aktualnih projektov, ki sem jih naredil s temi moduli.
Detektor iztoka vode opozarja preko elektronske pošte
Zanimalo me je, kako z ESP8266 zgraditi poceni in enostavno alarmno vezje, ki ne bi opozarjalo samo z zvokom, pač pa da bi tudi poslalo elektronsko pošto in ki bi sporočilo razlog alarma. Generalno gledano bi moralo vezje biti zmožno tega, da se sproži s pomočjo mehanskega stikala ali katere druge vrste senzorja predvidenega za ta namen. Želel sem, da je vezje napajano z baterijo in upal, da bo vezje delovalo približno eno leto z izbrano baterijo.
Ker bo vezje imelo možnost pošiljanja elektronske pošte, sem želel, da pošto pošlje 1x tedensko (ali v kakšnem drugačnem intervalu), v kateri bi se nahajalo poročilo o napetosti baterije.
Večina mojih preteklih projektov, tudi če so bili baterijsko napajani, niso imeli zahteve po izjemno nizki porabi energije. Običajno so imeli stikalo za vklop, poraba med delovanjem pa je lahko bila tudi precej velika, saj sem jih vklapljal bolj poredko. To pomeni, da med izklopljenim stanjem seveda niso porabili nič energije. Ta projekt pa je vklopljen ves čas, čeprav bi lahko večino časa prespal v nizkoenergijskem načinu delovanja.
Tako sem porabil kar nekaj časa, da sem ugotovil najboljši način da zgradim to napravo pri tem pa da uporabim poceni in dobavljivo baterijo.
LiPo proti alkalnim celicam
V zadnjih časih sem zgradil kar nekaj projektov, v katerih sem uporabil LiPo baterije kapacitete od 500 do 1.500 mAh. Glede na njihovo velikost shranijo veliko energije. Ker so te baterije večinoma pravokotne oblike, lepo pašejo v majhna ohišja. Sicer potrebujejo posebne polnilnike, vendar to ni problem, če uporabimo moderne LiPo IC-je (v svojih projektih uporabljam majhno ploščo podjetja Adafruit). Polno napolnjene baterije imajo približno 4,2 Volta in preko večine časa nazivne obremenitve ostanejo nad 3,6 V. To je odlično za napajanje mikrokontrolerjev, ki delujejo na 3,3V.
Obstaja sicer nekaj razlogov, zakaj LiPo baterije niso primerne za to aplikacijo. LiPo baterije imajo samopraznilno stopnjo približno 2% na mesec in v kolikor ima baterijski paket interno zaščito (kar jih večina ima), lahko pričakujete da bo samopraznenje doseglo 5% na mesec. Torej lahko izgubite 60% nazivne kapacitete v enem letu preden sploh priklopite svoje vezje. Pa tudi, ustrezna LiPo baterija stane 15 US$.
Alternativno so alkalne baterije vredne razmisleka. Kvalitetne alkalne “AA” celice imajo kapaciteto 2.500 mAh. So relativno poceni in te kvalitetne celice imajo samopraznilno stopnjo samo 2% na leto. Zato boste našli reklame za življensko dobo 10 let.
ESP8266 (2) – Detektor iztoka vode z WiFi alarmom
2015_SE236_31