0,00 €

V košarici ni izdelkov.

0,00 €

V košarici ni izdelkov.

More
    DomovBaza znanjaKako pripraviti datoteko za frezanje TIV?

    Kako pripraviti datoteko za frezanje TIV?

     

    KLIK za povečavo
    KLIK za povečavo
    KLIK za povečavo

    Program nam omogoča tudi avtomatsko generiranje presledkov, ki nam zagotavljajo, da vezje po končani zadnji operaciji ostane na svojem mestu. Te presledke nato ročno odščipnemo in s tem dokončno odvojimo vezje od celotne plošče laminata (vidno na sliki 2). Če je oblika ploščice standardna oziroma nima notranjih izrezov, lahko „board“ plast izpustimo, zunanje meje pa narišemo na eni od plasti z vezmi (stran z elementi – component ali stran za spajkanje – solder).

    Vez, ki označuje zunanji rob tiskanine, mora biti neprekinjena, saj ob njej s posebnim programom izračunamo in zapišemo pot rezkarja, s katerim bomo tiskano vezje na koncu ločili – izrezali od celotne plošče laminata, ki je vpeta na stroju.

    Gerber datoteka za vse generirane plasti naj bo izdelana v inčih, formata 4.4 (kar pomeni, da bo en inč predstavljen s štirimi decimalnimi mesti, torej bo najmanjši delček 1/10.000 inča) in oblike RS-274X.

    Nikakor ne pozabite pred generiranjem Gerber datotek določiti „rež“ (angleško: apertures). Te reže se uporabljajo pri fotoploterju, ki s tem izbira debelino in obliko svetlobnega snopa, s katerim osvetljuje film. V našem primeru (rezkanje TIV) nam določa debelino vezi (tracks), dimenzije in oblike otočkov (pads) in medplastnih povezav (vias). Iz tega potem ustrezen program izračuna pot rezkarja, ki bo okrog teh povezav in njihovih zaključkov izrezkal 0,2 mm širok izolacijski kanal (slika 4B).

    KLIK za povečavo
    KLIK za povečavo
    KLIK za povečavo

    Pred generiranjem se z drsnikom „sprehodite“ skozi vse elemente – debeline vezi, otočkov in medplastnih povezav in bodite pozorni na to, da so „reže“ pri vseh določene (glej sliko 5!). Če niso, izberite Unassign All in potem avtomatsko zgenerirajte „reže“ s tipko Auto. Tako bodo vsi elementi avtomatsko dobili svoje ustrezne „reže“ (na sliki 5: D0011, D0012 …). Po tej operaciji lahko generirate izbrane Gerber datoteke (solder, component, bord plast).

    Sledi še izvoz NC Drill datoteke, to pa je spisek lukenj, njihovi premeri in položaji na tiskanini. S pomočjo te datoteke generiramo zaporedje menjave orodij (svedrov, rezkarjev). Spet moramo določiti orodja (Tools, slika 7), saj se brez tega ne bo generirala popolna vrtalna datoteka.

    Izhodni format vrtalne datoteke mora biti v inčih, izhoden zapis v ASCII obliki brez kodiranja, ničel pa ne režemo – niti vodilnih niti tistih za decimalno vejico.

    Ko imamo vse našteto urejeno, bomo lahko generirali ustrezno in uporabno vrtalno datoteko. Vsi programi za risanje tiskanih vezij omogočajo izdelavo Gerber in NC Drill datotek, običajno pa so v menuju File-Export …