MegaPin je sodobno razvojno orodje, ki je nastalo iz večletnih izkušenj pri programiranju AVR mikrokontrolerjev. MegaPin je rezultat številnih strokovnjakov, ki so s svojimi izkušnjami pripomogli, da bo MegaPin našel svoj dom tudi na vaši mizi!
MegaPin razvojna plošča za AVR mikrokontrolerje podpira vse 8-pin, 20-pin, 28-pin in 40-pin DIL AVR-je vključno z AT90USB1287 USB AVR-jem. Na MegaPin razvojni plošči so vgrajeni kratkostičniki, s katerimi izberemo priklop na USB: bodisi z vgrajenim FT232RL ali neposredno na AT90USB1287, ki ne potrebuje dodatnega USB integriranega vezja. S pomočjo Bascom USB Add-on knjižnice boste lahko delali svoje USB mikrokontrolerje. V primeru, da boste potrebovali svoj VID in PID, ga lahko naročite v podjetju MCS ali v našem podjetju AX elektronika, ki zastopa podjetje MCS v Sloveniji in na področju bivše Jugoslavije.
Podroben opis MegaPin razvojnega orodja
MegaPin podpora za vse 8-pin, 20-pin, 28-pin in 40-pin DIL AVR-je vključno z AT90USB1287 USB AVR-jem. Na MegaPin razvojni plošči so vgrajena naslednja podnožja:
- 8-pin DIL (za 8-pin Tiny mikrokontrolerje),
- 20-pin DIL (za ATtiny2313),
- 20-pin DIL (za ATtiny26),
- 28-pin DIL (za ATmega8, ATmega168),
- 40-pin DIL (za ATmega8515),
- 40-pin DIL (za ATmega 8535, 16/32, 644),
- 64-pin priključki na TIV za AT90USB1287.
Napajanje
MegaPin lahko napajamo iz dveh napetostnih virov:
- 5 V iz USB vodila,
- 12 V DC iz zunanjega napajalnika.
MegaPin omogoča več vrst napajanja ciljnega mikrokontrolerja:
- 5 V,
- 3,3 V
LED signalizacija
MegaPin ima več LED signalizacij:
- napajanje OK,
- mikrokontroler sprogramiran OK,
- Rx/Tx za komunikacijo preko USB,
- odklop MicroSD kartice,
- 4×8 LEDic na vhodno/izhodnih vratih.
Komunikacije
MegaPin omogoča delo z več vrstami komunikacij:
- serijska preko FT232RL na USB,
- serijska preko AT90USB1287 na USB,
- 1Wire,
- JTAG deluje preko dodatnega JTAG ICE vmesnika.
Ker je na MegaPin vgrajen FT232RL lahko preko njega pošiljamo podatke iz našega mikrokontrolerja preko UART-a neposredno na USB COM port. Tako si poenostavimo delo, večkrat tudi razhroščevanje. Razhroščujemo pa lahko tudi z JTAG ICE vmesnikom, ki je pred-sestavljen na MegaPin. Potrebno mu je prispajkati ATmega16 mikrokontroler z ustreznim programom in razhroščevanje v AVR Studio programu se lahko prične. Ker je ta tematika zanimiva tudi za Bascom uporabnike, smo pripravili poseben članek na to temo: Razhroščevanje Bascom-AVR programov v AVR Studio okolju.
MicroSD kartica
MegaPin ima vgrajen konektor za MicroSD kartico z ustreznim vezjem s katerim zagotovimo normalno delovanje MicroSD kartice. Vezje omogoča delovanje na napajalni napetosti 5 V ali 3,3 V.
Vhodi in izhodi
MegaPin ima:
- več vhodno/izhodnih vrat: PA, PB, PC, PD, PE in PF, ki so dosegljivi na vhodno/izhodnih konektorjih CON5, CON7, CON10 do CON13,
- 6x 1Wire vhod za 6 ločenih 1Wire senzorjev DS18S20. Izhod lahko priključimo na katera koli vhodno/izhodna vrata preko konektorja CON8,
- konektor za MicroSD kartico. Izhod lahko priključimo na katera koli vhodno/izhodna vrata preko konektorja CON9,
- USB vhod/izhod,
- 4x po 8 LEDic na vhodno/izhodnih vratih,
- 8x tipke, ki jih lahko preko konektorja CON1 povežemo na katera koli vhodno/izhodna vrata.
Različne možnosti vira takta
- vezje za zunanji oscilator, ki ga omogočimo/onemogočimo s kratkostičnikom J28 in J8 (pri ATtiny15),
- podnožje za keramični resonator (J12),
- podnožje za 32,768 kHz kvarčni kristal (J18), s katerim lahko pri določenih mikrokontrolerjih sprogramiramo RTC, ki potroši izjemno malo energije med režimom spanja.
Merjenje analognih napetosti s pomočjo AREF napetosti
MegaPin ima vgrajen trimer potenciometer, s katerim lahko nastavimo AREF napetost v območju od 2 do 5V. Dodaten kratkostičnik J19 (J9 pri ATtiny26) omogoči/onemogoči priklop nastavljive napetosti na AREF priključek. Namen nastavljive AREF napetosti je v tem, da referenčno napetost čim bolj približamo najvišji merjeni napetosti, ki ne sme biti večja od 5V in manjša od 2V!
Vgrajeni konektorji za Proggy-AVR in STK200
MegaPin ima vgrajen vhodno/izhodni konektor,preko katerega lahko programiramo ciljno vezje podobno, kot smo to delali s Proggy-AVR programatorjem. MegaPin ima vgrajen programator, ki lahko služi tudi kot samostojni programator.
MegaPin ima vhodno/izhodni konektor za STK200, ki nam lahko služi kot programator ciljnega sistema (STK200 razvojne plošče) ali pa preko tega konektorja programiramo mikrokontrolerje v ciljnih sistemih, ki imajo STK200 združljiv programirni konektor. Takšen programator je znani tako imenovani Sample programator, ki je priključen na paralelni port PC-ja.
MegaPin je razvojno orodje nove generacije, ki je nastalo v uredništvu revije Svet elektronike. Pri razvoju MegaPin je z nasveti pomagalo več strokovnjakov, ki dnevno programirajo mikrokontrolerje. Zato smo prepričani, da bo MegaPin zadovoljil tudi vaše zahteve za programiranje mikrokontrolerjev. Za več informacij o ceni in roku dobave pokličite v uredništvo revije Svet elektronike ali obiščite spletno stran.
MegaPin razvojna plošča nove generacije za AVR mikrokontrolerje 2010_SE173_26 Avtor: Jure Mikeln