0,00 €

V košarici ni izdelkov.

0,00 €

V košarici ni izdelkov.

More
    DomovRevijaPretekle številkeRevija PDF SE 296 maj 2021

    Revija PDF SE 296 maj 2021

    Svet elektronike colorBaterije so pomembne!

    Ja, dragi bralci, verjetno se boste strinjali z mano, da so (predvsem napolnjene) baterije pomembne pri našem delu. Dandanes se dogaja, da nam ostaja vedno več iztrošenih baterij prenosnih računalnikov. No, nekatere so verjetno res iztrošene, druge pa so še popolnoma uporabne. Morda res ne več v zahtevnih prenosnikih, pač pa v določenih aplikacijah, kjer ni potreben visok tok praznjenja. V reviji Svet elektronike, ki je pred vami, boste našli članek, kjer se boste spoznali z načinom branja stanja baterije, za katero vaš prenosnik trdi, da je prazna.

    No, morda je res prazna za potrebe prenosnika, je pa popolnoma uporabna za projekt, kot je µSDX. Projekt radijske postaje µSDX je t.i. Open Source projekt, ki nastaja v skupnosti radioamaterjev, pod katerim sta podpisana Manuel DL2MAN in Guido PE1NNZ. Manuel je “zadolžen” za načrtovanje tiskanih vezij, Guido pa je “glavni programer”. In tako je nastala izjemno majhna, prenosna radioamaterska radijska postaja, ki odlično deluje kot QRP radijska postaja z izhodno močjo, ki ne presega 5W. Ker µSDX na sprejemu porabi zgolj 50 mA bodo “neuporabne” baterije iz vašega prenosnika še kako uporabne, če jih boste vgradili v µSDX in se z njo odpravili na prvi hrib, da naredite SOTA aktivacijo.

    In ker vemo, da naši bralci radi programirajo, vam predstavljamo nov Arduino KIT komplet, ki gotovo ne sme manjkati v nobeni sobi, kjer se programira z Arduino. V KIT kompletu se nahaja večina komponent, ki jih boste potrebovali pri svojem delu – bodisi kot učitelj programiranja, ali dijak, ali pa kot Arduino programer. Vse je lepo pospravljeno v lično škatlo in na enem mestu.

    Seveda pa Arduino ni edina razvojna plošča – zelo znana je Raspberry Pi. V tokratni številki vam bomo predstavili Pimoroni Tiny2040 razvojno ploščo, ki je “mikro” izvedba že tako majhne Raspberry Pi Pico. »Pimoronijev Tiny 2040 je zgolj tretjina velikosti Raspberry Pi Pico, vendar ima vso moč Pico-jeve RP2040 SoC in dober izbor GPIO priključkov.«, boste lahko prebrali v članku o novi Tiny 2040 razvojni plošči.

    Kot običajno je zanimive vsebine v tej številki še veliko, zato vas vabim, da si revijo nabavite bodisi preko spleta v PDF obliki bodisi, da jo nabavite v tiskani obliki pri vašem prodajalcu revij ali pa da jo naročite v tiskani obliki preko spleta.

     

    Lep pozdrav!

    Jure


    KAZALO

    NOVICE
    5 Allegro je predstavil senzorski vmesnik, ki ponuja visoko natančnost in prilagodljivost izhoda za uporovne senzorje tlaka mostični konfiguraciji
    6 Dobrodošli Raspberry Pi v svet mikrokontrolerjev
    Avtorji: ARDUINO ekipa – 20. januarja 2021
    7 Recogni zbral 48,9 milijona ameriških dolarjev naložbe serije B, ki jo vodi WRVI Capital
    8 Kako narediti vse slušalke inteligentne
    Avtor: Todd Bates

    PREDSTAVLJAMO
    10 Vodnik po orodjih in tehnikah za iskanje in odpravljanje napak v napravah IoT
    Avtor: Rolf Horn
    13 Uporaba silicijevega karbida vstopa v naslednjo fazo z osredotočenjem na zanesljivosti naprav, inovacij glede krmiljenja vrat in skupnih sistemskih rešitvah
    Avtor: Orlando Esparza
    16 Varna mikrokrmilniška platforma za obrobno inteligenco v sistemih IoT: Strojno učenje in obdelava signalov z umetno inteligenco v obrobnih napravah
    Avtor: Andreas Mangler
    18 Svetovne novosti industrije na Mednarodnem industrijskem sejmu v Celju
    19 Redko zastavljena vprašanja – problem 174: Trenutni šum v operacijskih ojačevalnikih s FET tranzistorji
    Avtor: Kaung Win

    PROGRAMIRANJE
    25 Pametne baterije
    Avtor: dr. Boštjan Glažar
    28 Android – GUI-O lučka
    34 Geekcreit UNO R3 Starter KIT
    Avtor: Jurij Mikeln
    38 Krmiljenje LED-ic
    Avtorja: Vladimir Mitrović in Robert Sedak
    40 IoT naprave v globalnem AWS oblaku – 5. del (Microchip PIC32WFI32E Couriosity Board)
    Avtor: dr. Simon Vavpotič
    48 PYTHON 4
    Avtor: Boštjan Šuhel
    52 Povezava senzorja DHT11 / DHT22 z oblakom s
    pomočjo ESP8266

    SAMOGRADNJE
    55 μSDX radioamaterska radijska postaja
    Avtor: Manuel, DL2MAN

    SE 296 web