Univerza v Ljubljani, Fakulteta za elektrotehniko
Avtor: Matej Guštin
Email: Matej.Gustin@fe.uni-lj.si
Spremljajte svoje energetske navade.
Spremljajte in zmanjšujte svoj ogljični odtis, nadzorujte porabo energije, grafično prikažite svoj vpliv na okolje ter pridobite lastno energetsko oznake z namenom z manjšanja porabe.
AURORA Energy Tracker je mobilna aplikacija, ki uporabnikom omogoča pozitiven vpliv na okolje z zmanjšanjem emisij toplogrednih plinov, povezanih z uporabo energije v stanovanjih in izbiro prevoza. Inovativni sistem označevanja omogoča uporabnikom, da sledijo svojemu osebnemu profilu emisij, spremljajo spremembe v obnašanju, povezanem z energijo, skozi čas in delijo svoj napredek na družbenih omrežjih. Cilj projekta AURORA je pomagati postati državljan s skoraj ničelnimi emisijami in prispevati k bolj trajnostni prihodnosti.
Glavne lastnosti
Osebni emisijski profil
Vnesite svojo porabo energije za elektriko, ogrevanje in prevoz ter ustvarite celovit profil ogljičnega odtisa, ki je lasten vašemu življenjskemu slogu.
Spremljanje porabe energije
Spremljajte in ponazorite svoj ogljični odtis in potek porabe energije skozi čas ter tako pridobite dragocen vpogled v svoj vpliv na okolje.
Energetske oznake
Prejemajte energetske oznake glede na svojo porabo in odkrijte načine za zmanjšanje porabe, izboljšajte svoje oznake in aktivno zmanjšajte svoj vpliv na okolje.
Mobilna aplikacija AURORA Energy Tracker je razvita v okviru projekta AURORA, ki je financiran iz programa Evropske unije za raziskave in inovacije Obzorje 2020 v okviru sporazuma o dodelitvi sredstev št. 101036418. Mobilna aplikacija deluje v okolju Android ali iOS. Uporabljate pa jo lahko tudi v spletni različici dosegljivi na, strani projekta AURORA, www.aurora-h2020.eu. V projektu poleg Univerze v Ljubljani sodelujejo še Politehniška univerza v Madridu (ES), Univerza Aarhus (DK), Univerza v Evori (PT) in območje Forest of Dean (UK). Operativno izvajanje projekta v okviru Univerze v Ljubljani je prevzel Laboratorij za fotovoltaiko in optoelektroniko, ki deluje na Fakulteti za elektrotehniko.
Uporaba mobilne aplikacije AURORA je intuitivna in močno prilagojena uporabnikom. Za beleženje lastnega ogljičnega odtisa je potrebno v aplikacijo vnesti podatke o porabi energije za ogrevanje, električne energije ter opravljenih poti (transport). Pri porabi energije za ogrevanje prenesemo podatek iz mesečnega računa dobavitelja energenta. Pri tem navedemo vrsto energenta, fizično porabo energenta in njegovo ogrevalno moč v kWh. Preprosteje je pri porabi električne energije, kjer je zahtevan najosnovnejši podatek mesečne porabe v kWh. V kolikor je znan, lahko določite tudi vir proizvodnje električne energije. V aplikaciji je možno navesti tudi proizvodnjo električne energije iz lastnega vira, iz sončne elektrarne, ki zmanjšuje vaš ogljični odtis. Nekaj več beleženja zahteva rubrika transport. Za vsakodnevno ponavljajoče poti v šolo/fakulteto/službo lahko vključimo vsakodnevno (ali samo za delovne dneve) ponavljajočo se pot z avtomobilom, vlakom, avtobusom, kolesom, … Pri tem navedemo tudi vrsto pogona, če gre za motorno gnana vozila (bencin, diesel, elektrika, …). Za nerutinske poti, pa je potrebno sprotno (dnevno) vnašanje opravljanje poti. Pri javnih prevozih se za natančnejši izračun vašega ogljičnega odtisa navede tudi stopnja zasedenosti javnega prevoznega sredstva.
Za razliko od preostalih mobilnih aplikacij, ki beležijo vaš ogljični odtis, AURORA Energy Tracker ne posplošuje vaše porabe, ampak v največji možni meri izračuna vaš dejanski ogljični odtis.
AURORA Energy Tracker ni komercialna aplikacija, temveč orodje državljanske znanosti, ki vam pomaga izboljšati zavedanje za ekološko prihodnost našega planeta. Velika pozornost je namenjena tudi varni hrambi vaših osebnih podatkov, ki je skladna z GDPR. Tako kot celoten projekt AURORA je tudi razvoj aplikacije financiran iz programa Evropske unije za raziskave in inovacije Obzorje 2020 v okviru sporazuma o dodelitvi sredstev št. 101036418.