0,00 €

V košarici ni izdelkov.

0,00 €

V košarici ni izdelkov.

More
    DomovFor advertisersObiskali smo sejem electronica 2014 (2)

    Obiskali smo sejem electronica 2014 (2)

    Največji sejem za elektronke je za nami. Kot vedno, smo ga tudi tokrat obiskali z velikimi pričakovanji tako glede novosti, ki jih bomo videli na sejmu, pa tudi zaradi tega, ker na ta sejem pride večina ljudi, ki so tako ali drugače povezani z elektroniko.

    Slike niNajbrž se strinjate z nami, da je na tem sejmu nemogoče videti vse novosti in zanimivosti in da večino stvari niti ne opazimo. Ne vem kako se lahko to dogaja prav vsem elektronikom, vendar je resnica takšna in tu ni mogoče več kaj dosti spremeniti. Mene je na primer nek tehnični svetovalec na enem od razstavnih prostorov dobesedno zvlekel k sebi in mi začel na široko razlagati, kaj vse ponujajo. Takšne trenutke je treba spretno izkoristiti in spremeniti v izziv: v čem so boljši, kaj jih dviga nad konkurenco? Včasih se ob takšnih vprašanjih le spretno izmikajo, drugič pa izveš za novosti, ki resnično nekaj pomenijo in včasih predstavljajo mejnik med klasičnim in futurističnim, obstajajo pa že v tem trenutku.

    Himag

    Slike niMed zanimivejše komponente, ki so bile predstavljene na sejmu prav gotovo spadajo planarni transformatorji, ki jih je predstavil proizvajalec Himag. Morda vas bo takoj prešinil dvom:«No, saj so le transformatorji, to pa res ni nič takšnega…«, vendar ti zelo izstopajo, presenečajo pa predvsem s svojimi majhnimi dimenzijami in ogromno močjo, ki je pri teh dimenzijah skoraj neverjetna! Pri velikosti 41 x 38 mm in višini 20 mm (velikost manjšega polnilnika za mobilni telefon) zmore takšen transformator do 2 kW moči. V čem je skrivnost teh transformatorjev?

    Slike niVelikost teh transformatorjev je obratno sorazmerna s frekvenco preklapljanja v katerem delujejo: višja je frekvenca delovanja, manjši je transformator. Poleg tega so manjši transformatorji sposobni zagotavljati dosti višjo učinkovitost. V preteklosti sta bila njihova zmogljivost in velikost omejeni s frekvenco, saj so bili primerni stikalni tranzistorji sposobni delovati največ do 20kHz. Vendar je bila s sodobnimi MOSFET tranzistorji ta ovira odpravljena, saj ponujajo delovanje s stikalno frekvenco prek 250 kHz. Tako je bila omejitev nizke preklopne frekvence modela transformatorja odpravljena, namesto nje pa je nastala nova ovira, namreč sama fizična oblika tradicionalnega, z žico navitega transformatorja.

    S planarnimi transformatorji pa lahko uspešno premagamo tudi to oviro, saj poleg manjših dimenzij in teže nudijo tudi bistveno boljšo učinkovitost in veliko bolj preproste postopke izdelave. Ime »planarni« pomeni, da je geometrija teh transformatorjev bližje dvodimenzionalni kot so tradicionalni tridimenzionalni transformatorji, naviti z žico. Planarna tehnologija ima vsaj dve večji oblikovni značilnosti, ki jo ločijo od klasičnih „navitih“ transformatorjev:

    • Navitja se nadomestijo s „ploščato“ bakreno folijo, ki jo je mogoče izvesti celo v obliki tiskanega vezja
    • Ta ploščata navitja se nato namestijo med tanka, zelo lahka feritna jedra

    Slike niPoleg očitnih prednosti glede velikosti in teže zagotavljajo planarni transformatorji tudi večji izkoristek, s čemer so električno bliže idealni komponenti kot transformatorji, ki so naviti. Za razliko od drugih planarnih transformatorjev, ki jih je mogoče dobiti na tržišču, je podjetje Himag Solutions s svojo rešitvijo odpravilo tudi potrebo po tuljavniku. Izkazalo se je namreč, da je uporaba tuljavnika povzroči slabše odvajanje toplote iz navitij, kar ima za posledico povečanje temperature navitij tudi do 10°C. Podjetje Himag Solutions je za svoje planarne transformatorje zato razvil novo metodo izolacije, s čimer so se izognili negativnim učinkom, ki jih imajo sicer takšni izdelki s tuljavniki.

    Celotni članek

    Electronica 2014 – 2. del

    AX elektronika d.o.o.

    2015_SE226_17