0,00 €

V košarici ni izdelkov.

0,00 €

V košarici ni izdelkov.

More
    DomovRevijaNova številkaEmbedded World 2025 – AI vsepovsod

    Embedded World 2025 – AI vsepovsod

    AX elektronika d.o.o.
    Avtor teksta in fotografij: Jurij Mikeln
    Letošnji EW se je odvijal od 11. do 13. marca v Nürnbergu. In kot vsi dosedanji sejmi, je bil tudi letošnji nekaj posebnega.

    Že začel se je tako, da so ravno v času prihajanja razstavljalcev in obiskovalcev iz vsega sveta, v Nemčiji stavkali letališki delavci. To je povzročilo veliko slabe volje in predvsem marsikomu podaljšalo potovanje. Letala so namesto v Nemčiji pristajala v Avstriji, nakar so se potniki z avtobusi in vlaki prevažali do Nürnberga. Jaz sem se tej situaciji kot običajno izognil tako, da sem se z avtomobilom, brez stresa, pripeljal v Nürnberg dan pred pričetkom sejma.

    „Dinamičnost in inovativnost ugnezdene industrije je bilo čutiti v vsaki dvorani – to kaže, kako napreden je svet ugnezdenih tehnologij,“ je pojasnil Benedikt Weyerer, izvršni direktor Embedded World. „S približno 32.000 obiskovalci iz več kot 80 držav in široko paleto inovativnih izdelkov in rešitev je bil sejem živahno stičišče za strokovnjake in poznavalce. Pozitivno vzdušje in številni veseli obrazi, ki smo jih opazili v dvoranah in na stojnicah, govorijo sami zase.“
    Opazna je rast razstavljalcev od lani. Letos je razstavljalo 1.200 razstavljalcev, medtem, ko jih je bilo lani 1.100. Število obiskovalcev pa ostaja na približno isti ravni kot lani. Težko komentiram, ali približno enako število obiskovalcev že pomeni stagnacijo ali kaj drugega.

    Dejstvo je, da je veliko inženirjev, ki jih poznam, tako zasedenih z delom, da si ne morejo odtrgati 3 – 4 dneve za ogled sejma ali prisostvovati na konferenci. In verjetno je tako z večino evropskih inženirjev.

    Letošnji EW je bil nekaj posebnega tudi zato, ker sem se spoznal z veliko pomembnimi ljudmi iz industrije.

    Na sejmu sem obiskal podjetje Quectel in se med obiskom rokoval z lastnikom podjetja Patrick Quian-om.

    Quectel je na EW 25 so v svoje 5G izdelke vpeljali SN X72 in SN X75 čipsete podjetja Qualcomm. Proizvodi so že certificirani in se že testirajo pri ključnih kupcih.

    Predstavili so CPE ruterje za domačo uporabo. Na kratko povedano: CPE-je bodo ponujali telekomunikacijski operaterji, kot so A1, Telekom, T-2 in podobni tistim strankam, ki bodisi nimajo priključka za internet zaradi nedostopnosti, ali pa kupci želijo imeti hiter internet.

    Na 5G RedCap so nadaljevali razvoj na različnih platformah, ne samo na Qualcommovi, pač pa tudi na Mediatek platformi. RedCap se je prijel na segmentu prehodov (angl. gateway) in ruterjev. Kot zdaj kaže bo to lahko tudi rezervna varianta, ko se npr. pretrga optično vlakno. Cilj je, da bo v IoT segmentu RedCap zamenjal 4G proizvode.

    Glede na dejstvo, da je bakra na Zemlji samo 20 % in da gre 75 % bakra v telekomunikacije, postajajo satelitske komunikacije vedno bolj pomembne.
    Na svetu obstaja več ponudnikov telekomunikacij preko satelita, kot je Inmarsat, Iridium in podobni. Te sistemi so na nek način monopolistični. 3GPP se je odločil, da v release 17 vključi tudi satelitsko komunikacijo v obliki neke vrste SMS sporočil z zakasnitvijo okoli 20 sekund za 1 kB podatkov. To se sliši malo in počasi, pa vendar bo ta storitev pokrivala ves svet iz geostacionarnih satelitov. Trenutno so na razpolago sateliti Inmarsta-a. Uporaba teh naprav bo na veliko področjih. Od sledenja blaga, do varnosti ekstremnih športnikov (npr. paragliderjev in podobno).

    Navedli so še en primer uporabe, to je sledenje živali na oddaljenih področjih, kjer ni GSM povezav.

    Quectel ponuja 3 module, ki bodo lahko delovali v teh napravah. Pozoren bralec se bo verjetno vprašal, kakšno anteno potrebuje tak modul, da komunicira z geostacionarnim satelitom, ki je približno 46.000 km oddaljen od Zemlje. Po besedah predstavnikov podjetja Quectel je to antena, ki ima dimenzije 12×5 cm, torej je popolnoma prenosna. Oddajnik modula oddaja s 23 dBm, večino časa pa je modul v režimu spanja, ko troši zgolj mikroampere.

    Razvoj tega področja bo šel v uporabo satelitov v nizki orbiti, kar bo pomenilo krajši čas zakasnitve in izboljšalo pasovno širino oziroma količino prenesenih podatkov. Tako bo storitev bolj podobna temu, kar smo zdaj vajeni z mobilnimi telefoni. Pričakujejo, da bodo do konca letošnjega leta že na voljo čipseti za takšne naprave.
    Seveda se je potrebno vprašati, kakšno kapaciteto ima obstoječi Inmarsat satelit za obdelavo strank na Zemlji? Po besedah predstavnikov podjetja Quectel je to število skorajda neomejeno, saj satelit svoj razpoložljiv čas razdeli med zahteve, ki pridejo iz Zemlje. Ker je za vsako zahtevo potrebnega zelo malo časa, je število strank lahko izjemno veliko. Naslednje vprašanje je, kako modul na Zemlji ve, na kateri frekvenci lahko oddaja proti satelitu in da ta frekvenca ni že zasedena? To dilemo so rešili tako, da satelit pošlje modulu informacijo, kateri frekvenčni kanal mu je dodelil. Quectelovi moduli lahko delujejo tako na S kot na L frekvenčnem pasu.

    Podjetje Microchip ni bilo prisotno na electronici v Münchnu, so pa vedno prisotni na Embedded World dogodku. Tokrat sem se pogovarjal z izjemno zanimivim predstavnikom podjetja Microchip in se tudi slikal z njim. Joe Thomsen je v letih 1992 do 1994 načrtoval mikrokontroler PIC16F84, ki ga je uporabil marsikateri bralec naše revije. V tistih časih je bilo načrtovanje nekega čipa večinoma delo enega človeka ali pa zelo majhne skupine. Danes je načrtovanje čipa, kot je povedal Joe, popolnoma drugačno in se opravlja kot skupinsko delo večje skupine inženirjev.

    Na EW2025 so predstavili PIC32A, ki bazira na PIC arhitekturi, kot so PIC16, PIC18 in podobno. Tako bo prehod iz manj zmogljivih PIC16, PIC18 in podobnih na PIC32A veliko lažji. PIC32A ima enake ali podobne ukaze, enako strukturo pomnilnika, enako ali podobno periferijo in podobno. Enako velja tudi za Microchipovo programsko opremo.

    Družina 32-bitnih PIC32A s frekvenco 200 MHz je zasnovana tako, da bistveno zmanjša potrebo po zunanjih komponentah, in ima vgrajene hitre analogne periferne enote, 12-bitne ADC s hitrostjo do 40 Msps. Vsebuje hitre 5 ns komparatorje in 100 MHz operacijske ojačevalnike za inteligentno zaznavanje na robu. Te funkcije in visokozmogljiv centralni procesor omogočajo izvajanje več funkcij na enem samem MCU, kar optimizira stroške sistema in stroške materiala.

    Poleg tega so vgrajene funkcije strojne varnosti in zaščite, kot so popravljanje kode napak (ECC) v Flash in RAM pomnilniku, vgrajeni samopreizkus pomnilnika (MBIST), nadzor celovitosti I/O, nadzor ure, nespremenljiv varen zagon in nadzor dostopa do Flash pomnilnika, namenjene varnemu izvajanju programske kode v aplikaciji ugnezdenega nadzornega sistema.

    Hitrejši procesor so naredili tako, da so uporabili drugačno tehnologijo izdelave. Medtem, ko je bila družina PIC24 narejena v 180 nm tehnologiji, je PIC32A narejen v 40 nm tehnologiji. Ta družina je namenjena uporabi v avtomobilski industriji, saj vsebuje veliko hitrih analognih vezij (npr. 12 bitni A/D pretvornik z 40 MB/s), ki ga lahko z prevzorčenjem uporabite kot 16-bitni 256 kBit/s A/D pretvornik izveden hardversko. Vgrajene je tudi veliko periferije namenjene komunikacijam in pretvorbi signalov. Ena takšnih je D/A pretvornik in pa odlični operacijski ojačevalnik. Ojačenje odprte zanke znaša 100 MHz.

    Podjetje Microchip samo sebe ne vidi v proizvodih, kot so mobilni telefoni ali v cenenih proizvodih, kot so enostavni polnilniki. Bodo pa precej prisotni v avtomobilski industriji in avtomatizaciji. In pa v drugi širokopotrošni industriji, kot so na primer klima naprave, hladilniki, bela tehnika in podobno.

    Podjetje Infineon je na EW poleg vsega ostalega predstavilo svoj PSOC 6 AI Kit razvojno ploščico, ki so jo obljubljali že na sejmu electronica München. S to ploščico, ki vsebuje veliko različnih senzorjev in vmesnikov. Na sliki 8 lahko vidite, kaj vse vsebuje ta majhna ploščica, s katero Infinenon želi vstopiti v svet AI.

    Podjetje Ignion, inovator anten za internet stvari iz Barcelone, je predstavilo Oxion™ 2.0, orodje za načrtovanje RF in anten, ki temelji na umetni inteligenci in postavlja antene na prvo mesto, poenostavlja integracijo in odpravlja običajne ovire. Oxion 2.0, ki zdaj vključuje funkcijo samodejnega pregleda Gerber datoteke, podrobno obdeluje in analizira Gerber datoteke ter hitro poroča o pripravljenosti za integracijo in priložnostih za optimizacijo.

    Novost je tudi vgrajeni pomočnik umetne inteligence, ki zagotavlja strokovne napotke o teoriji anten ter uporabnikom pomaga pri razlagi poročil in optimizaciji njihovih zasnov. Pomočnik je popolnoma integriran v namizno okolje in je na voljo v realnem času ter zagotavlja takojšnje in uporabne vpoglede.

    „Nove funkcije sistema Oxion 2.0, ki nadgrajujejo zmogljive možnosti napovedovanja zmogljivosti in interaktivnega načrtovanja, zagotavljajo ogromen prihranek časa,“ je dejal Aitor Moreno, vodja izdelkov v oblaku pri podjetju Ignion. „Samodejni pregled Gerber datoteke tiskanega vezja olajša večurno ročno preverjanje zasnove, pomočnik umetne inteligence pa omogoča takojšen dostop do strokovnega znanja, ki bi ga inženir moral zbirati več let. Oxion zdaj uporabnike spremlja še dlje na poti do popolne integracije antene in tiskanega vezja.“

    Dodatne nove funkcije, ki so zdaj na voljo v Oxionu 2.0, vključujejo AI Design Explorer za prilagajanje umestitve antene, dimenzij in zračnosti. To interaktivno orodje zagotavlja takojšnje povratne informacije o delovanju, saj je odzivni čas krajši od ene sekunde, kar inženirjem pomaga izjemno hitro izpopolniti njihove zasnove.

    Podjetje Renesas je na EW predstavilo veliko svojih najnovejših proizvodov in storitev.

    Ena takšnih storitev je uporaba umetne inteligence v okolju Altium Designer. Kot marsikdo od vas že ve, je Renesas lani kupil Altium in je na EW predstavil Renesas 365.

    Renesas 365, ki temelji na platformi Altium 365, odpravlja neučinkovitosti, povezuje ekipe, omogoča odkrivanje rešitev in zagotavlja digitalno kontinuiteto – pospešuje razvoj in omogoča inženirjem, da gradijo boljše in pametnejše izdelke.
    „Uvedba sistema Renesas 365 je pomemben mejnik pri uresničevanju Renesasove vizije digitalizacije. Z oblikovanjem platforme za načrtovanje elektronskih sistemov in upravljanje življenjskega cikla skupaj z Altiumom želimo omogočiti dostopnost načrtovanja elektronike širšemu trgu, da bi omogočili več inovacij,“ je dejal Hidetoshi Shibata, izvršni direktor podjetja Renesas. „Renesasovo strokovno znanje na področju vgrajenih polprevodniških rešitev in Altiumovo vodstvo na področju načrtovanja elektronike in sodelovanja bosta omogočila prvo tovrstno rešitev. Renesas 365 spreminja način načrtovanja, razvoja in vzdrževanja inteligentnih, povezanih elektronskih sistemov.“

    Na EW je Renesas z dinamično predstavitvijo v živo oživil Renesas 365 in predstavil njegovo moč kot enotno industrijsko rešitev za razvoj sodobne elektronike. Ta brezhibna, v oblak povezana platforma inženirjem omogoča, da brez težav preidejo od koncepta do prototipa na siliciju.

    Obiskovalci so lahko izkusili, kako Renesas 365 racionalizira postopek načrtovanja, od izbire silicija do razvoja ugnezdene programske opreme in Edge AI ter posodobitev preko spleta. Brezhibna integracija platforme zagotavlja, da obstoječi delovni postopki ostanejo neprekinjeni, saj podpira vse od lastnih AI modelov do naprednih implementacij RTOS, kot je PX5 RTOS, kar pomaga premostiti vrzel v programski opremi med svetom MCU in MPU.

    Renesas je predstavil RA4L1 družino mikrokontrolerjev (MCU), ki vključuje 14 novih MCU z izjemno nizko porabo energije, naprednimi varnostnimi funkcijami in podporo za segmentni LCD. Novi MCU-ji temeljijo na 80-MHz procesorju Arm Cortex M33 s podporo TrustZone in zagotavljajo neprimerljivo kombinacijo zmogljivosti, funkcij in prihranka energije, ki razvijalcem omogočajo, da se lotijo številnih aplikacij, vključno z vodomeri, pametnimi ključavnicami, senzorji interneta stvari in drugimi.

    MCU-ji RA4L1 uporabljajo patentirano tehnologijo nizke porabe, ki zagotavlja 168 µA/MHz v aktivnem načinu @ 80 MHz in tok v stanju pripravljenosti le 1,70 µA z ohranjenim SRAM-om. Na voljo so tudi v zelo majhnih ohišjih, vključno z ohišjem WLCSP (Wafer-Level Chip-Scale Package) velikosti 3,64 x 4,28 mm, kar ustreza potrebam izdelkov, kot so prenosni tiskalniki, digitalni fotoaparati in pametne etikete.

    Podjetje Rutronik je na EW predstavilo kar nekaj novih izdelkov in storitev. Izmed storitev so v sodelovanju z AI podjetjem COMI predstavili AI Reader, ki prebere različne vrste nalepk, ki se nahajajo na kolutih z elektronskimi komponentami. Na nalepkah se nahajajo različne vrste informacij in čitalnik dekodira/prebere tudi ročno napisane informacije na nalepkah.

    Nadalje so predstavili PSoC 6 Edge razvojno ploščo v delovanju. Glavni namen predstavitve je bil prikazati koliko procesov lahko hkrati teče na tem procesorju. Procesor vsebuje tudi NPU (angl. Neural Processing Unit), za preračunavanje vseh podatkov, ki jih potrebuje AI tehnologija. Ploščica, ki jo vidimo na sliki 13 vsebuje tudi radarski senzor.

    Nadalje so prikazali demo ploščico, s katero lahko krmilimo motor samo z gestami pa tudi z glasom. Vse to so naredili s PSoC 6 Edge.

    Pokazali so sistem za navigacijo s pomočjo GPS satelitov. Navigacija omogoča preciznost lokacije do 2 cm. Da so to dosegli je potrebna tudi zemeljska GNSS postaja, ki služi kot diferencialna oziroma referenčna točka.

    Podjetje NeoCortec je v sodelovanju s podjetjem Embit je na sejmu Embedded World 2025 predstavilo brezžični omrežni modul NeoMesh z dvema pasovoma in dvema načinoma delovanja ter LoRa® komunikacijo.

    Po prvi predstavitvi možnosti vzpostavitve brezžičnega omrežja NeoMesh z modulacijo LoRa na 2,4 GHz brezžičnem omrežnem modulu na sejmu electronica 2024 ta novi dvopasovni modul omogoča uporabo nove tehnologije v veliko več aplikacijah in strankam ponuja večjo prilagodljivost. Kombinacija preproste in obsežne razširljivosti omrežja NeoMesh ter nizke porabe energije z dokazano sposobnostjo modulacije LoRa podjetja Semtech, da dobro deluje z zelo velikim dosegom v okolju z veliko šuma, npr. v stavbah, kjer je veliko dodatnega radijskega šuma, kot sta Wi-Fi in Bluetooth, bistveno povečuje vrednostno ponudbo obeh vodilnih brezžičnih tehnologij.

    Programska oprema NeoMesh se izvaja v modulu LoRa, ki ga proizvaja podjetje Embit S.R.L. Modul EMB-LR1121-e, ki je v celoti skladen s svetovnimi predpisi za sub-GHz in 2,4GHz frekvenčni pas in ga je mogoče uporabljati kjer koli na svetu, temelji na Semtechovem oddajniku LR1121 dolgega dosega, ki je združen z MCU STM32.

    V nasprotju z drugimi tehnologijami mesh omrežij je NeoMesh dinamičen in razširljiv, saj podpira na tisoče vozlišč, ki vsa več let delujejo na baterije. Enostavno ga je namestiti, saj ne potrebuje repetitorjev ali drugih naprav, ki se napajajo iz električnega omrežja. Omrežje NeoMesh lahko tudi samodejno preusmeri signale in tako samo-zdravi omrežje v primeru okvare vozlišča.

    Podjetje Panasonic Industry se je na EW predstavilo veliko zanimivih proizvodov. Videli smo zelo majhen senzor 3D gibanja nekega predmeta – recimo drona. Senzor EWTS5G je zelo zanimiv. Ne samo, da je fizično izredno majhen, kar se mogoče vidi na sliki.
    Senzor vsebuje merilnik pospeška v treh oseh, vsebuje žiroskop, vsebuje pa tudi veliko diagnostičnih funkcij. S tem senzorjem želijo vstopiti na industrijski trg dronov za dostavo blaga.

    Panasonic Industry je predstavil tudi solarne celice, ki so namenjene polnjenju akumulatorjev. Predstavili so zanesljiv izdelek, v katerem ne bo več potrebno zamenjati baterij v času življenjske dobe.

    Izdelek je namenjen industrijski uporabi, življenjska doba pa je ocenjena na 6 do 10 let.

    Podjetje Panasonic Industry je predstavilo cenovno ugodno serijo kombiniranih modulov Wi-Fi® 6 in Bluetooth® LE PAN W602, ki temelji na spremljevalnem integriranem vezju Texas Instruments (TI) SimpleLink™ WiFi® CC3301 in CC3351 Companion IC.
    Modul PAN W602 bo na voljo v enopasovni (PAN W602-1) in dvopasovni različici (PAN W602-2) ter bo opremljen z integrirano anteno za enostavno načrtovanje strojne opreme in enostavno končno certificiranje. Podjetje Panasonic Industry ponuja tudi različico z razpoložljivo spodnjo ploščico za aplikacije, ki zahtevajo zunanjo anteno.

    Serija modulov je primerna za nizkocenovne Wi-Fi 6 aplikacije, ki zahtevajo nizke hitrosti prenosa podatkov, na primer za inverterje, medicinske naprave, toplotne črpalke ali polnilnice za električna vozila.

    Podjetje Samtec se do sedaj ni pojavljalo v naši reviji, gotovo pa naši bralci poznate njihove izdelke oziroma izdelke njihove konkurence.
    Samtec je ameriško podjetje s podružnicami po svetu in seveda tudi v Evropi. Svojim strankam nudijo odlične storitve, na kar dajejo velik poudarek in na kar so zelo ponosni.

    Na EW so prišli zato, ker je v sodobni elektroniki vgrajenih zelo veliko konektorjev. Večinoma Samtec poznamo po 2,54 mm konektorjih – kar še vedno delajo v velikih količinah. Marsikdo pa morda ne ve, da izdelujejo tudi konektorje za optiko, vesoljsko industrijo, tudi robotiko in podobno.
    Samtecovi optični vmesni sprejemniki so idealni za ugnezdene in robustne aplikacije, vključno z radarjem s faznim nizom, emulacijo ASIC, medicinskim slikanjem in vgrajenim računalništvom.
    Novi optični oddajnik Halo™ podjetja Samtec zagotavlja visoko natančnost in visoke hitrosti prenosa podatkov za naslednjo generacijo vgrajenih aplikacij. Sprejemniki Halo, zasnovani posebej za aplikacije na sredini plošče zato, da je manj izgub in neprilagodljivosti na tiskanem vezju, hkrati pa združujejo bakrene in optične tehnologije ter zagotavljajo vsestranskost v ugnezdenih sistemih.

    Halo sistem zagotavlja napake bitnih hitrosti (BER, angl. bit rate errors), ki so pri 56 Gb/s PAM4 tako nizke kot e-12. Halo ima majhen odtis in majhno porabo energije na modul, kar omogoča postavitev blizu integriranega vezja, to pa zagotavlja znaten prihranek energije v celotnem sistemu. Sprejemniki Halo, ki so posebej zasnovani tako, da so odporni na močne udarce in vibracije, so lahko opremljeni tudi z različnimi možnostmi hladilnih teles za zagotavljanje toplotnega nadzora v težkih okoljih in v širokem temperaturnem razponu.

    Podjetje Nordic je našim bralcem znano kot podjetje, ki se ukvarja z radiofrekvenčnimi proizvodi. Na EW so predstavili zanimivo razvojno orodje. Lansirali so integrirano vezje za upravljanje porabe nPM2100 (PMIC). Od predstavitve naprave januarja so jo prve stranke začele načrtovati v različne aplikacije primarnih celic, od osebnega spremljanja zdravja do brezžičnih industrijskih senzorjev. Zdaj lahko vsi razvijalci izkoristijo zmogljivosti inovativne PMIC kartice za optimizacijo energetske učinkovitosti in zmogljivosti sistema.

    nPM2100 je opremljen s funkcijami za varčevanje z energijo in upravljanje sistema, ki učinkovito zapolnjujejo vrzel med osnovnimi regulatorji, ki se pogosto uporabljajo v teh aplikacijah, in celovito rešitvijo za upravljanje energije. Razvijalcem majhnih, brezžičnih aplikacij interneta stvari te funkcije omogočajo daljšo življenjsko dobo baterije ali možnost uporabe manjših baterij za kompaktnejše zasnove.

    NPM2100 iz porabe nekega vezja in iz karakteristike posamezne baterije zna oceniti koliko energije je še ostalo v bateriji.

    Kot običajno na EW obiščemo tudi podjetje DigiKey, kjer vedno naletimo na zanimive sogovornike. Tudi letos je to bil David Sandys, ki nam je odgovoril na nekaj vprašanj. V vprašanju v zvezi z RedCapom je David odgovoril, da se zdi, da ima z višjo hitrostjo prenosa podatkov v primerjavi z LTE Cat1, nižjo latenco kot tehnologije LPWA, kot je NB-IoT, in izboljšano porabo energije, večjo vrednost za nešteto aplikacij. Poraba energije pomaga pri življenjski dobi baterije za stvari, kot so nosljive naprave in druge rešitve, ki temeljijo na senzorjih, nizka zakasnitev pa nas približa zasnovam v realnem času, kot so sistemi za industrijsko avtomatizacijo ali pametna omrežja.

    Davida sem vprašal za njegovo mnenje glede prodora RISC-V. David je povedal, da je Google sicer odstranil podporo RISC-V iz skupnega jedra Androida (ACK), je pa Qualcomm pravkar ustvaril na RISC-V temelječ Snapdragon SoC za pametne ure. RISC-V se bo še naprej razvijal v odprtokodnih aplikacijah in aplikacijah FPGA, zlasti v izobraževanju in raziskavah. Vendar pa bo moralo več tradicionalnih dobaviteljev sprejeti to arhitekturo ter dodati standardne periferne naprave in optimizirano programsko opremo, da bi se v celoti razvil njen potencial. P550 podjetja SiFive je malenkost hitrejši od Raspberry Pi 5, vendar desetkrat dražji.

    Z Davidom sva izmenjala tudi nekaj besed okoli izjemno hitrega razvoja elektronike, ki se dogaja na vzhodu Evrope. Razvoj se dogaja tako na področju brezpilotnikov, radarjev, mikrovalovne elektronike in na drugih področjih, kar bomo v kratkem videli tudi v napravah, ki bodo prihajale na trg v letih, ki prihajajo.

    Podjetje Analog Devices je na EW predstavilo industrijsko povezljivost.

    Industrijsko omrežje prihodnosti: za omogočanje sodobne digitalne tovarne in doseganje večje produktivnosti s pomočjo podatkov in umetne inteligence je potrebna brezhibna in varna konvergenca tovarniških IT in OT omrežij. Ta demonstracija platforme je prikazala, kako ADI omogoča tovarniškim sistemom in sistemom za avtomatizacijo procesov, da ustvarjene podatke pretvorijo v vpoglede za povečanje učinkovitosti v velikem obsegu. Njihova industrijska Ethernet stikala omogočajo napredne funkcije, hkrati pa odstranjujejo kompleksnost iz gostiteljskega procesorja.

    Predstavili so tudi ADI CodeFusion Studio, konfiguracije in orodja za produktivnost: predstavili so kako orodja za konfiguracijo in produktivnost podjetja ADI omogočajo konfiguracijo sistema in jedra za ugnezdene sisteme. Ta predstavitev vključuje tudi vpogled v orodja za celovito varnost, ki pospešujejo tehnično odkrivanje in omogočajo učinkovit pretok podatkov skozi sistem.
    Podjetje Red Pitaya je na EW predstavilo novo generacijo Red Pitaya razvojnih plošč, ki bo v naslednjih letih zamenjala obstoječe 12 let stare proizvode.

    Izboljšali so vhodni del in pa presluh vezja. Serijo Gen 2 sestavljajo trije različni modeli: STEMlab 125-14 Gen 2, STEMlab 125-14 Pro Gen 2 in STEMlab 125-14 Pro Z7020 Gen 2. Vsi ponujajo izboljšano zmogljivost RF vhoda z zmanjšanim šumom, navzkrižnimi signali in popačenji, izboljšano območje izhodne napetosti ±1 V pri 50 Ω in ±2 V pri visoki impedanci ter sodobno USB-C povezljivost.

    Zaključek
    Letošnji Embedded World je bil resnično zanimiv. V resnici je vedno zanimivo obiskati tak dogodek, ki prinaša najbolj sveže novosti na širokem področju elektronike. No, letos je bil EW še posebej zanimiv zato, ker sem se srečal z veliko zanimivimi ljudmi. Omenil sem Patrick-a, CEO podjetja Quectel. Omenil sem Joe-a iz Microchipa, ki je oče PIC16F mikrokontrolerja. Srečal pa sem tudi očeta SPICE programa, ki ga poznajo vsi študenti elektrotehnike – vsaj na ljubljanski FE, če ne kar po celem svetu. Srečal sem namreč Mike Engelhart-a, ki je na EW predstavljal svoj nov program, ki ima komercialni naziv Qspice. Ime Qspice izhaja iz tega, ker ga je kupilo podjetje Qorvo.

    Mike je na hitro pokazal, kako zanimiv zna biti Qspice, saj je iz PDF dokumenta z nekaj kliki miške prenesel električno karakteristiko nekega elementa v Qspice. Morda bomo v naši reviji v naslednjih mesecih opisali Qspice.

    Videl sem veliko »AI Ready Boards«, ki razvojnikom precej olajšajo delo pri načrtovanju novodobnih naprav, ki uporabljajo AI. Po pravici povedano je bila skoraj vsaka druga beseda povezana z AI. Vse gre v smer AI, tudi načrtovanje shem. Zdaj boste lahko načrtovali shemo svojega vezja tako, da boste AI vmesniku zadali nalogo, da nariše shemo npr. v Altium Designer ali Eagle okolju, z besedami boste opisali vezje in AI vmesnik bo to vezje narisal, poleg tega pa bo v vezju uporabil dejanske elemente s kataloškimi številkami znanega prodajalca, kot je npr. DigiKey, Rutronik in podobno.

    EW2025 je bil zanimiv. Mouser je, kot običajno, ponujal najboljšo kavo na celotnem razstavišču, kar vedo praktično vsi obiskovalci, in kar se je odražalo v dolgi koloni čakajočih na svoj lonček kave.

    Srečal sem marsikateri znani obraz iz tujine, pa tudi iz Slovenije. Človek bi si mislil, da je bilo veliko Slovencev na sejmu, saj sem pogosto slišal slovenski jezik.

    Naslednje leto se bo Embedded world odvijal v podobnem času. Rezervirajte si termin od 10. do 12. marca 2026. Morda pa se s kom od vas, ki to berete, naslednje leto srečamo prav na EW 2026!

    https://svet-el.si
    Politika zasebnosti

    Spoštujemo vašo zasebnost in se zavezujemo, da bomo osebne podatke, pridobljene prek spletnega informacijskega sistema, skrbno varovali in jih brez vaše privolitve ne bomo posredoval tretji osebi oziroma jih uporabili v druge namene. Ker obstajajo v spletnem informacijskem sistemu določene povezave na druge, zunanje spletne strani, ki niso vezane na nas, ne prevzemamo nobene odgovornosti za zaščito podatkov na teh spletnih straneh.

    Hkrati se zavezujemo, da bomo po svojih najboljših možnih močeh varovali podatke in zasebnost obiskovalcev spletne strani .

    Da bi preprečili nepooblaščen dostop do pridobljenih podatkov ali njihovo razkritje, ohranili natančnost osebnih podatkov in zagotovili njihovo ustrezno uporabo, uporabljamo ustrezne tehnične in organizacijske postopke za zavarovanje podatkov, ki jih zbiramo.

    Več: https://svet-el.si/politika-zasebnosti