Med 14. in 16. marcem 2023 je bilo razstavišče v Nürnbergu vroča točka za mednarodno ugnezdeno skupnost. Več kot 950 razstavljavcev iz 44 držav je na razstavi in konferenci Embedded World Exhibition & Conference predstavilo svoje inovacije, izdelke in rešitve iz področij elektronike in ugnezdenenih rešitev.
AX elektronika d.o.o.
Avtor: Jurij Mikeln
“Število obiskovalcev nas je osupnilo,” je poročal navdušeni izvršni direktor Benedikt Weyerer. V treh dneh jih je skozi razstavne dvorane prišlo skoraj 27.000, kar je skoraj 55 odstotkov več kot lani. Več kot 40 odstotkov jih je prišlo iz tujine. Ta impresivni rezultat je celo presegel visoka pričakovanja ekipe, ki je pripravljala dogodek.
“Dinamičnost ugnezdene industrije je bila vidna v vseh dvoranah. Vsako leto me znova navduši, kako odprta in inovativna je ta skupnost,” navdušeno pripoveduje Weyerer. “Število zelo zadovoljnih razstavljavcev je za nas najboljša povratna informacija,” je ponosen Weyerer.
Kaj vse smo videli?
Videli in slišali smo marsikaj zanimivega. Čeprav sočasno potekajo tudi strokovne konference, se večina obiskovalcev EW nahaja v sejemskih prostorih, kjer ste lahko videli obilo zanimivih izdelkov in rešitev.
Podjetje Microchip Technology (Nasdaq: MCHP) je na sejmu predstavil svojo ponudbo naprav za varno preverjanje pristnosti s šestimi novimi izdelki iz družin IC CryptoAuthentication™ in CryptoAutomotive™, ki izpolnjujejo visoke ocene varne hrambe ključev Common Criteria Joint Interpretation Library (JIL) in podpirajo certificirane algoritme v skladu z zveznim standardom za obdelavo informacij (FIPS).
Varnostni elementi so predvideni za trg pripomočkov in izdelkov za enkratno uporabo. Od izdelkov za enkratno uporabo so lahko to izdelki iz področja medicine, ko proizvajalec izdelka zaščiti svoj izdelek z uporabo varnostnega elementa.
Seveda je uporaba varnostnih elementov možna tudi na drugih področjih – kot recimo na področju parfumov. Proizvajalec parfumov seveda želi, da kupci kupujejo njegove zamenljive kartuše s spreji, kar bo lahko zagotovil z uporabo varnostnega elementa.
Varnostni element ima na svojem ohišju 3-pin konektor, preko katerega se napaja in preko katerega se izvaja komunikacija med ščitenim izdelkom in napravo, kjer se ta izdelek uporablja. V podjetju Microchip so poskrbeli tudi za varnost pred nepooblaščenim kopiranjem tako, da v podjetju med programiranjem elementov sodeluje le nekaj zaposlenih.
Varnostnega elementa ni možno zbrisati niti namenoma niti naključno – recimo v primeru napačne polaritete napajalne napetosti. Varnostni element ima tudi vgrajen zaščitni oklop, ki ščiti pred VF motnjami in VF »prisluškovanjem«.
Cena varnostnega elementa je 0,5 USD v količini 10.000 enot, kar je idealno za velikoserijske proizvode.
Če želite vključiti takšen varnostni element v svoje naprave, boste to lahko storili s Trust Platform Design Suite programsko opremo, ne da bi poznali podrobnosti o varnostnih tehnologijah.
Za uporabo varnostnih elementov lahko uporabite praktično kateri koli AVR ali PIC 8-bitni mikrokontroler.
Podjetje MikroE je na EW predstavilo novo verzijo NECTO Studio 3.0 IDE, ki vključuje AI v svet programiranja in elektronike. Neke vrste ChatGPT za omenjeni področji. V podjetju MicroE skušajo prihraniti čas razvijalcem. Zato nudijo eno orodje za več prevajalnikov. In eno orodje za (skoraj) vse mikrokontrolerje na svetu. Preko NECTO Studio IDE razvijalci lahko naložijo primer programa, se povežejo na neko razvojno ploščo iz spiska plošč. Na izbrani plošči lahko preverimo delovanje našega programa. Tako lahko praktično vsak HW postane vozlišče v oblaku.
Tukaj zraven so dodali AI, kjer so nam za demonstracijo pokazali, kaj AI odgovori na vprašanje »SPI povezava«.
Nadalje so pokazali razhroščevanje preko Wi-Fi-ja, česar ne nudi nihče v svetu. Pri vseh povezavah uporabljajo SSL varnostne principe.
Podjetje MicroE počasi prehaja na 4-dnevni delovnik po delovnih enotah. Proizvodnja že 8 mesecev dela 4 dneve v tednu, počasi pa prehajajo na 4-dnevni delovnik tudi drugi oddelki. Ponosni so tudi na to, da 10% zaposlenih dela na internih napredovanjih podjetja. Pri MicroE tudi nimajo težav s kadri. Njim se dnevno prijavi 20 kandidatov za delo. Oni so eno redkih podjetij, za katero delajo inženirji iz tujine – brezplačno. Ravno v dneh EW prihaja k njim 40 inženirjev iz Francije, ki bodo 6 mesecev delali pri njih. Zakaj bi nekdo delal brezplačno? Zato, ker se v tem času nauči toliko, da se jim to izplača.
Panasonic Industry je na EW predstavil brezžični modul, ki deluje na Wi-Fi 6 protokolu. Na sejmu so predstavili aplikacijo, ko so tak modul uporabili kot IoT prehod.
Na sejmu so predstavili tudi svoje napajalne sisteme in baterije, ki so seveda napajale novi Wi-Fi modul. Nadalje smo videli nove solarne celice, ki so napajale ne samo Wi-Fi module, pač pa jih namenjajo tudi za napajanje e-papirja in s tem v povezavi za napajanje označb za cene proizvodov v trgovinah. E-papir je napreč idealen prikazovalnik za označbe cen, saj porabi izjemno malo energije za prikaz. Poleg tega je pomembno tudi to, da so solarne celice dovolj poceni za uporabo v označbah cen.
Solarne celice zmorejo na svojem izhodu generirati 2,4V/38 µA pri 200 Lux osvetlitve in 200 µA pri 1200 Lux. Povejmo, da je 200 Lux osvetlitve že precej slaba osvetlitev. Na sejmu smo v času pogovora s pametnim telefonom izmerili približno 1200 Lux.
Na sejmu smo videli tudi PM senzor (senzor za merjenje delcev v ozračju).
S senzorjem se spremlja kvaliteta zraka, ki ga dihamo. Hkrati je senzor dovolj občutljiv, da zazna tudi razne viruse, kar smo seveda tudi preizkusili. Izkazalo se je, da nisem okužen z virusom, ker senzor ni zaznal ničesar. Za dokaz, da senzor deluje, so v njegovi bližini prižgali vžigalnik. Senzor deluje s pomočjo vgrajenega miniaturnega laserskega modula. Če na svetlobnem senzorju zaznajo razpršitev laserskega signala, lahko ugotovijo velikost delcev.
Senzor je že v proizvodnji in tudi v prodaji, namenjen je meritvam kvalitete zraka v prostorih, kot so šole, vrtci, delovna mesta in podobno.
Podjetje Renesas je na EW predstavilo programsko opremo Quick Connect Studio, ki razvijalcem pomaga pri pisanju programov, saj z njegovo pomočjo razvijalec hitreje napiše konfiguracijske ukaze. Poudarek je na povezovanju IoT naprav. Quick Connect deluje znotraj brskalnika, zato ni potrebna namestitev programa. Tudi sama uporaba programa je enostavna, saj deluje po principu »drag&drop«.
Projekt pa lahko tudi izvozite in ga uporabite v I-Square Studio podjetja Renesas.
Renesas je predstavil ARM-M85 procesor. S tem so prvi in edini proizvajalec tega jedra na svetu. Na sejmu so predstavili aplikacijo detekcije ljudi, ki jo uporabljajo v štetju (in ne prepoznavanju) oseb. M85 ima vgrajen tudi pospeševalnik z imenom Helium, kar še dodatno za 4x pohitri delovanje procesorja pri isti taktni frekvenci.
Podjetje Quectel je predstavilo svojo družino IoT VF modulov in anten. Poleg tega so na sejmu povedali, da so ustanovili podjetje Ikotek s sedežem v Ameriki. Podjetje Ikotek bo delalo ODM posle za celularne proizvode. Trenutno poteka največji ODM posel znotraj Evrope v Sloveniji.
Quectel je v zadnjih nekaj letih postal največji proizvajalec celularnih naprav na svetu, saj imajo 40% tržni delež, v Evropi pa celo 50% tržni delež. Ker so na tem področju tako zrasli, so se odločili za prihod na GNSS trg. Začeli so tudi razvijati in prodajati antene za GSM in GNSS trge.
Začeli so tudi s povezovanjem, kar pomeni, da nudijo storitve mobilnega operaterja. V naslednjem kvartalu bodo predstavili RedCap 5G module z reduciranimi tehničnimi karakteristikami, vendar precej nižjo ceno, kot redni 5G IoT moduli, ki jih cenijo od 150 do 250 US$. RedCap moduli pa se bodo prodajali po ceni okoli 30 US$/kos.
Predstavili so tudi Wi-Fi4 in Wi-Fi6 portfolio modulov, ki spominjajo na Ekspressif module, vendar so njihovi moduli tehnično boljši in porabijo manj energije in tudi cenovno so ugodnejši. Njihov cilj je, da dosežejo vsaj 30% tržni delež na Wi-Fi in Bluetooth trgih.
Podjetje Rutronik je na EW predstavilo razvojne plošče, ki obsegajo capsense, termični senzor in senzor gest, vse za rahlo različne trge in kupce.
Predstavili so precej podobne razvojne plošče, od katerih je vsaka namenjena za različne trge, kot za IoT, avtomobilsko industrijo in proizvodnjo.
Vse razvojne plošče vsebujejo Infineon mikrokontrolerje, saj je Infineon eden njihovih glavnih dobaviteljev za mikrokontrolerje. Na predstavljenih ploščah so bili uporabljeni PSoC mikrokontrolerji.
Razvojne plošče imajo razpored priključkov takšen, kot ga imajo Arduino razvojne plošče. Njihove plošče so po svoje zanimive za razvojnike, saj npr. ena plošča vsebuje dva CO2 senzorja različnih proizvajalcev. V podjetju Rutronik so to naredili namenoma zato, da se razvojniki lahko odločijo, kateri senzor jim bolj ustreza v istem razvojnem okolju. Podobno imajo razvojno ploščo z dvema senzorjema pritiska, ploščo z dvema VOC (angl. Volatile Organic Compound, hlapljive organske snovi). Plošče imajo vgrajen tudi sintetični govor (za 10 jezikov), ki ga razvijalci lahko dodajo kateri koli aplikaciji.
Predstavili so tudi program hibridnega hranjenja električne energije v sodelovanju z univerzo, ki so ga tudi patentirali. In zanimiva je bila naprava za preganjanje komarjev ter naprava za razgradnjo smradu, kjer so uporabili VOC senzorje in s pomočjo UV svetlobe razgrajevali smrad.
Podjetje Distrelec je morda malce manj poznano v Sloveniji, zato smo se oglasili tudi na njihovem razstavnem prostoru. Podjetje izvira iz Švice in letos praznuje 50 obletnico delovanja. V tekmi z drugimi distributerji se ponašajo z zalogo proizvodov svojih principalov. Poudarili so tudi dobro sodelovanje z univerzami, kjer seveda tudi potrebujejo različne elektronske komponente. Ta del spletne strani imenujejo About KnowHow.
Podjetje Analog Devices (ADI) je na EW osvojili prestižno nagrado za najboljši proizvod v kategoriji »Embedded Vision«. Čestitamo!
Sicer pa so na EW predstavili povezovanje v industriji oziroma, kot to v ADI imenujejo Industrial Connectivity. Na EW so predstavili od senzorjev, do naprav na robu in shranjevanju podatkov v oblaku. Z nakupom podjetja Maxim in svojimi proizvodi lahko ponudijo kupcem rešitve za zahtevna okolja in za katero koli aplikacijo. To je lahko robotika, avtomatizacija ali nadzor procesov v proizvodnji.
Njihova rešitev industrijskega povezovanja deluje na enojni parici do dolžine 1,7 km. Preko parice lahko tudi napajajo oddaljene naprave.
Veliko zanimanja pa je požela rešitev zaznavanja življenjskih funkcij. Na sliki 18 vidite študenta, ki je imel »zelo zahtevno nalogo«, to je, da je ležal pri miru in med ležanjem smo lahko spremljali njegov srčni utrip, spremembe v srčnem utripu in hitrost dihanja. Zanimivost tega načina merjenja življenjskih funkcij je v tem, da jih lahko merijo ne glede na to, kako oseba leži – bodisi na hrbtu, na boku ali na trebuhu.
Izdelek je še v fazi preizkušanja in testiranja, zato še ni v prodaji.
Podjetje Advantech je na EW predstavilo svoje proizvode, ki vsebujejo najnovejše Intel in AMD procesorje. Strankam lahko tudi ponudijo matične plošče prilagojene njihovim zahtevam glede vhodno-izhodnih konektorjev, procesorske moči in podobno.
Na sliki 21 tako vidimo izjemno kompaktno in zmogljivo rešitev, kjer so integrirali NVIDIA in Quadro. Predstavili so tudi naprave na robu namenjene za industrijo v povezavi z AI.
Na področju matičnih plošč se RISC V še ni uveljavil, saj v Advantechu pozorno spremljajo zahteve svojih kupcev.
Podjetje Advantech je globalno podjetje z močno prisotnostjo v Evropi, kjer imajo okoli 550 zaposlenih sodelavcev, ki skrbijo za lokalno podporo kupcem.
Podjetje Digi-Key je na EW poudarilo, da se je dobava komponent že izboljšala od preteklega leta. Še vedno so težave pri dobavah nekaterih mikrokontrolerjev, močnostnih komponent ter skratka vsega, kar se uporablja v avtomobilski industriji. Josh Mickolio nam je povedal, da v Digi-Keyu to rešujejo tako, da kupci bolje (in prej) napovedujejo njihove potrebe, kar olajša dobavo.
Podobno je z IoT proizvodi, ki na nek način hitro zastarijo oziroma niso več aktualni zaradi več razlogov. Pri nabavi teh proizvodov morajo zaradi tega razloga še posebej dobro planirati, da jim proizvodi ne ostanejo na policah. V kolikor pa se to tudi zgodi, jih skušajo preprogramirati za novo uporabo – v kolikor je to seveda možno.
Takšen primer so 2G moduli, saj so 2G mobilno omrežje v ZDA ugasnili. Veliko večino teh 2G modulov lahko preprogramirali.
Beseda je nanesla tudi na prihajajoče proizvode in po besedah g. Josha Mickolio, ki je odgovoren za IoT posel, so zdaj časi zelo zanimivi, saj prihaja ogromno novih proizvodov.
Po drugi strani je NB IoT nekako izginil iz naslovnic. Po besedah Josha ga je nadomestil Cat-M, saj je bil NB IoT preveč statičen in je spominjal na LoRa, zato so kupci prešli na LoRa, ki ni podprta s strani operaterjev. Josh pa je omenil NB2, ki ima definiranih več funkcionalnosti in je bolj zmogljiva tehnologija, kot NB IoT.
Podjetje Red Pitaja je predstavilo multikanalni zajem in generacijo signalov. Tako kupcem ni potrebno skrbeti za sinhronizacijo med ploščami.
Letos so predstavili ploščo s štirimi vhodi. Obstoječe Red Pitaya plošče imajo 2 vhoda in 2 izhoda, predstavljena plošča pa ima namesto dveh izhodov na tem mestu 2 vhoda. Poleg tega so na plošči zamenjali glavni čip iz Xylinx Zynq 7010 na Xylinx Zynq 7020. Dodali pa so tudi možnost izbire takta med notranjim in zunanjim.
V zadnjih letih se v podjetju precej osredotočajo na industrijo, predvsem na vesoljsko, medicinsko, avtomobilsko in telekomunikacije. Nekako spontano pa so ugotovili, da je Red Pitaya zelo popularna v kvantnem računalništvu in v nuklearni fuziji.
Na EW smo opazili tudi t.i. natisnjen e-papir. Kot je našim bralcem znano, je e-papir vrsta displeja, ki porabi zelo malo energije. Na EW je podjetje Ynvisible predstavilo natisnjen e-papir. S sitotiskom natisnejo obliko displeja. Na sliki 25 vidite več vrst natisnjenih e-papirjev, kako izgledajo iz zadnje in sprednje strani.
Embedded world konferenca in Electronic displays konferenca
Vrhunski program predavanj obeh konferenc, ki sta potekali vzporedno, je na sejmišče v Nürnbergu privabil 1659 udeležencev in predavateljev iz 46 držav.
“Naš pristop k temu, da z jasno strukturiranim programom odražamo stanje tehnike in hkrati obravnavamo nove teme, je naletel na zelo pozitiven odziv udeležencev; razredi in seje so bili izjemno dobro obiskani,” je povzel profesor Dr.-Ing. Axel Sikora, predsednik konference o ugnezdenem svetu, “trije ključni prispevki so bili kot vedno odlični – zlasti predstavitev profesorja Alija Hessamija o etiki AI je bila zelo odmevna.”
“Žarenje zaslonov se je jasno odražalo v očeh navdušencev nad zasloni. Inovacije na področju zaslonov LCD, OLED, mikro-LED in energetsko učinkovitih odsevnih zaslonov so bile v ospredju predstavitev in sestankov za mreženje,” je povzel prof. dr. Karlheinz Blankenbach, predsednik konference o elektronskih zaslonih.
Naslednji sejem in konferenca Embedded World bo potekal na razstavišču v Nürnbergu od 9. do 11. aprila 2024. Rezervirajte si ta termin že sedaj!