Maribor, 21. marec 2024
Fakulteta za elektrotehniko, računalništvo in informatiko, Univerza Maribor
Tekst: Po sedemnajstih konferencah ROSUS 2006–2023 s konferenco ROSUS 2024 nadaljujemo promoviranje ekonomske koristi računalniške obdelave slik in računalniškega vida na področjih industrije, biomedicine in drugih poslovnih procesov. Vezi, ki smo jih na prejšnjih konferencah stkali med raziskovalci, razvijalci, ponudniki rešitev ter uporabniki, želimo dodatno okrepiti, ob tem pa nuditi možnosti sklepanja novih sodelovanj in svetovanja pri razreševanju konkretnih poslovnih oziroma raziskovalnih problemov.
Glavni poudarek namenjamo aplikacijam s področja računalniške obdelave slik, ki so že integrirane oziroma pripravljene za integracijo v poslovne procese. Demonstrirali bomo, da avtomatska obdelava v industriji lahko zaradi svoje natančnosti in hitrosti prinaša velike ekonomske koristi, hkrati pa nakazali, da takšne aplikacije nudijo nove priložnosti za uveljavitev na trgu visokih tehnologij.
Konferenco bo odprlo vabljeno predavanje, ki bo predstavilo integracijo biometrije v rešitve podjetja STELKOM. V nadaljevanju bomo spoznali aplikativno uporabo segmentacije in razvrščanja slik, ki temelji na globokem učenju, in sicer na primerih industrijske demonstracijske celice, avtomatskega konstruiranje topologije globokih nevronskih mrež in avtomatskega zaznavanja podvodnih objektov. V drugem vabljenem predavanju bodo predstavljeni pravni okvirji za uporabo biometričnih rešitev v realnem okolju. Dotaknili se bomo tudi določil GDPR pri uporabi in shranjevanju rezultatov aplikacij računalniškega vida. Nadaljevali bomo s predstavitvijo smernic o vključevanju znanja ter prikazom prvih učnih materialov o umetni inteligenci in računalniškem vidu, namenjenih za srednješolsko poklicno izobraževanje. Sekcijo bomo zaključili z zanimivo aplikacijo, ki uporabnikom asistira pri reševanju Rubikove kocke v realnem času. Popoldanska sekcija bo namenjena študentskim aplikacijam. Najprej bomo demonstrirali, kako lahko s pomočjo metod globokega učenja analiziramo slike vozil. Sledil bo prispevek z aktualnega področja globokih ponaredkov. Predstavljen bo napreden postopek za ustvarjanje ponarejenih videoposnetkov. Na koncu bomo spoznali razlike med uporabo hiperspektralnih kamer dveh različnih proizvajalcev, prvenstveno osredotočene za detektiranje neeksplodiranih ubojnih sredstev. Seveda ne smemo pozabiti na možnost diskusije ter predstavitev konkretnih problemov in potreb, ki se porajajo pri uporabnikih, s katerimi bomo računalniško obdelavo slik in njeno koristnost še bolj približali avditoriju.
Prisrčna zahvala gre Javnemu skladu Republike Slovenije za podjetništvo, ki bo v okviru konference ROSUS 2024 predstavil zanimive finančne instrumente za spodbujanje prenosa tehnoloških rešitev v podjetniško sfero. Iskreno se zahvaljujemo tudi podjetju Audax za sprejem pokroviteljstva konference. Izpostaviti želimo še medijske pokrovitelje revijo IRT3000, revijo Svet elektronike, revijo Ventil in revijo Avtomatika + elektronika, ki so intenzivno promovirali konferenco ROSUS 2024 ter pomen strojnega vida v slovenskem prostoru
Vabljeni!