0,00 €

V košarici ni izdelkov.

0,00 €

V košarici ni izdelkov.

More
    DomovRevijaNova številkaMIS2025, mednarodni industrijski sejem

    MIS2025, mednarodni industrijski sejem

    AX elektronika d.o.o.
    Avtor: Jurij Mikeln
    E-pošta: stik@svet-el.si

    Kljub nekaterim ocenam izpred nekaj let, da sejmi nikoli ne bodo več to, kar so bili, so se te ocene tudi v primeru sejma MIS2025 izkazala za nepravilne.

    Tokrat je organizator, podjetje Celjski sejem d.d., sejmu MIS pridružil še sejem komunalne opreme, ravnanja z odpadki in vodnih tehnologij, ki ga je poimenoval KOMOT.

    Oba sejma je v štirih dneh obiskalo okoli 17.000 obiskovalcev iz 24 držav, razstavljalo pa je 370 razstavljavcev iz 11 držav. Ti so predstavljali več kot 1.000 blagovnih znamk iz 36 držav, razporejenih v 9 sejemskih dvoranah in na zunanjih površinah, skupno na 25.000 m² razstavnega prostora.

    Letos se je dogodku pridružilo 20 odstotkov več tujih razstavljavcev kot leta 2023, kar potrjuje naraščajoč mednarodni pomen Mednarodnega industrijskega sejma in sejma KOMOT.

    Sejem je otvoril minister za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han, obiskovalce pa sta na slavnostni otvoritvi nagovorila še župan Mestne občine Celje Matija Kovač in predsednica upravnega odbora Celjskega sejma Nina Ermenc Pangerl.

    Zaradi velikega zanimanja so na sejmu postavili še 3 dodatne montažne dvorane, kar je pomenilo, da so se razstavljavci predstavljali v desetih sejemskih dvoranah, ena izmed njih pa je bila namenjena tekmovanju v varjenju.

    Minister Matjaž Han je v svojem govoru poudaril pomen strateškega povezovanja industrije in komunale ter vlogo Slovenije v trajnostnem prehodu in dodal, da je industrija še vedno srce slovenskega gospodarstva: »V predelovalnih dejavnostih je lani delovalo več kot 21.000 podjetij, ki so ustvarila 42 milijard evrov prihodka in zaposlovala 226.000 ljudi. Dodana vrednost na zaposlenega raste – to pomeni, da gremo v pravo smer. Vendar brez razvoja, raziskav in trajnostne vizije dolgoročno ne bo uspeha. Tega se na ministrstvu zavedamo, zato bomo nadaljevali s podporo vlaganjem v inovacije,« je še poudaril minister.

    Na sejmu se je poleg strokovnih posvetov dogajalo tudi tekmovanje varilcev, ki je tradicionalno privabilo številne tekmovalce, obiskovalce, navijače in strokovnjake. Tekmovanje je potekalo v treh različnih varilnih postopkih (REO, TIG, MAG), najboljši posamezniki pa so se izkazali z vrhunskim znanjem in spretnostjo. Varilstvo se med mladimi ponovno uveljavlja kot cenjen poklic. Letos je sodelovalo rekordno število varilcev, kar 59, največ v MAG postopku.

    V okviru Mednarodnega industrijskega sejma je potekal najpomembnejši strokovni dogodek slovenskega orodjarstva – Dan orodjarstva 2025. TECOS Razvojni center orodjarstva Slovenije, ki je bil organizator dogodka, je tudi letos podjetjem iz orodjarske, avtomobilske in proizvodne panoge ponudil več priložnosti za aktivno sodelovanje. »Prva možnost sodelovanje je udeležba na dogodku in sodelovanje na mreženju, saj je iskanje novih poslovnih vezi letos podprto s platformo b2match, ki podjetjem omogoča, da se na mreženja pripravijo, vnaprej dogovorijo za sestanke in proaktivno preživijo čas, namenjen B2B sestankom,« je pojasnil direktor TECOS-a dr. Aleš Hančič. 
    Na Dnevu vzdrževanja, ki je potekal v okviru Mednarodnega industrijskega sejma, so se med drugim lotili tudi varnega dela vzdrževalcev pri servisiranju električnih vozil, največ tematike pa so posvetili umetni inteligenci v vzdrževalnih procesih. Osrednji dogodek je bila okrogla miza o pomenu informacijske podpore v vzdrževanju. Na dan vzdrževanja se je prijavilo 100 udeležencev, največ doslej, zato so, kot je poudaril dr. Viktor Lovrenčič, predsednik Društva vzdrževalcev Slovenije, dogodke zaključili z zavezo, da bodo prihodnji Dan vzdrževanja še nadgradili z razstavljavci in širšim naborom predavateljev.
    Kot omenjeno, je bil MIS dejansko največji do sedaj, saj so organizatorji zapolnili resnično zadnje kotičke razstavnih prostorov. Zaradi velikosti sejma je bilo nemogoče obiskati in predstaviti vsa podjetja, ki so razstavljala.

    Smo se pa ustavili na razstavnem prostoru podjetja IGUS, ki je predstavilo plastično kolo, ki je v veliki večini narejeno iz recikliranih plastičnih ribiških mrež. Kolesa praktično ni potrebno vzdrževati, saj so uporabljeni IGUS-ovi ležaji s samodejnim mazanjem. Predstavili so tudi cenovno ugodne robotske roke, ki so primerne za manjše industrijske obrate.

    Podjetje Henlich je na sejmu predstavilo kompenzator. To je ogromna objemka, ki služi spajanju velikih cevi in preprečuje, da bi spoj cevi pričel spuščati zaradi premikov cevi. Ne glede na to, da so velike cevi dobro zakopane v zemljo se dogaja, da zaradi raznih premikov zemljine spoji cevi popustijo in pričnejo puščati. Premiki cevi so lahko aksialni, lateralni ali angularni in vse te premike lahko, do neke mere seveda, kompenzira kompenzator.

    Predstavili so tudi baterijsko črpalko, ki je novost v njihovem programu. Črpalko napaja 20 V baterija akumulatorskega orodja, pretok črpalke pa je 60 litrov/minuto.

    Na njihovem razstavnem prostoru smo opazili centralni sistem za avtomatsko mazanje, ki se uporablja na strojih za mazanje pločevine, ležajev. Manjši sistemi se uporabljajo za manjše delovne stroje. Sistem je stalno priključen na 12 ali 24 V napajanje. Kartuše z mazivom so enostavno zamenljive, sistemu se lahko doda tudi senzor, ki uporabnika obvesti, kdaj je potrebno kartušo zamenjati.

    Centralni sistem mazanja se lahko razpelje do 90 mazalnih mest.

    Pri industrijski opremi omenimo še industrijska tesnila proizvajalca Hallite, ki so letos predstavili novo tesnilo za bat in batnico, ki se nahajata v hidravličnih cilindrih.

    Podjetje MB–NAKLO je uspešno predstavilo svoje inovativne rešitve in strokovno znanje.

    Na razstavnem prostoru velikosti 100 m² so obiskovalcem predstavili najnovejše tehnologije in orodja, ki jih ponujajo. Predstavili so novosti proizvajalca vrhunskih obdelovalnih orodij MAPAL, vpenjalno in prijemalno tehniko proizvajalca SCHUNK, kotne glave in gnana orodja BENZ, vpenjalne sisteme HAINBUCH, švicarska frezala FRAISA, vijačno tehniko DEPRAG, kolaborativnega robota NEURA ROBOTICS, vakuumsko tehniko SCHMALZ, in druge.

    Razstavni prostor MB-NAKLO je bil med najbolj obiskanimi na sejmu. Posebno veseli so bili dejstva, da so se pri njih zadržali tudi tisti obiskovalci, ki so iskali konkretne rešitve za svoje proizvodne izzive. Obiskovalci so pokazali velik interes za testiranja orodij (Tungaloy, Fraisa ipd.), za tehnično podporo ter rešitve za optimizacijo obdelave.

    Vzdušje na razstavnem prostoru MB-NAKLO je bilo sproščeno, a strokovno, polno konstruktivnih pogovorov, izmenjave izkušenj in prijetnega druženja. Obenem so poskrbeli tudi za kulinarični pridih – obiskovalce so razvajali s pristnim slovenskim in vrhunskim španskim pršutom, ki ga je pripravil edini certificirani rezalec pršuta v Sloveniji, kar je dodatno prispevalo k pozitivnemu vzdušju in neformalni izmenjavi mnenj.

    Podjetje CGS poznamo po industrijskih 3D tiskalnikih. Na sejmu MIS2025 so predstavili nove materiale, s katerimi dosegajo bolj gladko površino 3D natisnjenega izdelka. Velika letošnja novost pa je ognjevaren material za 3D tiskanje. V svojo ponudbo so dodali tudi bel material, ki ga do sedaj niso imeli v ponudbi.
    Predstavili so tudi novost, ki bo pripomogla pri medicinskih rehabilitacijskih pripomočkih, kjer s 3D skenerjem poskenirajo pacientovo nogo in za nogo s 3D tiskalnikom natisnejo ortozo.

    Podjetje ADDProS je na sejmu predstavilo svojo ponudbo principalov, odkar so postali distributer National Instruments. Zdaj ponujajo tudi inženirske rešitve. Med ponudbo so napajalniki, bremena, varnostni testerji, testerji baterij podjetja Chroma. Na sejmu so predstavili tudi robotsko roko podjetja Doosan Robotics, ki lahko manipulira z bremeni do 30 kg. Roboti podjetja Doosan Robotics so kolaborativni roboti, ki omogočajo varno delo v okolju človeka. Prikazali so pospeškometre in senzoriko podjetja WTS. Za srednje šole in fakultete imajo v ponudbi učila podjetja Edibon.

    Podjetje Sipra je na MIS2025 predstavilo 3D tiskalnik kovine, ki je slovenski proizvod. Podjetje Sipra je svoj 3D tiskalnik ponudilo za področje orodjarstva. 3D tiskalnik lahko tiska ne-reaktivne in reaktivne materiale, ki je primeren za izdelavo nekega orodja. Od ne-reaktivnih materialov lahko tiskajo orodna jekla vseh vrst, tudi nerjaveče jeklo in tudi medicinska jekla. Pri reaktivnih materialih pa lahko tiskajo titan, magnezij, aluminij, tantal in druge. Za vsako tiskanje nekega materiala je potrebno zagotoviti ustrezno atmosfero, saj gre pri tem stroju pravzaprav za varjenje nekega materiala z laserjem. Za ne-reaktivne materiale tiskajo v dušikovi atmosferi, za reaktivne pa v atmosferi argona. V tiskalniku je vgrajeno tudi ultrazvočno sito, ki z dani atmosferi zaščiti reaktivne materiale. Podjetje Sipra sodeluje tudi s Fakulteto za strojništvo, laboratorijem za dodajalno tehniko, ki uporablja njihov 3D tiskalnik za namene razvoja raznih kompozitnih materialov ter pripravljajo procese in strategije 3D tiska. Laboratorij tudi veliko dela za medicino, saj sodelujejo z Onkološkim inštitutom, za katerega tiskajo implantante iz titana ali nekega drugega materiala.

    Podjetje Inoteh je na sejmu predstavilo standardni program avtomatizacije. Kot novost so predstavili kapacitivne tipke.
    Od lani pa imajo v programu nov program rotacijskih tesnilnih glav podjetja Deublin. Uporaba teh glav je pri CNC strojih, mini elektrarnah in tiskarskih strojih za prenos medija.

    Predstavili so tudi tračne transportne pogone in dodatne opcije in možnosti pogonov. Dolžine teh pogonov so do 6 metrov.

    Predstavili so tudi t.i. FIFO regale, ki so jih sicer predstavili lani. Letos pa so jim dodali vizualne indikatorje, ki uporabniku sporočajo, ali je regal poln, pol prazen ali prazen. LED trakovi so v RGB izvedbi, kar pomeni, da lahko spreminjajo barvo glede na zahteve kupca.

    Podjetje Yaskawa je predstavilo zadnje novosti s sveta robotike, robotske opreme, integracije, robotske celice in inženiringom. Razlika med roboti, ki so jih predstavljali nekaj let nazaj in sodobnimi je v tem, da so vsi sodobni roboti kolaborativni in torej lahko delujejo v prostorih, kjer se nahaja človek. Poudarek je tudi na energetski učinkovitosti, saj roboti zavirajo svoje gibanje s pomočjo rekuperacije. Prihranek energije je lahko od 8 pa do 25 %.
    Podjetje Hoffmann je na sejmu imelo standardni razstavni prostor na prostem v svojem paviljonu. Predstavili so svoj program omar za izdajo blaga. Predstavili so tudi napravo GMT35 za obdelavo majhnih delov in pa zaščitno opremo.

    Podjetje Hoffmann ima tudi spletno trgovino, in po njihovih besedah jo njihove stranke tudi pohvalijo, saj omogoča veliko tega, kar potrebuje nek profesionalni kupec, ki deluje na področju industrije.
    Podjetje MIEL, ki je zastopnik podjetja Omron v Sloveniji, je predstavilo rešitve za prediktivno vzdrževanje v industriji. Gre za različne nadzorne komponente. Predstavljajo sisteme strojnega vida, od enostavnih do zmogljivih z vgrajeno umetno inteligenco. Predstavili so nov segment varnostnih komponent in tudi varnostne krmilnike v povezavi z osnovnimi krmilnimi sistemi. Videli smo tudi novo serijo induktivnih senzorjev, ki imajo večjo razdaljo zaznavanja, vgrajen imajo tudi IO-LINK. V ponudbi imajo tudi nove signalne stolpiče, ki se priključijo na MODBUS omrežje. Predstavili so celovite rešitve industrijske avtomatizacije na industrijskih krmilnikih, povezanih z varnostnimi krmilniki. Ogledali smo si prikaz sinhronizacije sistema kamer s servo sistemom za hiter video pregled izdelkov na industrijski liniji. Na ta način lahko pregledajo do 30 proizvodov v sekundi. Kamere imajo vgrajeno lastno osvetlitev, zato okoliška svetloba ne vpliva na pregled izdelkov.

    Na področju robotike je podjetje Omron precej aktivno. Tako je podjetje MIEL predstavilo celovito rešitev pozicioniranja in sortiranja razsutega materiala. Sistem vsebuje stresalnik, kateremu avtomatsko krmilijo amplitudo in frekvenco. S pomočjo vgrajene kamere sistem prepozna posamezne elemente, Scara robot pa zloži te elemente po zahtevah kupca. Vse je zasnovano na IPC-ju, programska oprema jim omogoča programiranje, parametriranje, vizualizacijo, simulacijo in animacijo.

    Podjetje Fanuc je na sejmu predstavilo družino industrijskih robotov. Med drugim so obiskovalcem ponudili pizzo, ki jo je spekel robot. Pizze žal nisem poizkusil, ker jo je vedno hitro zmanjkalo, kar je gotovo dober znak.

    Podjetje Beckhoff je na letošnjem sejmu MIS predstavilo novosti s področja industrijskih računalnikov, vhodno-izhodnih modulov, pogonske tehnike, programske opreme za avtomatizacijo, strojnega vida in avtomatizacije brez krmilne omare.

    Največ pozornosti sta ponovno pritegnila transportna sistema XTS® in XPlanar®, novost pa so tudi servo motorji z vodnim hlajenjem. Vsako leto podjetje predstavi tudi nekaj novih vhodno-izhodnih modulov, katerih je trenutno že več kot 1000 različnih, kar Beckhoff uvršča v vrh ponudnikov tovrstne opreme. Zanimiva je tudi inovativna rešitev MX-System®, ki omogoča avtomatizacijo brez krmilne omare. Z novimi kamerami in osvetlitvijo pa Beckhoff zaokrožuje ponudbo na področju strojnega vida.

    Sejem je ponujal veliko in če ste kot obiskovalec prišli zgolj gledati in iskati, kaj je novega, bi en dan ogleda sejma bil skorajda premalo. Tudi člani uredništva si nismo uspeli ogledati celotnega sejma. Vsekakor pa je sejem nudil pregled industrije, od 3D tiska z različnimi materiali do varjenja različnih materialov in seveda robotike ter umetne inteligence, ki prodira tudi na področje industrije.

    Zaključek
    Sejem MIS2025 je bil uspešen, tako za organizatorja sejma, kot tudi za razstavljalce in obiskovalce. Kot omenjeno, je sejem obiskalo okoli 17.000 obiskovalcev, kar je približno ista številka, kot pred dvemi leti. Občasno se je opazilo, da v montažnih dvoranah ni bilo toliko obiska, kot v hali L, kjer ste lahko našli tudi razstavni prostor revij Svet elektronike in Svet mehatronike in kjer ste lahko uživali – lahko se pohvalimo, v najboljšem kapučinu na sejmu.

    Organizatorji so zavoljo letošnjega uspeha v dilemi, ali sejem organizirati vsako drugo leto ali celo vsako leto z malce spremenjenim programom. Kako se bodo odločili, bo verjetno znano že kmalu, saj bo leto hitro naokoli.

    https://svet-el.si

    Politika zasebnosti

    Spoštujemo vašo zasebnost in se zavezujemo, da bomo osebne podatke, pridobljene prek spletnega informacijskega sistema, skrbno varovali in jih brez vaše privolitve ne bomo posredoval tretji osebi oziroma jih uporabili v druge namene. Ker obstajajo v spletnem informacijskem sistemu določene povezave na druge, zunanje spletne strani, ki niso vezane na nas, ne prevzemamo nobene odgovornosti za zaščito podatkov na teh spletnih straneh.

    Hkrati se zavezujemo, da bomo po svojih najboljših možnih močeh varovali podatke in zasebnost obiskovalcev spletne strani .

    Da bi preprečili nepooblaščen dostop do pridobljenih podatkov ali njihovo razkritje, ohranili natančnost osebnih podatkov in zagotovili njihovo ustrezno uporabo, uporabljamo ustrezne tehnične in organizacijske postopke za zavarovanje podatkov, ki jih zbiramo.

    Več: https://svet-el.si/politika-zasebnosti