0,00 €

V košarici ni izdelkov.

0,00 €

V košarici ni izdelkov.

More
    DomovRevijaPredstavljamoNazaj v prihodnost - sprehod skozi zgodovino naprav

    Nazaj v prihodnost – sprehod skozi zgodovino naprav

    Razprava o najljubših polprevodnikih iz sedemdesetih let in njihovem vplivu na naše življenje

    Družba Rochester Electronics je bila ustanovljena leta 1981 in je bila v desetletjih priča neverjetnim in inovativnim dosežkom v polprevodniški industriji. Vzporedno s tem je Rochester zgradil ekipo z globokim znanjem in izkušnjami, ki jih lahko ima le 41-letno podjetje, specializirano za starejše tehnologije in tehnologije nove generacije. Zaradi njihovega raznolikega ozadja in generacijskega strokovnega znanja se na srečanjih v podjetju Rochester pojavljajo komentarji, kot so: “Ta naprava je spremenila industrijo!” ali “Ne morem verjeti, da za to napravo še niste slišali!” Razprave se nato razvijejo v mini zgodovinske lekcije, kjer se preteklost sreča s sedanjostjo.

    Zabavno se je spominjati in razmišljati o tem, kako je tehnologija napredovala. V naslednjih nekaj številkah bomo v reviji objavili interne razprave na temo najljubših polprevodnikov iz sedemdesetih let prejšnjega stoletja. Na začetku teme predstavljamo Signeticsov 555 timer. Ta čip je v zadnjem času deležen velike pozornosti, saj praznujemo njegovo 50-letnico. Vprašanje za razmislek ob branju: “Kaj se je zgodilo s podjetjem Signetics?”, ki nam je prineslo enega najbolj priljubljenih polprevodnikov vseh časov?

    Ali se je Hans Camenzind leta 1971, ko je za podjetje Signetics zasnoval ta čip, zavedal, da ustvarja tako vsesplošno uporabno napravo? 555 je ena od tistih komponent, ki se je, ko je bila enkrat izdana, znašla v zasnovah, ki so daleč presegale njen prvotni namen. Dolgo pred tem, ko so projekti vključevali posebna časovna omrežja in specializirana časovna vezja, je bil 555 timer prava rešitev. Čip je omogočal prilagodljivo delovanje v stabilnem, monostabilnem, bistabilnem ali Schmittovem sprožilcu in je bil primeren za ustvarjalnost takratnih inženirjev. Če je vaša zasnova potrebovala natančen časovni razpored, če ste želeli ustvariti zakasnitev, izvajati PWM ali manipulirati s signalnimi impulzi, so razvijalci našli načine, kako to narediti s 555 časovnikom. Čip je bil osnova za nešteto aplikacijskih zapiskov in referenčnih načrtov v naslednjih treh desetletjih.

    Kot pri mnogih inovativnih idejah so tudi pri Signeticsu kmalu po izdaji NE555 (DIP-8) in SE555 (TO-5) sledili drugi dobavitelji. Vedno večja priljubljenost je spodbudila razvoj dvojnih (556) in četvernih (558) različic, da bi sledili tehnološkemu napredku, pa so bile predstavljene različice CMOS z nizko porabo energije. Če se vrnemo k vprašanju “kaj se je zgodilo z družbo Signetics?”, ugotovimo, da v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja ni uspela obstati kot samostojno podjetje. Philips Semiconductor je prepoznal njegovo vrednost in ga leta 1975 kupil, čeprav je še nekaj let deloval kot Signetics. Sčasoma se je podjetje Philips Semiconductor razvilo v enega od današnjih najboljših dobaviteljev polprevodnikov NXP, ki je po naključju tudi eden od vodilnih pooblaščenih partnerjev podjetja Rochester Electronics.

    Upamo, da ste uživali v tem sprehodu v preteklost. V prihodnjih mesecih si oglejte še več najljubših polprevodnikov ekipe Rochester iz sedemdesetih let prejšnjega stoletja.

    Povzeto po:
    https://www.rocelec.com/news/back-to-the-future

    https://www.rocelec.com