0,00 €

V košarici ni izdelkov.

0,00 €

V košarici ni izdelkov.

More

    Posvet ASM ’13

    4. decembra je na GZS v Ljubljani potekal že 10. strokovni posvet Avtomatizacija strege in montaže 2013 – ASM ’13. Posvet, ki je najpomembnejši dogodek v Sloveniji s področja strege in montaže, je organiziral Laboratorij za strego, montažo in pnevmatiko Fakultete za strojništvo Univerze Ljubljani v soorganizaciji z Gospodarsko zbornico Slovenije, Združenjem kovinske industrije. Glede na razmere v gospodarstvu in družbi nasploh je bil posvet zelo dobro obiskan, saj se ga je udeležilo okrog 110 udeležencev iz kar 55 podjetij, inštitutov in univerz, kar kaže na izredno zanimanje za ta dogodek in predvsem na pomembnost področja avtomatizacije strege in montaže v gospodarstvu. Posvet ASM je postal dogodek, na katerem enostavno »moraš biti«, če deluješ na področju strege in montaže.

    Avtomatizacija strege in montaže je v povezavi z informatizacijo proizvodnih procesov, robotizacijo ter mehatroniko in učinkovitim avtomatiziranim zagotavljanjem ter kontrolo kakovosti v montažnih procesih v proizvodnji tisto področje, ki lahko bistveno doprinese k povečanju učinkovitosti in konkurenčnosti podjetij in je sestavni del vitke organizacije. V okviru posveta ASM ’13 je bilo predstavljenih več smernic in idej za rešitev različnih problemov, udeleženci pa so si lahko izmenjali izkušnje o številnih vprašanjih na področju strege in montaže.Slike ni

    Na posvetu so se predstavila številna podjetja s svojimi dosežki, tehnološkimi rešitvami in tudi mnogimi dilemami. Mnoge rešitve, ki so bile prikazane, so plod lastnega razvoja podjetij in inovativnosti njihovih inženirjev in bodo prav gotovo marsikomu pomagale pri rešitvi njegovih problemov in dilem, s katerimi se srečuje v vsakodnevni praksi.

    Organizator je skupaj z avtorji iz različnih podjetij pripravil izredno zanimivo srečanje, ki ga je sponzoriralo več ustanov in podjetij: med njimi generalni pokrovitelj Yaskawa Slovenija kot dobro znan dobavitelj opreme za robotizacijo, OPL kot zlati pokrovitelj in številni drugi pokrovitelji ter sponzorji.

    Udeležence posveta je po uvodnem nagovoru vodje Laboratorija za strego, montažo in pnevmatiko (LASIM, Fakulteta za strojništvo Univerze v Ljubljani) izr. prof. dr. Nika Herakoviča v imenu Združenja kovinske industrije na Gospodarski zbornici Slovenije nagovorila mag. Janja Petkovšek, ki je predstavila stanje in trende na področju kovinske industrije v zadnjem obdobju in še posebej poudarila področje avtomatizacije na sploh, kamor spadata tudi strega in montaža. Opredelila je tudi aktualne težave na trgu, s katerimi se srečujejo podjetja. V nadaljevanju je Hubert Kosler, direktor generalnega pokrovitelja Yaskawa Slovenija, d. o. o., na kratko predstavil aktualne težave podjetij na zahtevnem svetovnem trgu.

    Sledilo je zanimivo predavanje izr. prof. dr. Nika Herakoviča, v katerem je predstavil stanje in trende na področju povečanja učinkovitosti strege in montaže. Osredotočil se je na predstavitev novih metodologij in pristopov, ki preko vlaganja znanja in relativno nizkega finančnega vložka prinesejo podjetjem znatne prihranke v proizvodnji.Slike ni

    V nadaljevanju je Franc Justin iz podjetja Iskra Mehanizmi predstavil orodja za načrtovanje in spremljanje proizvodnih procesov. Predstavil je primere dobre prakse stalnega izboljševanja proizvodnega procesa, kar se doseže z uporabo cele vrste preverjenih pristopov in orodij.

    Strokovni del srečanja je bil razdeljen v tri tematska področja. Uvodoma je bila obravnavana tematika robotov v strežnih in montažnih sistemih. Predstavljena je bila vrsta aplikacij robotov na najrazličnejših področjih, kjer predstavlja celovit pristop pri reševanju konkretnih nalog poseben izziv. V tej sekciji so svoje aplikacije predstavila podjetja Yaskawa Slovenija, ABB in TPV.

    V tematskem sklopu inteligentna avtomatizacija – podjetja predstavljajo so bile prikazane različne rešitve s področja napredne avtomatizacije in uporabljena oprema v procesu avtomatizacije, kar so predstavila podjetja DAX Electronic Systems, Inea, DE-STA-CO GmbH, Miel Elektronika in Hennlich.

    Sledilo je tematsko področje inovativnih rešitev na poti k vitki proizvodnji, v katerem je potrebno izpostaviti predavanje o praktičnem primeru uporabe simulacije diskretnih dogodkov pri optimiranju zalog v skladišču. Pri raziskovalni nalogi sta sodelovala slovensko podjetje, ki je zagotovilo vse podatke o praktičnem primeru in model testiralo v praksi, ter Laboratorij LASIM, ki je izdelal model virtualnega skladišča in izvedel simulacijo. Simulacija pretokov kosov v skladišču omogoča optimiranje obstoječih zalog v skladišču in načrtovanje potrebnih zalog za izvedbo proizvodnega procesa v prihodnosti za različne primere proizvodnega plana. V tem sklopu je podjetje Reca predstavilo dejansko izvajanje vitke logistike C-elementov ob uporabi RFID-identifikacije.

    Zadnji tematski sklop je bil posvečen vitki proizvodnji. V okviru štirih izredno zanimivih predavanj so bili predstavljeni konkretni primeri uvajanja vitke organizacije v podjetja in prikazani neposredni pozitivni vplivi, kot so povečanje produktivnosti in konkurenčnosti, izboljšanje kakovosti izdelkov, zmanjšanje stresa zaposlenih itd. Navedene tematike so predstavila podjetja OPL Avtomatizacija, Hidria, Tangens in Ptica – zavod ter Laboratorij LASIM.

    Na razstavnem prostoru pred konferenčno dvorano so lahko podjetja, tako kot vsako leto, predstavila svojo dejavnost. Posvet ASM ’13 je bil tako odlična priložnost za srečanje strokovnjakov sorodnih področij in medsebojno izmenjavo mnenj in izkušenj.

    Vsem udeležencem se za obisk in sodelovanje na ASM ’13 najlepše zahvaljujemo in vse zainteresirane vabimo na naslednji posvet ASM, ki ga načrtujemo v začetku decembra 2014. Več utrinkov s posveta ASM ’13 je objavljenih na spletni strani posveta.

    Laboratorij LASIM, Univerza v Ljubljani – Fakulteta za strojništvo

    www.posvet-asm.si

    Posvet ASM ’13

    2014_SE216_33