0,00 €

V košarici ni izdelkov.

0,00 €

V košarici ni izdelkov.

More
    DomovRevijaPredstavljamoTIA Portal Cloud Connector

    TIA Portal Cloud Connector

    Siemens d.o.o.
    Avtor: Jernej Culetto
    2017_257_15

    S TIA Portal V14 je izšel dodatek z imenom TIA Portal Cloud Connector. Omogoča povezavo lokalnega računalnika, inženirske delovne postaje ali industrijskega računalnika (klienta) in nanj povezane SIMATIC strojne opreme s TIA Portal-om, ki je nameščen na oddaljenem računalniku ali v zasebnem oblaku (strežniku).

    Slika 1: TIA Portal Cloud Connector – grafični prikaz postopka povezovanja in opis

    Dogaja se, da inženirji uporabljajo toliko programske opreme, da je trdi disk njihovega prenosnega računalnika popolnoma zaseden. Zato včasih inštalacija vsega ni mogoča in je nerodno, če inženir na terenu ugotovi, da mu nekaj manjka in zaradi tega v tistem trenutku ne more dokončati svojega dela. To lahko predstavlja časovne in tudi finančne izgube. V izogib temu je Siemens s TIA Portal V14 izdal dodatek Cloud Connector, ki omogoča, da na lokalnem računalniku ne potrebujemo inštalacije te programske opreme, ampak dostopamo do nje na daljavo in kljub temu lahko uporabljamo lokalne PG/PC vmesnike s katerimi se povezujemo s SIMATIC strojno opremo. TIA Portal je lahko nameščen na drugem računalniku ali na strežniku in do njega dostopamo preko tehnologije oddaljenega namizja (RDP).

    Cloud Connector mora biti nameščen in aktiviran na obeh straneh, na strežniku in klientu, saj se bo le tako vzpostavljen komunikacijski tunel. Po uspešni aktivaciji in vzpostavljeni komunikaciji, se lahko dela s TIA Portal-om kot po navadi in se nič ne razlikuje od običajnega povezovanja. Cloud Connector potrebujemo, da oddaljenemu virtualnemu okolju zagotovimo dostop do PROFINET ali PROFIBUS vmesnika našega klienta. Komunikacijski protokol je lahko TCP ali HTTPS. Če je TCP, potem je povezava nekrpitirana, medtem ko je pri HTTPS kriptirana, s čimer je zagotovljena večja varnost. Da bi to dosegli je potrebna izmenjava certifikatov med strežnikom in klientom. Varna povezava HTTPS deluje z Windows 8.1 in novejšim.

    Zraven primera uporabe Cloud Connector-ja, kjer je inženir na strani klienta in preko RDP hitro in elegantno dostopa do strežnika z nameščenim TIA Portal-om, je še en. V drugem primeru je inženir na strani TIA Portal-a in se lahko na daljavo varno poveže s klientom, v praksi je to po navadi industrijski računalnik (IPC), in izvede morebitno servisno storitev ali naloži nov program na krmilnik ali panel.

    Cloud Connector je del standardnega paketa STEP 7 (Basic in Professional) ter WinCC (Basic, Comfort/Advanced in Professional). Če med postopkom inštalacije TIA Portal V14 ni bila izbrana možnost za namestitev Cloud Connector-ja, se to lahko stori tudi naknadno.

    Izgled uporabniškega vmesnika, kjer so nastavitve in se izvede konfiguracija je prikazan na sliki 2. V zavihku »General« določimo vlogo glede na to, ali smo na strani klienta ali na strani strežnika. S klikom na gumb sprožimo zahtevo za vzpostavitev tunela med obema točkama. Obarvanost statusne ikone opozarja na to, kakšno je trenutno stanje povezave in podrobnejše informacije se da najti v statusnem oknu, ki se nahaja v opravilni vrstici okolja Windows. V zavihku »Protocol« izberemo s katerim protokolom se bomo povezovali, s TCP ali z varnejšim HTTPS. Na koncu je še zavihek »Settings«, kjer je na voljo izbira jezika, izbira možnosti za samodejni zagon Cloud Connector-ja in kreiranje oz. uvoz certifikata za preverjanje uporabniške prisotnosti.

    Tabela 1: statusne ikone in njihov pomen

    Za delovanje je potrebna licenca, ki mora biti nameščena na klientu, torej računalniku, ki je neposredno povezan s SIMATIC strojno opremo. Je tipa »single license«, kar pomeni, da je vezana na računalnik. Na strani TIA Portal-a licence za Cloud Connector ne potrebujemo. Obstaja tudi poskusna (Trial) licenca, ki omogoča 21 dnevno brezplačno testiranje.

    Namen:

    • Centralno upravljanje programske opreme
    • Zagon
    • Servis in vzdrževanje

    Zahteve:

    • Okolje za virtualizacijo
    • IT infrastruktura (zasebni oblak)
    • Visokohitrostni internet (Gigabit priporočljiv)

    Prednosti:

    • Centralno upravljanje programske opreme na strežniku zasebnega oblaka z različnimi TIA Portal inženirskimi orodji in verzijami
    • Inženiring brez TIA Portal inštalacije na lokalnem računalniku na terenu
    • Manjše zahteve po zmogljivejši strojni konfiguraciji delovnega računalnika
    • Varna povezava preko HTTPS (Windows 8.1 in višji)
    • Učinkovitejša uporaba razpoložljivih licenc za TIA Portal
    • Enostavno vzdrževanje avtomatiziranega sistema na daljavo
    • Večja varnost, ker sta IT omrežje in omrežje avtomatiziranega sistema ločena
    • Znižanje stroškov, ker ni povezave med IT infrastrukturo in infrastrukturo avtomatiziranega sistema
    • Zaenkrat je izšla šele prva verzija Cloud Connector-ja, zato je potrebno opozoriti na nekaj omejitev.
    Slika 2: TIA Portal Cloud Connector – uporabniški vmesnik

    TIA Portal Cloud Connector tunela se ne da vzpostaviti v kolikor je na računalniku nameščen SIMATIC NET, prav tako se vzporedno ne da uporabljati simulacijskega orodja PLCSIM. Tudi komunikacija z WinCC RT ni mogoča. Zaradi morebitnih časovnih zakasnitev med strežnikom in klientom, je uporaba trenutne verzije priporočena v lokalnem omrežju LAN. Te omejitve bodo odpravljene predvidoma z naslednjo verzijo.

    Več informacij v zvezi s TIA Portal Cloud Connector-jem je mogoče najti na Siemens Industry Online Support (SIOS) https://support.industry.siemens.com/, če se v polje »Search« vnese številki: 109747305 ali 109742490.

    Siemens d.o.o.
    Letališka cesta 29c
    1000 Ljubljana
    E-pošta: info.si@siemens.com
    T: + 386 1 4746 100
    www.siemens.si