Microchip MPLAB Harmony je gotovo najpomembnejši programski okvir za vse tiste, ki se navdušujemo nad Microchip mikrokontrolerji in digitalnimi procesorji. Je tudi pomemben ugnezden del razvojnega okolja MPLAB X IDE, ki nekajkrat pohitri in poenostavi delo programerjev.
Razvojno okolje Microchip MPLAB X IDE smo že dodobra spoznali v serijah o programiranju PIC18 in PIC32. Zato mu namenimo le nekaj uvodnih besed. Uporabniški vmesnik, zgrajen na osnovi grafičnega vmesnika Oracle’s NetBeans IDE z urejevalnikom programske kode, ki povezuje generatorje in prevajalnike programske kode in vtičnike, simulatorje in posnemovalnike delovanja, konfiguratorje ter razne programske knjižnice z veliko uporabnimi primeri za različne skupine mikrokontrolerjev in digitalnih procesorjev.
Iz starega razvojnega okolja MPLAB poznamo klasične funkcijske programske knjižnice, katerih razvoj so pri Microchipu z MPLAB X opustili (čeprav jih lahko še vedno uporabimo, če jih posebej namestimo), saj so jih nadomestili z veliko obsežnejšim Harmony, ki temelji na naprednejšem, objektnem modelu programiranja, hkrati pa podpira tudi najnovejše Microchipove mikrokontrolerje in digitalne procesorje. Priloženih je veliko vtičnikov, s katerimi lahko v MPLAB X IDE dodamo pomembne funkcionalnosti, kot sta Harmony Configurator in Code Configurator. Prvi podpira 32-bitne mikrokontrolerje iz družine PIC32, drugi pa (od različice 3 naprej) 8-bitne in 16-bitne mikrokontrolerje iz družin PIC10, PIC12, PIC16, PIC18 in PIC24.
Code Configurator ni del Harmony-ja in ustvari brezobjektno skeletno kodo, ki je programerjem-začetnikom lažje razumljiva. Razlika med obema orodjema je tudi v načinu izdelave specifikacije za samodejno izdelavo skeletne programske kode, v katero vpnemo lastne funkcionalnosti. Harmony Configurator omogoča kompleksnejše nastavitve in uporabo obsežnejših programskih knjižnic, medtem ko je namen Code Configuratorja ustvariti enostavno ogrodje za hiter začetek programiranja brez kompleksnih programskih funkcionalnosti.
Gre za dva precej različna pristopa k razvoju ugnezdene programske opreme. Prvi je namenjen novim, kompleksnim mikrokontrolerjem z veliko pomnilnika in hitro centralno procesno enoto (CPE), kot je PIC32MX270F256B, na katere brez težav naložimo vgrajeno programsko opremo na osnovi Harmony, drugi pa predvsem enostavnejšim mikrokontrolerjem z manj zmogljivimi CPE in veliko različnimi funkcijskimi enotami, kot je PIC16F18855, za aplikacije, kjer ne potrebujemo hitre in kompleksne obdelave podatkov. Code Configurator smo nekoliko podrobneje predstavili v 241 številk Sveta elektronike, v 2. nadaljevanju članka PIC za vsakogar.
V tej seriji člankov se bomo posvetili predvsem opisu Harmony, saj omogoča neprimerno več in hkrati podpira tudi najsodobnejšo družino Microchip mikrokontrolerjev, PIC32. Vseeno bomo tu in tam kar primer pokazali tudi za Code Configurator.
Kako začeti?
Pogoj za namestitev programske knjižnice Microchip MPLAB Harmony je nameščeno razvojno okolje MPLAB X in ustrezen prevajalnik za programska jezika C in C++. Za programiranje 8-bitnih PIC, na primer PIC16 ali PIC18, potrebujemo XC8, za 16-bitne PIC24 potrebujemo XC16 in za 32-bitne, PIC32 rabimo XC32.
Nato na spletni http://www.microchip.com/mplab/mplab-harmony poiščemo zadnjo različico okolja Harmony, katere namestitev je zelo enostavna, saj po vnosu podatka namestitvenem imeniku in izbiri opcij, steče povsem samodejno in ustvari vse potrebne poti v Microchip MPLAB X IDE. Edino, kar moramo še narediti ročno, je namestitev vtičnika za MPLAB Harmony Configurator.
Harmonija razvoja in programiranja (1)
2016_SE242_41