0,00 €

V košarici ni izdelkov.

0,00 €

V košarici ni izdelkov.

More
    DomovRevijaProgramiranjeHarmonija razvoja in programiranja (7)

    Harmonija razvoja in programiranja (7)

    Microchip MPLAB Harmony je gotovo najpomembnejši programski okvir za vse tiste, ki se navdušujemo nad mikrokontrolerji in digitalnimi procesorji podjetja Microchip. Je tudi pomemben vgradni del razvojnega okolja MPLAB X IDE, ki nekajkrat pohitri in poenostavi delo programerjev.

    Slike niV preteklem nadaljevanju smo spoznali da so internetni protokoli kompleksni, programiranje novih spletnih storitev in postavitev enostavnih spletnih strani pa sta zato pri sodobnih aplikacijah skoraj neizbežna. Tokrat bomo podrobneje lotili implementacije vsake od glavnih spletnih storitev. Pri tem si bomo izdatno pomagali s skladovnicami programskih knjižnic za posamezna področja obdelave podatkov, kot je TCP/IP. Postavili bomo tudi lastno spletno stran. Dodatne informacije o mikrokontrolerjih PIC32 in primere uporabe lahko najdete tudi na spletni strani https://sites.google.com/site/pcusbprojects

    Ker smo o predpogojih za uspešno delo veliko povedali že v preteklem nadaljevanju, se bomo tokrat lotili predvsem implementacije. Ponovimo le, da spletni strežnik združuje različne spletne storitve, o čemer se lahko prepričamo tudi iz Microchip Harmony Configuratorja pri primerov kot sta web_server_nvm_mpfs in web_server_sdcard_fatfs, ki sicer vključujeta več storitev: strežnik spletnih strani (HTML), strežnik FTP, strežnik telnet, strežnik za pošiljanje e-pošte (SMTP), domenski imenski strežnik (DNS), strežnik DHCP za dodeljevanje začasnih naslovov IP, strežnik SNMP, strežnik SNTP, … Najbolj zanimiv je drugi primer, saj vključuje tudi podporo za kartico SD in datotečni sistem FAT. Datotečni sistem je sicer ključen podporni gradnik spletnih storitev. Zato bomo najprej preučili, kako deluje.

    Datotečni sistem

    Slike niPredpogoj za katerokoli resnejšo spletno storitev je delujoč datotečni sistem. Microchip Harmony podpira splošno uveljavljen datotečni sistem FAT pa tudi Microchipov MPFS. Prednost FAT je združljivost z drugimi računalniki, medtem, ko MPFS bolje izkorišča strojno arhitekturo Microchipovih mikrokontrolerjev. Čeprav je podpora za datotečni sistem je del jedra linux, jo lahko v PIC32 vgradimo posebej, kakor tudi ostale sistemske funkcije, ki jih podpira Microchip Harmony in s katerimi lahko dostopamo do imeniške strukture in datotek datotečnega sistema.

    Celotni članek

    Harmonija razvoja in programiranja (7)

    2017_SE252_57

    Prejšnji članek
    Naslednji članek