0,00 €

V košarici ni izdelkov.

0,00 €

V košarici ni izdelkov.

More
    DomovRevijaProgramiranjeProgramirajmo AVR-je v C-ju (tako, kot profesionalci) (6)

    Programirajmo AVR-je v C-ju (tako, kot profesionalci) (6)

    V šestem delu se bomo povsem osredotočili na serijo mikrokontrolerjev AT90USB z vgrajenim USB vmesnikom. Uporabljali bomo različico AT90USB1287 s 128 kB FLASH pomnilnika in zmožnostjo delovanja v načinu USB naprave (Device Mode). Razred naprave bo CDC (Communication Device Class) oz. naprava z navideznim serijskim vmesnikom (Virtual COM Port).

    Na začetku bomo prešli skozi obširno množico temeljnih posebnosti USB vodila, ki ga kot običajni uporabniki najverjetneje ne poznamo ter so pomembni za razumevanje predstavljenega primera. Osredotočili se bomo na načina prenosne hitrosti low-speed ter full-speed.

    Splošno o USB

    Slike ni

    Standard za serijski prenos podatkov USB [29] je na področju PC-jev uveljavljen že več kot desetletje. S štirimi priključki (+5V, masa, diferencialna signala D+ in D-), vodilom tipa zvezda ter s sinhronim načinom prenosa, je v primerjavi z asinhronim serijskim vodilom RS-232 napravljen korak naprej pri prenosni hitrosti – od načina low-speed s 1,5 MBit/s (od različice USB 1.0 naprej), full-speed s 12 MBit/s (od USB 1.1 naprej), high-speed s 480 MBit/s (določeno z USB 2.0) do sedanjih 4800 MBit/s (pri USB 3.0).

    Pozorni moramo biti na naprave z označbo USB 2.0, saj le-te ne potrebujejo podpirati načina high-speed s 480 MBit/s kljub temu, da je ta različica uvedla novo hitrostno stopnjo. Tudi v našem primeru uporabe mikrokontrolerjev serije AT90USB in združljivostjo z USB 2.0 podpirajo ‘le’ načina low-speed in full-speed, torej največ 12 MBit/s.

    Ves prenos podatkov je vzbujen z zahtevo s strani gostitelja vodila (host) in ne s strani priključene naprave (device). Podatki na kanalu so kodirani v načinu NRZI (Non Return To Zero Invert), kar pomeni, da se stanje linije spremeni takrat, ko se pojavi logična ‘0’, ter ostaja nespremenjeno v primeru logične ‘1’, ne glede na množico le-teh.

    Diferencialni podatkovni liniji D+ in D-, priključeni na sukano parico, nakazujeta (vključno z različico USB 2.0) polovični dupleks način (half-duplex) prenosa podatkov. Prisotna stanja na podatkovnih linijah in signale, ki jih stanja predstavljajo, so natančneje prikazana v tabeli 1.

    Ogled celotnega članka je možna le z nakupom letnika v PDF obliki.

    2010_SE179_31

    Avtor: Miha Zatler