Tudi natančnost AD pretvornika je dokaj velika, zato sem se odločil, da povprečim merjeno vrednost. Tok in napetost pomerim 50-krat in dobljen rezultat delim s 50. Tako še enkrat zmanjšamo možnost, da bi nam vrednosti, izpisane na LCD displeju, utripale, kar je dokaj neprijetno, še zlasti, če se to dogaja zelo hitro.
Na začetku programa (ob vklopu) še preverjam, ali je pritisnjena tipka T3. Z držanjem tipke T3 ob vklopu skočimo v podprogram za nastavitev zapoznitve tokovne zaščite. V tem podprogramu lahko s tipkami T1 (+) in T2 (-) povečamo ali zmanjšamo čas zapoznitve v korakih po 1 ms. Iz tega podprograma se vrnemo tako, da ponovno pritisnemo tipko T3.
V glavni zanki preverjam tudi, ali je izhodni tok večji od nastavljene vrednosti in če je, po preteku nastavljene zapoznitve skočim na podprogram Tok, v katerem izklopim izhodno napetost in vklopim piskač ter čakam, da se pritisne tipka T3.
V glavni zanki preverjam tudi vse tri tipke:
- T1 povečuje napetost
- T2 zmanjšuje napetost
- T3 nastavitev maksimalnega toka
V podprogramih za povečanje in zmanjšanje izhodne napetosti se program vrti v zanki, dokler je tipka pritisnjena. Preverjam pa še, ali je pritisnjena tipka T3. V primeru, da je tipka T3 pritisnjena, povečam hitrost spremembe napetosti tako, da lahko napetost spreminjam počasi ali hitro. Iz tega podprograma se vrnemo takoj, ko spustimo tipko T1 ali T2.
S pritiskom na tipko T3 skočimo v podprogram za nastavitev maksimalnega toka Nast_tok. V tem podprogramu čakamo, da se pritisne tipka T1 ali T2, s katerima bomo spreminjali vrednost, pri kateri bo prišlo do izklopa usmernika in opozorila na prevelik izhodni tok. Maksimalen tok lahko nastavljamo v korakih po 10 mA. Iz podprograma za nastavitev maksimalnega toka se vrnemo tako, da ponovno pritisnemo tipko T3. Celotno vezje usmernika je narejeno na enoslojnem tiskanem vezju. Na tiskanem vezju se nahajata dva kratkostičnika. Pazite, da ju ne pozabite vstaviti v vezje.
Predlagam vam, da tipke in LCD ne postavljate na tiskano vezje, ampak da jih s kabli povežete na tiskano vezje zaradi lažje montaže v ohišje. Na tiskanem vezju niso predvideni kontakti za priklop osvetlitve LCD-ja. Moj predlog je, da osvetlitev (če jo displej ima) priklopite neposredno na vhodno napetost (seveda z uporabo ustreznega serijskega upora). Na ta način boste preprečili nepotrebno gretje regulatorja 78L05.
Trimer potenciometri, razen RT4 (kontrast LCD-ja), so večobratni zaradi natančnejšega umerjanja. Izhodni tranzistor obvezno postavite na hladilno telo primerne velikosti, drugače se bo izhodni tranzistor pregreval ob večjem izhodnem toku. V primeru, da želite povečati izhodni tok, boste morali poiskati primeren tranzistor.
Umerjanje
V vezje vstavimo programiran mikrokontroler, priklopimo LCD in tipke, če so na podaljšanih kablih. Na vrstno sponko V1 priklopimo ustrezni transformator (enosmerna napetost na usmerniškem mostiču naj ne presega 30 V!) cca 20V. Na izhodne sponke V2 priklopimo voltmeter. Ob vklopu bo vrednost PWM-ja najvišja (255) in bo tudi izhodna napetost najvišja. Potem s trimer potenciometrom RT1 nastavimo maksimalno izhodno napetost, ki naj bo vsaj za 3 V nižja od napetosti na usmerniškem mostiču. Napetosti opazujemo na posebnem inštrumentu in ne na LCD displeju, ker nam ta še ne kaže pravih vrednosti.
Ko smo na izhodu usmernika nastavili napetost, lahko nadaljujemo z nastavitvijo prikaza na LCD-ju (to je potrebno zaradi padca napetosti na tranzistorju). S trimer potenciometrom RT2 nastavimo tako, da bo vrednost prikaza na LCD-ju enaka vrednosti, ki jo kaže naš voltmeter. Vrednosti v programu so nastavljene za maksimalno 25 V izhodne napetosti. Ko smo nastavili prikaz na inštrumentu, s tipkami +/- spreminjamo napetost in opazujemo, ali nam na LCD-ju prikazuje enako vrednost kot zunanji voltmeter. Odstopati sme največ 100 mV, kar je posledica nelinearnosti AD pretvornika. S tem je umerjanje končano in usmernik lahko vgradite v ustrezno ohišje in ga uporabljate pri delu.
Moram povedati, da moj stari usmernik nima elektronske tokovne zaščite in je inštrument za prikaz napetost/tok ves čas postavljen na prikaz toka. Že pogled na tok mi je velikokrat rešil prototipe, ki so bili zgrajeni na preizkusni ploščici, zaradi nenamernih napak (kratkega stika).
Celotni članek PWM modifikacija in PWM navodila skupaj “NOVO”
Celotni članek PWM napajalnik brez modifikacije “STARO”
PWM – Elektronsko krmiljen usmernik napajalnik
2009_SE162_31
Avtor: Vlado Berend