0,00 €

V košarici ni izdelkov.

0,00 €

V košarici ni izdelkov.

More
    DomovRevijaPIC panel

    Pogosto morajo načrtovalci elektronskih naprav uporabiti kakšno od oblik vhodno-izhodne komunikacije med uporabnikom in napravo. V ta namen se najpogosteje uporabljajo LED ali LCD prikazovalniki kot izhodna in tipke kot vhodna naprava. Ob tem porabimo določeno število vhodno-izhodnih pinov mikrokontrolerja, kar spet prinaša nove težave: uporabiti moramo večji mikrokontroler, povečati velikost tiskanega vezja in najti na njem ob množici obstoječih povezav še dodatni prostor za povezovanje te periferije.

    Če uporabimo 7-segmentne LED prikazovalnike moramo prikaz še multipleksirati, s čimer sicer zmanjšamo število potrebnih pinov, pri programiranju pa nas bo zaradi uporabe te tehnike zanesljivo zabolela glava. Marsikje bi bilo zaradi tega ogroženo tudi osnovno delovanje naprave, zato smo se odločili za izdelavo napravice imenovane „PIC panel“, ki naj bi v takšnih situacijah premostila tovrstne težave, prototip pa lahko vidite na sliki 1.

    Naprava je načrtovana tako, da lahko deluje samostojno ali kot sestavni del večjega sistema. Če deluje samostojno, je samo s priključitvijo na napajalno napetost mogoče dobiti cel niz različnih naprav (z dodatnim modulom ali brez njega) kot so na primer števci, termostati, merilniki frekvence in tako naprej, če pa deluje kot del večjega sistema, lahko komunicira z glavnim procesorjem in poenostavlja krmiljenje prikazovalnikov in zaznavanje pritiska na tipke. To delo opravi celo bolj uspešno kot posebna namenska tiskana vezja (npr. SAA1064), ob tem pa z opravljanjem manj pomembnih stranskih opravil razbremeni glavni procesor.

    PIC panel ima 4 LED prikazovalnike s skupno anodo, 3 miniaturne tipke, 18-pinski 8-bitni PIC (odvisno od potreb) in 10-pinski konektor za povezovanje z “zunanjim svetom”. Poleg tega se tu nahaja še nekaj uporov, kondenzatorjev in tranzistorjev, ki omogočajo delovanje celotnega vezja. Želeli smo, da bi bila naprava čim manjša, zato so uporabljeni tudi elementi za površinsko montažo (SMD). To sprva lahko preplaši manj izkušene elektronike, vendar so ti elementi čisto običajni in vedno na zalogi. Tudi spajkanje teh elementov je s tanko spajkalno konico čisto preprosto. Vezje je načrtovano tako, da omogoča programiranje mikrokontrolerja v vezju (ISP), zato so vsi potrebni izvodi za serijsko programiranje dostopni na 10-pinskem konektorju.

    Celotni članek

    PIC panel
    2009_SE167_55
    Povzeto po Infoelektroniki