0,00 €

V košarici ni izdelkov.

0,00 €

V košarici ni izdelkov.

More

    Pred nami je tretji del prispevka o PLC-ju (nadaljevanje iz številke 166). Spoznali bomo, kako sprogramiramo vhode in izhode PLC-ja in si ogledali še nekaj praktičnih programov.

    Programi na PLC-jih delujejo takole: najprej preberemo stanje vhoda, potem stanje izhodov, nato pa se na podlagi tega izvajajo logične operacije, postavljajo posamezni biti in podobno. Na koncu se postavljajo stanja izhodov, kar vse skupaj imenujemo en scan cikel. Vsi naši programi, ki jih bomo napisali, bi morali delovati na ta način.

    Ker lahko naš PLC programiramo neposredno v jeziku, ki ga izberemo sami (konkretno Bascom-AVR), imamo veliko večjo svobodo glede načina pisanja programa od klasičnih programov za programiranje PLC-jev. Kakorkoli že, da bi bilo programiranje še bolj enostavno, sam napisal nekaj podprogramov za postavljanje izhodov, branje vhodov in še kaj, kar vam bo olajšalo pisanje programa. Obstajajo tudi vnaprej definirane spremenljivke, ki predstavljalo stanje vhodov in izhodov in ostale funkcije.Te spremenljivke sem imenoval „sistemske“ in jih lahko najdemo znotraj vsakega predstavljenega programa v delu za deklaracije spremenljivk pod točno tem imenom.

    Celotni članek

     

    PLC (3)
    2010_SE171_54
    Avtor: Irfan Delalović