0,00 €

V košarici ni izdelkov.

0,00 €

V košarici ni izdelkov.

More
    DomovRevijaRadioamaterstvo v vzponu ali zgolj hobi »old boysov« ? (6)

    Radioamaterstvo v vzponu ali zgolj hobi »old boysov« ? (6)

    Malce starejši bralci naše revije se dobro spomnijo razcveta radioamaterstva v Sloveniji. Mali razcvet danes predstavlja M0NKA mcHF SDR radijska postaja, ki je potegnila marsikaterega S5 radioamaterja, da si je naredil postajo. Pa ne samo postajo, tudi anteno, Arduino elektronski taster, pa različne CW ročke in še kaj si lahko naredimo…

    Slike niV kolikor ste se odločili, da se radioaktivirate, potem je čas, da začnete razmišljati tudi o Morse tasterju. Večina mlajših bralcev ne ve, kaj beseda taster pomeni, zato jo poizkusimo razložiti. Morsejeva abeceda je bila dolga leta edini način komuniciranja preko radijskih valov. Še dolga leta po tem, ko se je tehnika razvila in so prišle v ospredje govorne in digitalne komunikacije, je Morsejeva abeceda ostala med radioamaterji kot tista prvinska tehnika, ki zahteva nekaj umskega napora, da se jo naučimo in tudi prinaša veliko veselja, ko naredimo prve – predvsem pa tiste dolge zveze. Takrat, ko motnje (QRM) in predvsem nihanje signala (QSB) motita uspešno govorno komunikacijo, preprosto CW »piskanje« še vedno razločno slišimo.

    Morse taster

    Kaj je torej Morse taster? Poglejte si Sliko 1, kjer vidite tipični Morse taster, ki mu še manjka masivno podnožje. Seveda je vsakemu jasno, da s pritiskanjem na tipko generiramo Morsejevo abecedo. Izkušeni radiotelegrafisti to res obvladajo in ko jih poslušate ne veste, ali radiotelegrafist tipka na roke ali na elektronski taster.

    Slike niPri neizkušenih radiotelegrafistih se sliši, da razmerje signalom/pavzo ni enakomerno. Tudi razmerje pika/črta ni 1:3, ampak velikokrat vse kaj drugega. Takšno telegrafijo je težko poslušati in še težje razumeti. Zato so si radioamaterji s prihodom elektronike omislili elektronske tasterje.

    Elektronski taster je naprava, ki natančno generira pike/črte glede na to, katero tipko smo pritisnili. Obstajata dve tipki: ena za piko in ena za črto. Izvedba teh tipk je zelo različna in temu primerna je tudi cena. Nekatere »ročke« (ročka je popularno ime med radioamaterji za Morse taster) imajo tipko, ki niha med dvema stikaloma. Nekatere ročke pa imajo dve tipki, ki se stikata na eno točko, ponavadi maso.

    Na sliki 2 si poglejte dve vrsti ročk za elektronski taster. V enem primeru kovinsko pero niha med dvema kontaktoma in s pritiskom na kontakt naredimo ustrezen stik za piko ali črto. V drugem primeru pa dve tipki delata stik s sredinskim kontaktom, ki je ponavadi masa.

    Marsikateri izkušenejši radiotelegrafisti prisegajo na klasično Morse ročko, večina pa vendarle uporablja elektronske tasterje.

    Celotni članek

    Radioamaterstvo v vzponu ali zgolj hobi »old boysov« ? (6)

    2016_SE244_33