Letošnji 54. MOS se je odvijal od 14. do 18. septembra na celjskem razstavišču. Kot tolikokrat prej, smo na sejmu sodelovali tudi članki uredništev revij Svet elektronike in Svet mehatronike.
AX elektronika d.o.o.
Avtor: Jurij Mikeln
Že pričetek sejma je pokazal trend – namreč vse brezplačne vstopnice, ki nam jih je namenil organizator sejma, so pošle v 15. minutah po poslanem email sporočilu.
Brezplačnih vstopnic bi lahko razdelili veliko več, saj email sporočila za brezplačno vstopnico kar niso nehala prihajati v naš e-nabiralnik. To je že nakazovalo, da bo obisk sejma velik.
Organizator sejma, podjetje Celjski sejem, je imelo cilj privabiti 60.000 obiskovalcev. Zadnji, peti dan, so sporočili, da so te številke presegli. Uradni podatki bodo sicer prihajali še v naslednjih dneh, a prvi pregledi številk kažejo, da so te napovedi presegli in so se približali obiskanosti, ki so jo beležili pred pandemijo.
Na 54. MOS se je predstavilo 600 razstavljalcev iz 20 držav. Moto letošnjega sejma je bila »Samooskrba«, kar se je videlo tudi na velikem številu podjetij, ki so ponujala fotovoltaično opremo.
Na sejmu ste lahko obiskali t.i. Ulico obrti, ki je bila organizirana po načelu »vse na enem mestu«, saj ste hkrati lahko videli predstavitev posameznih poklicev, vključitev dijakov v proces praktičnega usposabljanja z delom, dobili informacije srednjih šol in spoznali strokovno podporo obrtno-zborničnega sistema.
Na sejmu je potekalo tudi Državno tekmovanje mladih strokovnjakov v poklicnih spretnostih SloveniaSkills 2022, kjer so se tekmovalci med seboj pomerili v kar 11 poklicih – frizerstvu, slikopleskarstvu, kuharstvu, strežbi, cvetličarstvu, aranžerstvu, kamnoseštvu, mehatroniki, IKT, pohištvenem in stavbnem mizarstvu.
Petič pa je na sejmu MOS potekal projekt »Stičišče znanosti in gospodarstva«. Predstavili so se inštituti, fakultete, univerze in visokotehnološka podjetja. Vodja projekta je Janez Škrlec, nekdanji član Sveta za znanost in tehnologijo Republike Slovenije, ustanovitelj Odbora za znanost in tehnologijo pri Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije ter prejemnik številnih visokih priznanj za povezovanje znanosti in gospodarstva. Dogodek je predstavil tehnologije na področjih, kot so mehatronika, avtomatika, robotika, elektronika, energetika, informacijsko komunikacijska tehnologija, bionika, medicinske tehnologije, vesoljske tehnologije in drugo.
V letošnjem letu je bila posebna pozornost posvečena mikro, bio in nanotehnologijam in še zlasti bioniki ter vesoljskim tehnologijam, obenem pa so obravnavali nove tehnološke procese, visokotehnološke inovacije, novodobne poklice in sodobne izobraževalne programe. Gospod Škrlec je pripravil tudi zanimivo predstavitev projekta na temo, »človeška bionika«. Na temo vesoljske tehnologije pa je bil letos predstavljen TRISAT-R, drugi slovenski satelit FERI Univerze v Mariboru in podjetja Skylabs d.o.o.. Satelit kroži okoli našega planeta na višini 6.000 kilometrov. Na sejmu je bil predstavljen tudi prenos slik, ki jih satelit zajema.
Na sejmu smo predstavili tudi naši reviji Svet elektronike in Svet mehatronike, pa tudi našo strokovno literaturo. Največ zanimanja je bilo za Arduino 2 knjigo in GeekCreit razvojni komplet.
Zaključek
54. MOS je bil uspešen tako za razstavljalce kot obiskovalce. Očitno obiskovalcev ni motilo močno deževje, ki je 2 dni spremljalo sejem, saj je ravno ob deževnih dnevih bilo največ obiskovalcev. Tudi v pogovoru z razstavljalci smo slišali pohvale glede velikega obiska, ki se je odrazil tudi na našem razstavnem prostoru.
»54. MOS je s svojim množičnim obiskom znova dokazal, kako pomemben je za slovensko gospodarstvo. Zadovoljni smo, da je letošnji sejem ponovno združil tako razstavljavce kot obiskovalce. Hvala vsem, ki ste MOS letos naredili tako edinstven in bogat v vseh pogledih,« je ob koncu sejma dejala podpredsednica upravnega odbora družbe Celjski sejem Nina Ermenc Pangerl.