0,00 €

V košarici ni izdelkov.

0,00 €

V košarici ni izdelkov.

More
    DomovRevijaPredstavljamoZ droni si delimo nebo

    Z droni si delimo nebo

    Droni so preplavili medije, modelarske piste in nebo. So leteči objekti, ki nadomeščajo človeškega pilota. Vojska jih uporablja v profesionalne namene, ko na primer želi onesposobiti želeno tarčo, ki se nahaja pol Zemlje stran od baznega prostora. Komercialni uporabniki jih uporabljajo za na primer fotografiranje in snemanje iz zraka. Amaterski uporabniki z njimi sprehajajo psa, opazujejo lepo sosedo v kopalkah, letijo nad prometno cesto idr. Vsi imajo nekaj skupnega, znanstveno fantastiko spravljajo v realnost. Priča smo vzponu dronov.

    Kaj so droni?

    Slike niKo se uzrete v nebo in tam vidite neznani leteči predmet, je to po vsej verjetnosti dron. Droni (ang. drones, troti) so brezpilotna letala (UAV, ang. Unmanned Aerial Vehicle) različnih oblik. Opremljeni so z navigacijskim sistemom, kamero in različnimi senzorji. Letijo s pomočjo avtopilota in/ali predhodno določenimi GPS koordinatami poti (misija). Po potrebi lahko nadzor nad letenjem prevzame človek, seveda daljinsko vodeno (RC, ang. Radio/Remote Controlled).

    Da ne bi pomotoma razkrili kakšne vojaške skrivnosti, se osredotočimo na drone, ki izhajajo iz sveta modelarstva. V aviacijskem modelarstvu smo šele po prihodu brezkrtačnih motorjev, LiPo (Lithium Polymer) akumulatorskih baterij in 2,4 GHz RC komand (komandna plošča za radijsko/daljinsko upravljanje – oddajnik) zadnjih 5 let priča stabilnim dronom. Zakonodaja iz leta 1974 za leteče objekte do 5kg še vedno določa, da ne smejo leteti v strnjenih naseljih. Letijo lahko na odprtih conah do 300m višine, razen v terminalnih področjih letališč. Torej če letiš do 300m nad zemljo in nisi v kontroliranem prostoru, lahko tam letiš z dežnikom, metlo, letalom ali dronom. Vsaj zaenkrat smo Slovenci dobri na tem področju, vsaj kar se tiče tehnologije dronov. Kopterworx[4] sodeč po referencah spada v svetovno merilo razvoja in OneDrone[5], ki se ukvarja predvsem s prodajo dronov.

    Sestava drona

    Slike niDron je pravzaprav večrotornik (ang. multicopter), opremljen z dodatki za avtonomno letenje (avtopilotna tehnologija). Na prvi hip lahko rečemo, da ga sestavljajo:

    • konstrukcijsko ogrodje, ponavadi iz plastike ali karbonskih vlaken,
    • motorji s propelerji (elisa),
    • kup elektronike: reglerji (regulator napetosti, ESC, ang. Electronic speed control), kontroler letenja (ang. flight controler), sprejemnik, GPS, video link idr.,

    kjer ponavadi izstopa priljubljena »vohunska« kamera GoPro HERO. Tip drona lahko določimo glede na število rok, kjer je na vsaki roki par motor – propeler (lahko tudi dva: eden zgoraj, in drugi nasproti vrteči spodaj). Glede na število motorjev jih tudi imenujemo npr. 4-rotorni dron (ang. quadcopter) ali X4, kjer X označuje slog konfiguracije drona.

    Celotni članek

    Z droni si delimo nebo

    2015_SE233_20

    Politika zasebnosti

    Spoštujemo vašo zasebnost in se zavezujemo, da bomo osebne podatke, pridobljene prek spletnega informacijskega sistema, skrbno varovali in jih brez vaše privolitve ne bomo posredoval tretji osebi oziroma jih uporabili v druge namene. Ker obstajajo v spletnem informacijskem sistemu določene povezave na druge, zunanje spletne strani, ki niso vezane na nas, ne prevzemamo nobene odgovornosti za zaščito podatkov na teh spletnih straneh.

    Hkrati se zavezujemo, da bomo po svojih najboljših možnih močeh varovali podatke in zasebnost obiskovalcev spletne strani .

    Da bi preprečili nepooblaščen dostop do pridobljenih podatkov ali njihovo razkritje, ohranili natančnost osebnih podatkov in zagotovili njihovo ustrezno uporabo, uporabljamo ustrezne tehnične in organizacijske postopke za zavarovanje podatkov, ki jih zbiramo.

    Več: https://svet-el.si/politika-zasebnosti